6. rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
Plan obchodów zaprezentowano 7 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas tej konferencji zaprosiła w najbliższy poniedziałek, 13 stycznia, o godzinie 19:00 na uroczystość upamiętniającą prezydenta Pawła Adamowicza.
- Spotkamy się przy tablicy między Katownią a Złotą Bramą, a następnie, przy dźwiękach „The Sound of Silence”, przejdziemy do Bazyliki Mariackiej na modlitwę międzywyznaniową za spokój jego duszy oraz pomyślność naszego miasta - mówiła.
CZYTAJ TEŻ: Dożywotnie więzienie dla Stefana Wilmonta. Prawomocny wyrok za zabójstwo Adamowicza
We wtorek, 14 stycznia o godz. 18.00 w tej samej bazylice zostanie odprawiona msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza.
Po raz czwarty zostanie ogłoszony laureat Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza. Stanie się to w poniedziałek, 13 stycznia o godz. 17.00, w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
- Sześć lat to bardzo długi czas, szczególnie trudny dla mnie, dla moich córek, dla mamy Pawła i oczywiście dla jego brata. Ale w tej tragedii, która spotkała nas i gdańszczan, próbujemy znaleźć coś dobrego, stworzyć jakieś dobro i tym dobrem jest właśnie Nagroda imienia prezydenta Pawła Adamowicza. Bardzo cieszy mnie fakt, że już po raz czwarty ta Nagroda jest przyznawana i że staje się ona niezwykle prestiżowym wyróżnieniem dla tych, którzy odważnie i bezkompromisowo zwalczają zło dobrem – mówiła Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona zmarłego prezydenta.
Nagroda jest wyrazem hołdu dla osób i organizacji, które w odważny sposób przeciwdziałają nietolerancji, mowie nienawiści, ksenofobii i uciskowi. To nie tylko uhonorowanie wyjątkowych postaci, ale także przypomnienie, jak ważne są solidarność, odwaga i nieustająca walka o prawa człowieka we współczesnym świecie.
W tym roku nominowano sześć wybitnych osób i organizacji. Wśród nominowanych są: Witalij Kliczko – burmistrz Kijowa i Andrij Sadowyj– burmistrz Lwowa, Bassam Aramin i Rami Elhanan – przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim, Alain Chouraqui – prezes Fundacji Pamięci i Edukacji Camp des Milles (Francja), który przekształcił dawny obóz internowania w centrum edukacji i pamięci o Holokauście, Alexei Gorinov– rosyjski samorządowiec i działacz na rzecz praw człowieka, obecnie aresztowany za sprzeciw wobec reżimu rosyjskiego oraz Kamira – Narodowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romskich (Hiszpania), promująca włączenie społeczne i walkę z dyskryminacją kobiet romskich.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznana
13 stycznia, o godz. 13.00, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca zamordowanego prezydenta.
- Dla Europejskiego Centrum Solidarności rocznica śmierci Pawła Adamowicza to trudny dzień. Nie chcemy, by pamięć o nim była pustym rytuałem. W tym roku uczcimy go cicho, odsłaniając tablicę przypominającą, że to dzięki jego determinacji powstało ECS – mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
We wtorek, 14 stycznia o godz. 10.00, w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza, przy ulicy Traugutta 92, rozpocznie się uroczysty Dzień Patrona.
Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza powiedział, że Paweł Adamowicz wierzył, że nowoczesna edukacja jest kluczem do powstania tolerancyjnego, otwartego i mądrego społeczeństwa.
- W dniu patrona naszej szkoły organizujemy dyskusję na temat roli sztucznej inteligencji w procesie edukacji – zapowiedział, dodając: - W tym roku młodzież z naszego liceum, wspólnie z Komitetem Obrony Demokracji, szósty raz na Placu Solidarności ułoży serce dla Pawła Adamowicza, a akcję wzmocni gest sprzeciwu wobec hejtu. Zaprosiliśmy do udziału także dzieci i młodzież z innych gdańskich szkół.
W programie Dnia Patrona znalazła się m.in. debata pt. „Rola sztucznej inteligencji w procesie edukacji szkolnej”.
Także we wtorek, od godz. 14.00, na Placu Solidarności rozpocznie się symboliczne formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. Wydarzenie to połączone jest z młodzieżową akcją „Nie chcemy hejtu”, której celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zjawiska mowy nienawiści, dotykającej szczególnie młodsze pokolenia. Wewnątrz dużego serca powstanie mniejsze, ułożone przez dzieci i młodzież gdańskich szkół – jako wyraz solidarności i wartości bliskich zamordowanemu prezydentowi. Finał wydarzenia zaplanowano na godz. 16.30.
Napisz komentarz
Komentarze