O konieczności wymiany dotychczasowej nawierzchni Długiego Targu dyskutowano już od kilkunastu lat. Większość płyt popękało, podłoże stało się niestabilne. Jeszcze prezydent Paweł Adamowicz podkreślał w roku 2016 potrzebę odnowienia tego fragmentu historycznego Gdańska. Jak mówił:
– Teraz dotknięta „zębem czasu” wizytówka Gdańska potrzebuje inwestycji, która przywróci jej dawną świetność. Obecny stan ulicy Długiej i Długiego Targu wymaga poprawy. Niezbędna jest zarówno poprawa stanu infrastruktury podziemnej, jak i posadzki. Dzięki programowi rewaloryzacji zmienią się nawierzchnia, oświetlenie, mała architektura oraz zieleń. Program przygotowywany jest z myślą o wyglądzie, funkcjonalności i komforcie codziennego użytkowania. Niezbędne jest stworzenie spójnej, pięknej przestrzeni, która odświeżyłaby tę część miasta.
Wtedy szacowano, że uszkodzone lub wręcz zniszczone jest 75 proc. nawierzchni Długiego Targu. Swoje zrobiła ogromna popularność tego miejsca, powodująca że organizowano tam wiele imprez i wydarzeń plenerowych, do których przygotowania oraz obsługi konieczny był ciężki sprzęt. Nawierzchnia pochodząca jeszcze z lat 70-tych poprzedniego stulecia tego nie wytrzymywała.
Na Długim Targu coraz więcej nowej nawierzchni. Kiedy koniec prac?
Długo trwały ustalenia z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków co do materiału, jaki miał pojawić się na Długim Targu. Był to cały kontredans decyzji, raz pozytywnych raz negatywnych, ostatecznie jednak udało się dojść do porozumienia.
- Nawierzchnia powstaje z kostki granitowej bohus (wykonywana z granitów skandynawskich) o łupanych bokach oraz ciętym licu, dodatkowo uszorstnionym przez groszkowanie. Chodzi o zapobieganie poślizgowi obuwia w razie opadów deszczu lub śniegu.
- Dokładnie ustalono rozmiar kostki (13 na 22 cm) i szerokość fugi (maksymalnie 15 mm).
W pobliżu fontanny Neptuna w maju 2021 roku ułożono próbny fragment nowej nawierzchni, z prośbą pod adresem mieszkańców Gdańska o ocenę komfortu poruszania się. Cenne były także opinie osób z niepełnosprawnościami, na wózkach oraz rodziców z dziećmi w wózkach. Zdania są oczywiście rozbieżne. Wiele osób chwali nową nawierzchnię, lecz są też opinie krytyczne.
Trwającą od kilku miesięcy wymianę nawierzchni Długiego Targu śledzić można właściwie na bieżąco, oczywiście wyłączanie kolejnych fragmentów traktu z ruchu pieszego powoduje określone utrudnienia. Prace są wykonywane etapowo, od Zielonej Bramy w kierunku fontanny Neptuna. Ich zakończenie ma nastąpić do 20 czerwca 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze