Rada Miejska w Słupsku przymierza się do dyskusji na temat wprowadzenia ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (zakaz nie dotyczyłby np. restauracji). Zakaz miałby obowiązywać w godzinach od 22.00 do 6.00 na terenie całego Słupska. Już we wtorek, 15 kwietnia, ruszą w mieście konsultacje społeczne w sprawie tego właśnie projektu uchwały. Do 6 maja wypowiedzieć się może każdy mieszkaniec.
- Celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii mieszkańców i mieszkanek Słupska na temat projektu uchwały Rady Miejskiej w Słupsku w sprawie wprowadzenia ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie Słupska. Konsultacje społeczne mają charakter opiniodawczy, a zgłaszane w ich trakcie uwagi nie są wiążące dla miasta - informuje Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska.
CZYTAJ TEŻ: Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w całym Gdańsku. Jest decyzja radnych
Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Słupsku?
Przeprowadzeniem konsultacji zajmie się Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych słupskiego ratusza. Konsultacje mają zasięg ogólnomiejski i będą przeprowadzone w kilku formach. Swoją opinię można zgłosić za pomocą formularza, który następnie trzeba złożyć w wersji papierowej w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych (pl. Zwycięstwa 1, pokój 208) lub przesłać w wersji elektronicznej za pośrednictwem poczty e-mail na adres wziss@um.slupsk.pl (w tytule e-maila należy wpisać „Konsultacje Nocne Ograniczenie Sprzedaży Alkoholu”). Można też skorzystać z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z dopiskiem „Konsultacje Nocne Ograniczenie Sprzedaży Alkoholu”.
Od 15 kwietnia do 6 maja można także skorzystać z miejskich dyżurów telefonicznych i w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Słupsku zadzwonić pod numer telefonu 59 84 88 492. Chętni mogą też wypełnić ankietę konsultacyjną w formie elektronicznej dostępnej od 15 kwietnia na stronie https://slupsk.konsultacjejst.pl/.
Natomiast 29 kwietnia odbędzie się w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6 spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami. Początek w sali konferencyjnej o 17.00 (potrwa do 18.30).
Obecnie na terenie Słupska (stan na koniec października 2024 r.) jest 266 punktów sprzedaży alkoholu, z czego 176 są to sklepy (sprzedaż detaliczna), a 90 to punkty gastronomiczne. Z badań przeprowadzonych w Słupsku wśród uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych (743 osoby) wynika, że do 16 roku życia alkohol próbowało 60 proc. z nich. U 20 proc. inicjacja alkoholowa miała miejsce przed ukończeniem 13 roku życia, a aż 11 proc. zadeklarowało, że pierwszy kontakt z alkoholem miało już przed ukończeniem 10. roku życia.
- Sytuacja ta może być efektem zarówno wpływu starszego towarzystwa, braku wiedzy na temat negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu przez dzieci, jak i negatywnych wzorców picia występujących w rodzinach ankietowanych. W trakcie badania respondenci przyznali się do częstego, a nawet regularnego picia alkoholu przez część z nich. Chłopcy najczęściej kupują piwo, natomiast dziewczęta wybierają napoje alkoholizowane albo wino – czytamy w przygotowanej „Diagnozie Problemów Uzależnień na terenie miasta Słupska”.
Alkohol piją coraz młodsi
Do tego, jak ustalili badacze przygotowujący diagnozę, w porównaniu do grupy dzieci ze szkół podstawowych w grupie młodzieży uwidacznia się też luźniejszy stosunek do różnego rodzaju używek, w tym w szczególności do piwa, wina, wódki i alkoholi wysokoprocentowych czy też narkotyków.
W przeprowadzonym badaniu wzięli też udział sprzedawcy alkoholu. Choć grupa ta nie była zbyt liczna, to ich punkty są usytuowane w różnych częściach miasta, dzięki czemu można wyciągnąć szersze wnioski. Jak przyznali, na terenie miasta najczęściej sprzedawane jest piwo, alkohole wysokoprocentowe oraz wino.
- W opinii sprzedawców mocniejsze alkohole kupują najczęściej dorośli mężczyźni. Dorosłe kobiety natomiast głównie kupują wino. Przedstawiciele obu płci wskazywali, że jako drugi najczęściej kupowali piwo. Natomiast młodzi niepełnoletni mężczyźni kupują piwo, a dziewczęta głownie napoje alkoholizowane. Warto podkreślić, że najchętniej kupowane są alkohole o pojemności do 450 ml. Badacze zauważyli, że sprzedaż wysokoprocentowych alkoholi w butelkach o niewielkiej pojemności i piwa w Polsce rośnie, a więc analizowane dane odzwierciedlają trendy ogólnopolskie – czytamy w ankiecie.
Warto zauważyć, że zdaniem połowy ankietowanych sprzedawców podczas pandemii koronawirusa nastąpił wzrost spożycia alkoholu i żaden z respondentów nie wskazał, aby jego zdaniem pandemia przyczyniła się do spadku sprzedaży alkoholu. Sprzedawcy przyznali też, że sprzedają alkohol niepełnoletnim i nietrzeźwym.
- Jak wynika z opracowanych ankiet czyni tak prawie 90 proc. ankietowanych, łamiąc prawo i demoralizując młodzież, która już na wczesnym etapie swojego życia dowiaduje się, że istnieją zasady prawne, na których łamanie dorośli dają ciche przyzwolenie. Ponadto postawa taka umożliwia „przyzwyczajanie się” młodych ludzi do stylu życia, w którym alkohol jest na porządku dziennym. Dane uzyskane od sprzedawców napojów alkoholowych, pokrywają się z deklaracjami młodych ludzi, którzy twierdzą, że zazwyczaj nie mają problemu z ich zakupem – informują autorzy „Diagnozy Problemów Uzależnień na terenie miasta Słupska” .
Niestety, nadmierne spożywanie alkoholu, poza aspektami zdrowotnymi, w wielu przypadkach miało również swoje odzwierciedlenie w liczbie rodzin dotkniętych chorobą alkoholową, liczbie policyjnych interwencji i w wielu problemach i patologiach występujących w rodzinach.
Podobne zakazy funkcjonują lub są planowane w innych miastach na Pomorzu.
Napisz komentarz
Komentarze