Do tej pory w zbiorach Politechniki Gdańskiej było 8 tomów „Itinerarium Gerlach Fischeranum”. Teraz uczelnia wzbogaciła się o kolejny, dziewiąty już tom, bogato ilustrowanego XVIII-wiecznego dziennika podróży gdańszczanina Nataniela Jakuba Gerlacha po Europie Zachodniej, spisanego przez jego nauczyciela i mentora Christiana Gabriela Fischera.
Gdańsk: Kolejny tom XVIII-wiecznego rękopisu autorstwa Christiana Gabriela Fischera w zbiorach Politechniki Gdańskiej
W dziennikach, poza opisami odwiedzanych miejscowości, zachowały się rysunki i szkice wykonane na zlecenie wybitnych uczonych Gdańska i Prus Królewskich. Jak podkreślają historycy – wielotomowy diariusz to bezcenny zabytek, świadectwo rozwoju nauki epoki oświecenia Jest też jedynym takim zabytkiem we współczesnych polskich bibliotekach.
12 tomów rękopisów, powstających w latach 1727-1731, Christian Gabriel Fischer spisywał głównie po niemiecku.
Galileusz i Newton w kolekcji Politechniki Gdańskiej
Tworzone od lat kolekcje tematyczne Biblioteki PG pokrywają się z profilem naukowym uczelni. Zawierają szereg publikacji z zakresu: astronomii, medycyny, biologii, botaniki, zoologii, fizyki, filozofii, geografii, historii powszechnej, historii sztuki, kartografii, meteorologii, nawigacji, nauk politycznych, prawa, wojskowości oraz literatury pięknej.
pracownicy Biblioteki PG
Kolekcja starodruków w Bibliotece PG liczy dziś 670 pozycji. Do najstarszych należą „Theorice novae planetarum” Georga Peurbacha z ok. 1542 roku oraz „Scripta clarissimi mathematici” Johanna Regiomontana z 1544 roku.
Natomiast najcenniejszymi dokumentami w kolekcji gdańskiej uczelni są oryginalne dzieła Galileusza opublikowane w Lejdzie w 1635 roku, zawierające wyniki badań z dziedziny mechaniki oraz obszerne uzasadnienie teorii heliocentrycznej Kopernika, „Dialogus de systemate mundi” (współwydane „Systema cosmicum…” i „Nova doctrina de Sacre Scripturae testimonis” z 1635 roku), oraz obszerny traktat geograficzny z 1583 roku „Delle navigationi et viaggi Giovanniego Battisty Ramusio”.
Do wyjątkowych należy też praca szwajcarskiego przyrodnika Konrada Gesnera „Historia animalum” z 1620 roku. Na blisko 3,5 tys. stron i 1 tys. ilustracji autor opisał historię zwierząt, która stała się najbardziej znaczącym dziełem z zakresu zoologii przez kolejnych 200 lat.
W swojej najcenniejszej kolekcji Biblioteka PG posiada również unikatowy zbiór 3-tomowej publikacji Isaaca Newtona „Philosophiae naturalis principia mathematica” z 1739 roku. Autor był jednym z najwybitniejszych umysłów epoki, który w swej pracy przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej.
Najcenniejszy unikatowy zbiór starodruków, rękopisów, map i czasopism jest dziedzictwem przedwojennej gdańskiej Technische Hohschule oraz księgozbiorów bibliotek szkół technicznych w Elsfleth i Görlitz. Jednak po II wojnie światowej najcenniejsze kolekcje zostały rozproszone, a proces ich wyszukiwania i scalania trwa od lat.
Zbiory zabytkowe w kolekcji PG
Biblioteka PG ma także liczący ok. 30 tys. książek oraz czasopism zbiór zabytkowych wydawnictw z XIX i początku XX wieku. Są wśród nich m.in. autorski egzemplarz książki Juliusza Kossaka z autografem Stanisława Witkiewicza, oryginalne wydanie „Słownika języka polskiego” Samuela B. Lindego, a także „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” Izabelli Czartoryskiej.
Najcenniejsze zbiory Biblioteki PG są poddawane systematycznej digitalizacji i udostępniane w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej – dostępnej dla wszystkich zainteresowanych.
Napisz komentarz
Komentarze