Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Hejnał Ziemi Gniewskiej odegrany z ratusza w urodziny kompozytorki, Jadwigi Mielke

Z balkonu gniewskiego magistratu rozbrzmiały w sobotę [16.07.2022] dźwięki Hejnału Ziemi Gniewskiej. Od dwóch lat właśnie ten dzień jest obchodzony w gminie, jako święto tego symbolu. Odegrała go, kompozytorka hejnału Jadwiga Mielke. Sam hejnał ma już 24 lata.
Fot. Andrzej Połomski

Od 16 kwietnia 2019 r., podobnie, jak w Tczewie i Starogardzie Gdańskim, z ratusza w Gniewie rozbrzmiewa hejnał tego miasta. To jeden z pomysłów władz gminy, zainicjowany na początku obecnej kadencji, na promocję Gniewa. Hejnału można wysłuchać codziennie w samo południe.

- Hejnał Ziemi Gniewskiej stanowi symbol dźwiękowy miasta, który odtwarzany jest lub wykonywany nie tylko w czasie ważnych uroczystości lokalnych i państwowych, ale każdego dnia rozbrzmiewa z budynku urzędu, przypominając wszystkim mieszkańcom o tej jakże ważnej dla Ziemi Gniewskiej tradycji – informuje Paulina Raińska z gniewskiego magistratu.

Warto zauważyć, że ten dzień jest szczególnym dla autorki muzycznego symbolu Ziemi Gniewskiej. Jadwiga Mielke obchodzi tego dnia swoje urodziny.

Hejnał odegrała kompozytorka tego muzycznego symbolu ziemi gniewskiej (fot. Andrzej Połomski)

Sam hejnał ma już 24 lata. W 1998 roku utwór skomponowała Jadwiga Mielke, ówczesna dyrektor domu kultury. Do rangi hejnału kompozycja została podniesiona na mocy uchwały Rady Miejskiej nr XIV/77/99 z dnia 30 lipca 1999.

- Hejnał Ziemi Gniewskiej jest dla mnie pierwszym autorskim opus (oznaczenie chronologiczne dzieła jednego kompozytora – dop. red.) - mówi Jadwiga Mielke. - Za każdym razem, kiedy go gram jestem wzruszona. Ta kompozycja jest mi szczególnie bliska.

Warto także zauważyć, że Jadwiga Mielke – przed kilkunastu laty - skomponowała także hejnał na doroczne Święto Chleba organizowane w Gdańsku, w ramach jarmarku dominikańskiego. Jest on tradycyjnym sygnałem uroczystego otwarcia wydarzenia, a złożony jest z 757 nut. Inicjatorem powstania tego hejnału był pelpliński piekarz-ciastkarz Leszek Meler. Pierwsze oficjalne odegranie Hejnału Święta Chleba wiąże się dla jego kompozytorki z pięknym wspomnieniem, kiedy to zapis nutowy został opracowany graficznie i wręczony na scenie jarmarku ówczesnemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama