19 marca 1238 roku – za sprawą papieża Grzegorza IX – po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się nazwa Kaszuby. Papież w wydanej bulli nazwał wówczas Bogusława I księciem Kaszub.
Oficjalnie Dzień Jedności Kaszubów ustanowiono jednak stosunkowo niedawno, bo niecałe 20 lat temu. Święto to nazwane i obchodzone jest od 2004 roku, ma przypominać o trwaniu Kaszubów, którzy w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego pojawili się już kilkaset lat przed papieską bullą.
PRZECZYTAJ TEŻ: Solidarność po kaszubsku, czyli Dzień Jedności Kaszubów i Ukraińców
Ten dzień ma też przypominać o Kaszubach, którzy z różnych przyczyn rozjechali się po całym świecie. Ma być również „pieczątką”, podkreślającą jedność i wspólnotę Kaszubów.
Dzień Jedności Kaszubów. Flaga na Górze Gradowej w Gdańsku
Z okazji Dnia Jedności Kaszubów – tradycyjnie już – na Górze Gradowej w samo południe wciągnięto na najwyższy z masztów wielką kaszubską flagę. Dzięki temu z wielu miejsc Gdańska widać dwa kolory – czarny i żółty.
A tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest w cieniu tragicznych wydarzeń w Ukrainie. Kaszubi jak tylko mogą włączają się w pomoc uchodźcom wojennym i, przy okazji mniejszych, czy większych uroczystości organizowanych z okazji ich święta, wspomagają tych, którzy teraz tego potrzebują.
Imprezy odbędą się m.in. w Luzinie, czy w Lęborku. W wielu miejscach odbywają się natomiast sportowe wydarzenia pod szyldem Dnia Jedności Kaszubów.
Napisz komentarz
Komentarze