Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Elektromobilność w komunikacji miejskiej Gdańsk

Do Galileusza i Newtona w zbiorach Politechniki Gdańskiej dołączył tom rękopisu Fischera

Kolejny tom XVIII-wiecznego rękopisu autorstwa Christiana Gabriela Fischera pojawił się w kolekcji obiektów muzealnych i dokumentów dotyczących historii Politechniki Gdańskiej. Wielotomowy diariusz to jedyny taki zbiór we współczesnych polskich bibliotekach. PG ma w swoich zasobach m.in. dzieła Galileusza i Newtona.
„Itinerarium Gerlach Fischeranum”
Christian Gabriel Fischer, „Itinerarium Gerlach Fischeranum”. 1727 r.

Autor: Zbiory Biblioteki PG

Do tej pory w zbiorach Politechniki Gdańskiej było 8 tomów „Itinerarium Gerlach Fischeranum”. Teraz uczelnia wzbogaciła się o kolejny, dziewiąty już tom, bogato ilustrowanego XVIII-wiecznego dziennika podróży gdańszczanina Nataniela Jakuba Gerlacha po Europie Zachodniej, spisanego przez jego nauczyciela i mentora Christiana Gabriela Fischera

Gdańsk: Kolejny tom XVIII-wiecznego rękopisu autorstwa Christiana Gabriela Fischera w zbiorach Politechniki Gdańskiej

W dziennikach, poza opisami odwiedzanych miejscowości, zachowały się rysunki i szkice wykonane na zlecenie wybitnych uczonych Gdańska i Prus Królewskich. Jak podkreślają historycy – wielotomowy diariusz to bezcenny zabytek, świadectwo rozwoju nauki epoki oświecenia Jest też jedynym takim zabytkiem we współczesnych polskich bibliotekach. 

12 tomów rękopisów, powstających w latach 1727-1731, Christian Gabriel Fischer spisywał głównie po niemiecku.

„Itinerarium Gerlach Fischeranum”
Christian Gabriel Fischer, „Itinerarium Gerlach Fischeranum”. 1727 r. (fot. Zbiory Biblioteki PG)

Galileusz i Newton w kolekcji Politechniki Gdańskiej

Tworzone od lat kolekcje tematyczne Biblioteki PG pokrywają się z profilem naukowym uczelni. Zawierają szereg publikacji z zakresu: astronomii, medycyny, biologii, botaniki, zoologii, fizyki, filozofii, geografii, historii powszechnej, historii sztuki, kartografii, meteorologii, nawigacji, nauk politycznych, prawa, wojskowości oraz literatury pięknej.

pracownicy Biblioteki PG

zbiory, Biblioteka PG

Kolekcja starodruków w Bibliotece PG liczy dziś 670 pozycji. Do najstarszych należą „Theorice novae planetarum” Georga Peurbacha z ok. 1542 roku oraz „Scripta clarissimi mathematici” Johanna Regiomontana z 1544 roku. 

Natomiast najcenniejszymi dokumentami w kolekcji gdańskiej uczelni są oryginalne dzieła Galileusza opublikowane w Lejdzie w 1635 roku, zawierające wyniki badań z dziedziny mechaniki oraz obszerne uzasadnienie teorii heliocentrycznej Kopernika, „Dialogus de systemate mundi” (współwydane „Systema cosmicum…” i „Nova doctrina de Sacre Scripturae testimonis” z 1635 roku), oraz obszerny traktat geograficzny z 1583 roku „Delle navigationi et viaggi Giovanniego Battisty Ramusio”.

 „Philosophiae naturalis principia mathematica”
Isaac Newton, „Philosophiae naturalis principia mathematica”. 1739 r. (fot. Zbiory Biblioteki PG)

Do wyjątkowych należy też praca szwajcarskiego przyrodnika Konrada Gesnera „Historia animalum” z 1620 roku. Na blisko 3,5 tys. stron i 1 tys. ilustracji autor opisał historię zwierząt, która stała się najbardziej znaczącym dziełem z zakresu zoologii przez kolejnych 200 lat.

„Historia animalum”
 Konrad Gesner, „Historia animalum”. 1620 r. (fot. Zbiory Biblioteki PG)

W swojej najcenniejszej kolekcji Biblioteka PG posiada również unikatowy zbiór 3-tomowej publikacji Isaaca Newtona „Philosophiae naturalis principia mathematica” z 1739 roku. Autor był jednym z najwybitniejszych umysłów epoki, który w swej pracy przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej. 

Najcenniejszy unikatowy zbiór starodruków, rękopisów, map i czasopism jest dziedzictwem przedwojennej gdańskiej Technische Hohschule oraz księgozbiorów bibliotek szkół technicznych w Elsfleth i Görlitz. Jednak po II wojnie światowej najcenniejsze kolekcje zostały rozproszone, a proces ich wyszukiwania i scalania trwa od lat.

Zbiory zabytkowe w kolekcji PG

Biblioteka PG ma także liczący ok. 30 tys. książek oraz czasopism zbiór zabytkowych wydawnictw z XIX i początku XX wieku. Są wśród nich m.in. autorski egzemplarz książki Juliusza Kossaka z autografem Stanisława Witkiewicza, oryginalne wydanie „Słownika języka polskiego” Samuela B. Lindego, a także „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” Izabelli Czartoryskiej.

„Juliusz Kossak”
Stanisław Witkiewicz, „Juliusz Kossak”. 1906 r. (fot. Zbiory Biblioteki PG)

Najcenniejsze zbiory Biblioteki PG są poddawane systematycznej digitalizacji i udostępniane w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej – dostępnej dla wszystkich zainteresowanych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama