Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zamknięcie Mostu Siennickiego już w piątek. Co z komunikacją na Przeróbkę i Stogi?

Nie od soboty, a już od piątku, 10 stycznia nastąpi zamknięcie Mostu Siennickiego. Od godz. 20 wstrzymany zostanie ruchów tramwajowy, a od godz. 22 - samochodowy. Obiekt pozostanie zamknięty aż do czasu zakończenia prac remontowych, które planowane są do połowy 2027 roku.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Od kilku dni wiadomo, że Most Siennicki zostanie zamknięty. Od lat natomiast wiadomo, że wymagał gruntownego remontu. Ten nastąpi wkrótce i planowo powinien zakończy się za dwa i pół roku, latem 2027.

Most Siennicki w Gdańsku zamknięty szybciej niż planowano

- Od 2019 roku, wspólnie z naukowcami i specjalistami z Politechniki Gdańskiej, bardzo regularnie monitorujemy stan mostu. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informacje, że stan mostu niestety się pogarsza - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Mowa tu nie o samych przęsłach mostu, tylko o przyczółkach. Osuwanie następuje w tempie dużo szybszym, niż miało to miejsce dotychczas. Przez ostatnie 20 lat most przesunął się około 4 do 5 cm, natomiast w ostatnich tygodniach to przesuwanie następowało dużo szybciej. W ostatnim miesiącu było to 0,5 cm. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców Gdańska musimy zamknąć Most Siennicki. Będzie to całkowite zamknięcie dla ruchu pieszego, rowerowego komunikacji publicznej oraz komunikacji samochodowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Most Siennicki w Gdańsku się sypie. Konstrukcja zostanie zamknięta, prezydent spotka się z mieszkańcami

Most Siennicki zamknięty, kierowców czekają objazdy

Zamknięcie mostu wiązało się z koniecznością poprowadzenia objazdów. Jak informuje gdański magistrat kierowcy korzystać będą w tym czasie z objazdów ulicami Głęboką, Elbląską, Trasą Sucharskiego, mostem wantowym oraz Lenartowicza. Dla celów obsługi transportowej gdańskiego portu zalecanym objazdem będzie wykorzystanie Trasy Sucharskiego oraz tunelu pod Martwą Wisłą.

Zmiany czekają także komunikację miejską. Od momentu zamknięcia mostu, czyli od piątkowego wieczora, dojazd na Stogi i Przeróbkę będzie możliwy wyłącznie autobusami. Ostatnim przystankiem dla tramwajów jadących ze Śródmieścia będzie przystanek Głęboka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Miasto Gdańsk przestaje finansować GKS Stoczniowiec!

W tym miejscu trzeba będzie przesiąść się do autobusowej komunikacji zastępczej. Na trasie Śródmieście SKM – Przeróbka – Stogi – Stogi Plaża kursować będą autobusy linii zastępczej T8. Dla linii T8 oraz 106, 111 i 138 od godz. 20.00 do ostatnich wieczornych kursów obowiązywać będą przystanki tymczasowe Głęboka 92 i 93 przy ul. Siennickiej. Natomiast przystanki Głęboka 01 i 02 będą nieczynne. Autobusy linii T8, 106, 111 i 138 do ostatnich kursów w piątek, 10 stycznia jeździć będą przez Most Siennicki.

- Mieszkańcy dzielnicy Przeróbka będą mogli korzystać z dotychczasowych linii 106, 111 i 138, których częstotliwość zostanie zwiększona. Autobusy będą kursować co 10 minut w szczycie i co 20 minut poza nim. W sumie z 75 kursów na dobę ta liczba zwiększy się do 108 na dobę - wyjaśnił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. - W okolicach przystanku Akademia Muzyczna dla linii 138 i Chłodna dla pozostałych linii będzie możliwość przesiadki. Mieszkańcy Przeróbki dzięki wzmocnieniu linii autobusowych będą mieli zapewnioną komunikację co 10 minut w szczycie i co 20 minut poza szczytem. Jeżeli chodzi o linię nocną N8, pojedzie ona zmienioną trasą mostem wantowym.

 

Kiedy remont mostu?

Rozpoczęcie prac planowane jest na lipiec bieżącego roku. W tej chwili DRMG pozyskuje uzgodnienia dla dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy Mostu Siennickiego, umożliwiające rozpoczęcie robót. Wiosną ma rozpocząć się przetarg na realizację robót. Remont - według założeń - ma zakończyć się latem 2027 roku.

- Zamknięcie mostu na czas remontu było planowane od samego początku. Wynika to z technologii prac, jakie będą tam wykonywane. Niestety, degradacja przyczółków przyspiesza a most osiada pod władnym ciężarem, dlatego musieliśmy przyspieszyć jego zamknięcie - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. -  Od początku oznaczało to jednak całkowite zamknięcie mostu. Zakładamy, że na wiosnę zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót, który przystąpi do pracy w wakacje. W sierpniu ubiegłego roku obecny wykonawca spotkał się z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, czego wynikiem jest uzgodniony kierunek projektowania.

Mieszkańcy Stogów i Przeróbki w najbliższym czasie muszą liczyć się z jeszcze jednym utrudnieniem, mianowicie przerwami w dostawie ciepła. Wynika to z faktu, że ciepłociąg, który biegnie pod mostem, musi zostać przeniesiony. Będą dwie przerwy, które nie powinny potrwać dłużej niż dobę. Pierwsza będzie miała miejsce między 13 a 17 stycznia, druga dwa-trzy tygodnie później. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze