Rozmawiano o tym, co udało się zrobić na rzecz kaszubszczyzny, zwłaszcza dla języka kaszubskiego przez minione dwie dekady, o zaangażowaniu tych, którzy na rzecz propagowania kultury kaszubskiej, na rzecz Kaszub, działają. I to nie tylko od dwudziestu lat.
- Cieszy mnie, że nasze zaproszenie przyjęło wiele osób tak ze stolicy, jak i z regionu – podsumował spotkanie jego inicjator senator Kazimierz Kleina. - Gościem była marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska czy wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela, co dowodzi, że dla Parlamentu to, o czym tu rozmawialiśmy jest ważne. Docenić należy obecność ministrów, Tomasza Szymańskiego, Barbary Nowackiej czy Jacka Karnowskiego. Ale równie istotny był udział samorządowców, zwłaszcza tych z zachodniej części regionu, wójtów, burmistrzów czy przedstawicieli samorządu województwa. To pokazuje, że władza publiczna, od gminy po Parlament i rząd przywiązuje do działań na rzecz Kaszubów i języka kaszubskiego szczególną wagę. Podsumowaliśmy ostatnie dwie dekady, wiele udało się zrobić, jeszcze więcej przed nami.
CZYTAJ TEŻ: Historia Kaszubów w dziejach Pomorza. Spotkanie w Ratuszu Staromiejskim
O tym, co udało się zrobić w ciągu ostatnich lat mówił choćby Łukasz Grzędzicki, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Podkreślił m. in. jak ogromne znaczenie mają dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości, po polsku i kaszubsku.
Dekadę istnienia etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim podsumowała dr Justyna Pomierska. Z kolei o doświadczeniach nauczyciela języka kaszubskiego – opowiedziała Karolina Keler, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku, pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych w województwie pomorskim.
O tym, że trzeba nieustannie rozwijać, to czego udało się już na rzecz języka i kultury kaszubskiej dokonać, a wszelkie dokonania - zwłaszcza te dotyczące edukacji – pielęgnować apelowali profesorowie z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku: Adela Kuik-Kalinowska i Daniel Kalinowski.
Język kaszubski wybrzmiał podczas spotkania wielokrotnie. Zwłaszcza za sprawą zaproszonej na spotkanie Weroniki Korthals , która zaśpiewała utwór „Mòwa starków” do wiersza Jana Trepczyka.
Napisz komentarz
Komentarze