Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Elektromobilność w komunikacji miejskiej Gdańsk

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. Przed nami „Nasz mały PRL” w Nowym Teatrze w Słupsku czy muzyka kubańska w Wejherowie.
„Nasz mały PRL”
„Nasz mały PRL” w Nowym Teatrze w Słupsku

Autor: Materiały Nowego Teatru w Słupsku

Zamek w Sztumie – poznaj jego niezwykłą przeszłość!

zamek, Sztum
Zamek w Sztumie (Materiały prasowe)

Zbudowany w końcu XIV wieku zamek w Sztumie (od 2018 roku oddział Muzeum Zamkowego w Malborku) doczekał się stałej wystawy o swojej historii. 

– Opowiada o najważniejszym okresie historii zamku w Sztumie – zachęca do odwiedzin Aleksander Masłowski, kierownik sztumskiego oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku. – Od kiedy udostępniliśmy sztumski zamek do zwiedzania, o jego dziejach opowiadają audioprzewodniki, teraz możemy to zobaczyć. Postaci związane z zamkiem, obiekty odnalezione przez archeologów, a, niestety, mało mamy obiektów związanych z okresem świetności zamku. Chcemy w ten sposób przekazać, że to wspaniałe miejsce, z uwagi na swoją historię. Nowa wystawa zajmuje gros miejsca w zamku, lecz również motywuje do poszerzania przestrzeni wystawienniczej. Ona jest „na zawsze”, ale może być rozbudowywana, wzbogacana, tak też jest zaprojektowana.

Szczegóły: www.zamek.sztum.pl.

Zamek w Sztumie, ul. Galla Anonima 16 w Sztumie

 ***

„Nasz mały PRL”. Spektakl w Nowym Teatrze  w Słupsku

– A gdyby tak stworzyć sobie dzisiaj swój mały PRL na własny użytek? Tego wyzwania podejmują się Iza i Witek, którzy postanawiają przez pół roku udawać, że dalej mamy orła bez korony i zapis o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim w konstytucji, a Ludwik Waryński wciąż patrzy na nas ze stuzłotowego banknotu – czytamy w zapowiedzi spektaklu. – Zamieszkują więc w wielkiej płycie, zamieniają laptopy na maszynę do pisania, GPS-a na starą mapę, a komórkę na telefon z tarczą. Przestawiają się z Ikei na meble z Zakładów Produkcji Mebli w Wyszkowie, z opla astry na Fiata 126p, z oliwy z oliwek na smalec ze świni, a z sushi – na bitki wołowe. Próbują zrealizować kartkę na wołowe z kością, wymienić dziesięć kilo gazet na papier toaletowy i regularnie wyłączają sobie wodę i prąd. Słowem – przenoszą się do PRL-u. Chcą przyjrzeć się współczesnej Polsce przez pryzmat PRL-u i zastanowić się, ile z dawnego systemu zostało w nas do dziś. Czy im się to uda? 

Premiera odbyła się w 2022 roku.

4, 5 stycznia godz. 19.

Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl.

***

„Sąsiedzi”. Spektakl w słupskiej Tęczy

„Sąsiedzi”
(Materiały Teatru)

Spektakl Michała Tramera opowiada o tym, że ważne są akceptacja i porozumienie. – On i ona – sąsiedzi, których dzieli nie tylko płot, ale również styl życia i przyzwyczajenia. W codziennej rutynie mijają się nabierając wobec siebie niezrozumiałej złości. (...) Dopiero wzajemna pomoc w obliczu wichury łagodzi spory i staje się szansą na serdeczną przyjaźń – czytamy w recenzji spektaklu przeznaczonego dla widzów od lat 4.

Premiera odbyła się w 2019 roku.

4 stycznia, godz. 11; 9 i 10 stycznia, godz. 9.30.

Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl.

***

Piosenki 20-lecia międzywojennego w Chojnicach

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na spektakl muzyczny „Hemar – czyli piosenki 20-lecia międzywojennego”. Artyści przeniosą widzów w czasie. Zaśpiewają utwory z repertuaru Mariana Hemara – twórcy, który stworzył setki znanych i lubianych kompozycji, takich jak chociażby „Upić się warto”. Będzie to również okazja, żeby – jak zapowiadają organizatorzy – przekonać się, czy humor wieku XX jest aktualny w naszych czasach.

23 stycznia, godz. 18.

Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1, Chojnice

Szczegóły dotyczące biletów: www.ckchojnice.pl.

***

„KoŃfrontacje” – wystawa w Chojnicach

Jeszcze do 10 stycznia w Chojnickim Centrum Kultury prezentowana jest wystawa Jarosławy Pabich-Szmyt zatytułowana „KoŃfrontacje”. Przez wzgląd na fascynację sztuką dawną, wystawa „KoŃfrontacje” jest zmierzeniem się artystki z historycznym motywem konia, który obecnie niezwykle rzadko pojawia się w przestrzeniach wystawienniczych. Ekspozycja jest zwróceniem uwagi na niegdysiejszą rangę tematu, podkreśleniem jego: szlachetności, piękna, anatomii, ruchu, siły, charakteru, oraz powrotem do klasyki, która stanowi podstawę rozwoju współczesności. „KoŃfrontacje” to prezentacja zestawu rysunkowych prac studyjnych, który powstał na przestrzeni kilku ostatnich lat. 

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia placówki.

Sala wystawowa w Chojnickim Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1, Chojnice

Szczegóły: www.ckchojnice.pl.
***

Najpiękniejsze utwory Straussa w Wejherowie

Najpiękniejsze utwory Johanna Straussa i inne przeboje muzyki klasycznej usłyszymy w Filharmonii Kaszubskiej w wykonaniu orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod dyrekcją Aliny Ratkowskiej. Orkiestra, jak zapowiadają organizatorzy, wystąpi w straussowskim składzie muzyków, ale nie zabraknie żadnego z instrumentów, które grają w dużej orkiestrze symfonicznej. W zestawie instrumentów perkusyjnych niespodzianka, partię solową będzie miało zwykłe kowadło, które nadaje Polce Johanna Straussa szczególnego uroku.  

22 stycznia, godz. 19. 

Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo

Szczegóły: www.wck.org.pl.

***

Spektakl „Telewizja kłamie” w Kwidzynie

„Telewizja kłamie”
(fot. www.kckkwidzyn.pl)

Na deskach kwidzyńskiego Kinoteatru komedia „Telewizja kłamie” autorstwa Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni. Jak zapewniają twórcy, czeka nas „wybuchowa mieszanka teatru i kabaretu, w doborowej obsadzie”. Aktorzy, wcielając się w postacie znanych prezenterów telewizyjnych, pokazują nie tylko to, co się dzieje na oczach telewidza, ale i to, co się dzieje w telewizyjnym studiu po wyłączeniu kamer i zejściu z wizji. 

11 stycznia, godz. 15:30 i 19:00.

Kinoteatr, ul. Katedralna 18

Szczegóły dotyczące biletów: www.kckkwidzyn.pl.

***

Music of Buena Vista, koncert muzyki kubańskiej

Music of Buena Vista
(fot. www.wck.org.pl)

W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie koncert muzyki kubańskiej w niecodziennych aranżacjach i nietuzinkowym wykonaniu. Jak czytamy w zapowiedzi, Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz zaprosili do współpracy artystkę obdarzoną wyjątkowym głosem, kobietę, która nagrała płyty z samym kultowym Buena Vista Social Club, Yaremi de las Mercedes Kordos. Artyści inspirują się nawzajem, zachwycając publiczność oryginalnością i niezwykłą energią płynącą ze sceny.

24 stycznia, godz. 19.

Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo

Szczegóły: www.wck.org.pl.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama