Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Projekt „Starogardzki Szlak Staromiejski” uzyskał finansowe wsparcie od miasta

Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu podpisał z Marcinem Karwowskim ze stowarzyszenia „Pozytywni” umowy na dofinansowanie dwóch projektów: „Starogardzki Szlak Staromiejski” oraz „Pozytywne wsparcie 2022”. Efektem tych działań będzie m.in. podniesienie atrakcyjności oferty turystycznej stolicy Kociewia.
Fot. UM Starogard

Starogardzki Szlak Staromiejski” ma być realizowany w ramach większego projektu: „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego”. Jak podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia chodzi o to żeby na nowo odkryć w Starogardzie miejsca, osoby, wydarzenia, które są dla starogardzian ważne i co ważne wartościowe. Działania prowadzone będą w trzech obszarach. Jedną z poruszanych kwestii będzie poszukiwanie i promowanie lokalnej tożsamości. Wymiernym efektem projektu będzie Starogardzki Szlak Staromiejski. Co ważne, we wszystkie działania włączeni będą mieszkańcy.

A jak praktyce miałoby wyglądać poszukiwanie tych ważnych miejsc, wydarzeń i ludzi? Jedną z form poszukiwań będzie zgłębianie tematu legend miejskich, osób, miejsc oraz ważnych wydarzeń dla mieszkańców, a trzeba przyznać, że jest w tym temacie spore pole do popisu.

- W ramach promowania wypracowanej tożsamości mieszkańców zaplanowano grę miejską jako rodzaj spotkania sąsiedzkiego, które ma zachęcić mieszkańców do korzystania ze szlaku i gry z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami czy przyjezdnymi gośćmi – opowiadają pomysłodawcy projektu. - W ramach spotkań włączających mieszkańców, zostaną zorganizowane warsztaty dotyczące tworzenia szlaków edukacyjnych w obszarze rewitalizacji oraz stworzenia Starogardzkiego Szlaku Staromiejskiego. Będą one miały charakter spotkań otwartych z gośćmi – znanymi artystami i ekspertami, którzy swoją obecnością przyciągną mieszkańców i zachęcą ich do włączenia się w działania podejmowane na rzecz obszaru rewitalizowanego.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy jednorazowo coś odkryć na nowo. Aby projekt przyniósł wymierne By projekt przyniósł wymierne korzyści nie na kilka chwil, a na długo, bardzo długo, konieczne jest utrwalenie jego efektów. I w tym miejscu bardzo przyda się udział mieszkańców. Dlatego zaplanowano działania związane z opracowaniem wybranych przez mieszkańców punktów szlaku. W ramach projektu ma powstać 10 tablic zawierających informacje na temat miejsca/budynku/mieszkańca/legendy z opisami, rysunkami, fotografiami, kodami QR i audioprzewodnikami. Zwłaszcza te audioprzewodniki mogą uatrakcyjnić zwiedzanie obszaru rewitalizacji Starogardzkim Szlakiem Staromiejskim i – co szczególnie ważne - zwiększą dostępność szlaku dla osób niedowidzących.

Szlak Staromiejski będzie też ważnym punktem dla turystów. Aby dodatkowo zachęcić do zwiedzania szlaku w planach jest też wydanie mini przewodników z opisami poszczególnych punktów. Dodatkowym bonusem będą wydane plany obszaru rewitalizacji zawierające nowe punkty turystyczne wraz z krótkimi opisami.

Wartość całego projektu to 44213 zł.

W przypadku drugiego z projektów Miasto wraz ze Stowarzyszeniem wesprze finansowo organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

- Organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne będą mogły liczyć na pomoc w zdobywaniu dodatkowych funduszy – informuje starogardzki magistrat. Doradzi im i zajmie się promocją ich działań. Co ważne, przez cały czas trwania projektu będzie działał punkt informacyjno-doradczy, w którym wyznaczony doradca będzie konsultował wnioski, pomagał realizować podjęte zadania i wspierał przy merytoryczno-finansowych rozliczeniach. Dodatkowo Specjalista ds. Promocji będzie dbał o techniczne i marketingowe działania promocyjne organizacji, które zwrócą się o pomoc w tym zakresie.

W ramach projektu przewiduje się organizację naboru ciągłego na minidotacje realizowane w bieżącym roku. Wydatkowanie tych dotacji będzie podlegało monitoringowi doraźnemu i końcowemu. Na realizację projektu „Pozytywne wsparcie” Stowarzyszenie otrzymało 30 tys. zł dotacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama