Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

5 milionów ton ropy naftowej wydobyto z podmorskiego złoża B3 na Bałtyku

Już 5 milionów ton ropy naftowej wydobyto z podmorskiego złoża B3 zlokalizowanego na północ od Rozewia. Dwie platformy wydobywcze, eksploatowane przez Orlen Petrobaltic, każdej doby pozyskują tam przeciętnie 236 ton tego surowca. Oprócz niego, wydobywany jest także gaz ziemny.
platforma Baltic Beta, Orlen Petrobaltic
Platforma Baltic Beta pracująca na złożu B3

Autor: Orlen Petrobaltic

5 milionów ton wydobytej ropy naftowej ze złoża B3 – taki pułap osiągnięto na początku lutego. Specjalistyczna spółka Orlen Petrobaltic pozyskuje tam lekką ropę typu Brent, o niskiej zawartości siarki, Złoże znajdującego się około 70 km na północ od Rozewia. 

5 milionów ton ropy naftowej wydobyto z podmorskiego złoża B3

Na złożu B3 pracują dwie platformy wydobywcze: 

  • Baltic Beta
  • oraz bezzałogowa automatyczna platforma PG-1

Obie obsługują 10 odwiertów, z których każdej dobry pozyskuje się przeciętnie 236 ton ropy. Do dziś wydobyto również ponad 535 mln Nm³ gazu.

platforma bezzałogowa PG-1, Orlen Petrobaltic
Platforma bezzałogowa PG-1 (fot. Orlen Petrobaltic)

Surowce są wydobywane z głębokości 1450 m pod dnem, do tego dodać trzeba 80 m głębokości morza. Złoże B3 eksploatowane jest od 31 lat, ważność koncesji wydobywczej upływa w roku 2031.

– Wydobycie z pierwszego polskiego złoża ropy naftowej, znajdującego się pod dnem Bałtyku, umożliwiło Orlen Petrobaltic rozwijanie się i odnoszenie sukcesów jako jedynej polskiej firmie naftowej w tej branży. Niekorzystne warunki morskie często wymagały maksymalnego zaangażowania i wykorzystania potencjału firmy oraz kompetencji naszych pracowników – mówi Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Petrobaltic. – Chcemy uczestniczyć w  transformacji energetycznej i wykorzystać potencjał naszej spółki, unikatowe umiejętności oraz doświadczenia technicznej kadry Orlen Petrobaltic do realizacji nowych, innowacyjnych rozwiązań, m.in. projektów związanych ze składowaniem dwutlenku węgla (CCS) w obszarze Morza Bałtyckiego.

Kiedy ropa naftowa ze złoża B3 popłynęła po raz pierwszy? 

16 maja 1992 roku, z odwiertu wykonanego poprzez platformę Petrobaltic, kiedy wykonano test produkcyjny. Zbiornikowiec Tarnobrzeg przewiózł potem dokładnie 5497 m sześc. ropy do Portu Północnego w  Gdańsku. Pozyskanie surowca było potwierdzeniem słuszności poszukiwania ropy w tym miejscu. 

Dwa lata później ówczesne przedsiębiorstwo Petrobaltic otrzymało koncesję na wydobywanie ropy naftowej i gazu ze złoża B3. Wykorzystywana początkowo platforma z czasem została zastąpiona przez platformę wydobywczą Baltic Beta. Do Władysławowa prowadzi z niej podmorski gazociąg o długości 80 km. Gaz jest sprężany poprzez system zainstalowany na platformie, następnie, po przesłaniu na ląd, zasila elektrociepłownię spółki Energobaltic. Z niej zaś energię cieplną otrzymują odbiorcy w całej okolicy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama