Memorandum podpisane przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz dotyczy możliwości współpracy z UNICEF na temat zapewnienia dzieciom uchodźców i ich rodzinom dostępu do wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem, dostępu do edukacji, organizowania pieczy zastępczej, także szeroko pojętej integracji. Finansowanie działań polegać będzie na transferze środków na konto gminy, wskazanego partnera, którym może być organizacja pozarządowa, lub na bezpośrednim zaopatrzeniu miasta w niezbędne produkty. Wspomniane memorandum zawiera zestawienie ogólnych zasad współpracy obu stron: gminy oraz UNICEF. Konkretne działania zostaną wskazane w planie roboczym, przewidującym też wsparcie w razie konieczności działania w sytuacjach nadzwyczajnych związanych z uchodźcami.
Podpisanie porozumienia formalnie rozpoczęło współpracę wszystkich trzech miast z UNICEF. Zakończy się ona w chwili zamknięcia działań związanych z tym programem.
Aleksandra Dulkiewicz wyraziła zadowolenie, że samorządy nie pozostają osamotnione w działaniach związanych z opieką nad dziećmi, które trafiły do Polski wskutek rosyjskiej agresji w Ukrainie. Tym bardziej, kiedy wsparcia udzielają tak silne i znane organizacje międzynarodowe jak UNICEF. Dzięki temu dzieci mają szansę adaptacji do życia w lokalnych wspólnotach.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wskazał, że możliwe będzie skorzystanie z doświadczeń UNICEF w zarządzaniu kryzysem humanitarnym, kiedy fundusze będą trafiały bezpośrednio do samorządów. To z jednej strony daje gwarancję skutecznego działania, z drugiej zaś, wykorzystania środków w zgodzie z celami UNICEF. Zapowiedział, że gotowa jest już lista konkretnych spraw, jakie samorządy planują zrealizować dzięki tym funduszom.
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski dodał, że podejmowane działania powinny sprawić, by młodzi ludzie przebywający w Polsce jak najwięcej z tego pobytu wynieśli.
Rashed Mustafa Sarwar, przedstawiciel UNICEF w Polsce podkreślił zaś, że fundusz NZ współpracuje ze 190 krajami na całym świecie. Zapowiedział wspólną pracę nad różnymi sferami i obszarami społecznymi, także nad edukacją dzieci, pomocą społeczną, wsparciem osób z niepełnosprawnościami, i nad innymi ważnymi społecznie zagadnieniami. Tym bardziej, że 94 procent przybywających do Polski migrantów stanowią matki z dziećmi.
Napisz komentarz
Komentarze