- Pomysł narodził się po śmierci męża, już po uroczystościach pogrzebowych. Opowiadałam przybyłym o setkach książek, które po sobie zostawił, gabinet, to było jego ulubione miejsce w domu. Zgromadzone woluminy to głównie księgozbiór naukowy. Z dziełami Szekspira w roli głównej, oczywiście. Gdy wspomniałam o tych książkach, narodziła się idea stworzenia biblioteki w Teatrze Szekspirowskim, i przeniesienia tam całego domowego księgozbioru - mówiła nam Justyna Marcinkiewicz - Limon, żona prof. Jerzego Limona, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense.
Już od wtorku z bogatych zbiorów korzystać będą mogli teatrolodzy, historycy, historycy sztuki, literaturoznawcy, studenci kierunków humanistycznych i artystycznych, ale także badacze historii regionu oraz wszyscy, którzy chcieliby zapoznać się z imponującym dorobkiem prof. Jerzego Limona oraz jego fascynującym literackim światem.
Księgozbiór liczy 3200 wolumenów.
- Dziś to właśnie w Teatrze Szekspirowskim, który mąż zbudował, o którym pisał, jest ich miejsce - mówi Justyna Marcinkiewicz - Limon.
Fundatorem Biblioteki Profesora Jerzego Limona jest Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczący Charles Krause, który był jednym z gości sobotniej uroczystości.
Przybyli też m. in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który ucieszył się, że mając po sąsiedzku biuro będzie mógł często do biblioteki profesora wpadać, niczym do lepszego świata, co odgrywa niebagatelną rolę, jeśli ktoś, jak to ujął, "robi w polityce", władze Gdańska reprezentował wiceprezydent Piotr Grzelak, który podczas wystąpienia zacytował Jamesa Joyce'a: "Po Bogu Szekspir stworzył najwięcej".
Biblioteka to jasna, przestronna przestrzeń, ciekawym elementem scenografii są drewniane belki z dawnej Szkoły Fechtunku, która kiedyś istniała w tym miejscu. Prócz książek znajdziemy tu też pamiątki związane z prof. Jerzym Limonem, choćby egzemplarz jego pracy magisterskiej czy międzynarodowe odznaczenie Pragnell Shakespeare Award, to nagroda przyznawana przez Brytyjczyków za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Szekspira oraz znaczący wkład w zrozumienie jego twórczości.
Zgromadzony księgozbiór, dar od żony profesora, nie ma podziału językowego, składa się przede wszystkim z pozycji polsko - i anglojęzycznych, choć znajdziemy w nim również woluminy w języku niemieckim, rosyjskim czy greckim. Ze względu na unikatowość wielu egzemplarzy nie będzie możliwości wypożyczania książek, do dyspozycji odwiedzających pozostaje czytelnia, czynna od wtorku do czwartku w godzinach 14-18.
Biblioteka została zaprojektowana i wykonana przez gdańskiego artystę i projektanta wnętrz Tomasza Krupińskiego oraz Mikołaja Żejmo.
Napisz komentarz
Komentarze