Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Elektromobilność w komunikacji miejskiej Gdańsk

Hala Targowa w Gdańsku zamknięta. Rozpoczyna się przebudowa

Przez co najmniej półtora roku wyłączona z użytkowania będzie Hala Targowa w centrum Gdańska, dotychczas pozostająca w gestii Kupców Dominikańskich, zaś od 1 stycznia 2025 roku przejęta przez francuska grupę Apsys. Zabytkowy obiekt ma przejść gruntowną przebudowę i ponownie otworzyć się dla klientów w połowie roku 2026. Planowany przyszły kształt wnętrza hali budzi wiele kontrowersji. Gdańscy dominikanie w mediach społecznościowych wyrazili podziękowanie Kupcom Dominikańskim za wysiłek w zachowaniu budynku oraz podejmowanie licznych inicjatyw prospołecznych. To tam powstała pierwsza na terenie Trójmiasta jadłodzielnia.
Hala Targowa, Gdańsk
W Hali Targowej w Gdańsku powstanie food hall

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od środy, 1 stycznia klienci nie zrobią już zakupów w gdańskiej Hali Targowej. Ostatecznie w portalu społecznościowym potwierdzili to gdańscy dominikanie.

– Kończy się dziś niezwykły etap historii Hali Targowej – napisali dominikanie. – Dziś o godzinie 17:00 zostanie zamknięta, aby mógł rozpocząć się kompleksowy remont tego wyjątkowego dla Gdańska zabytku (wpis zamieszczono 31 grudnia – przyp. red.).

Hala Targowa w Gdańsku zamknięta. Rozpoczyna się remont 

Dominikanie poinformowali, że Hala Targowa powstała w 1896 roku na placu, gdzie od XIII wieku znajdowały się klasztor dominikanów, a także jeszcze starszy, pierwotny kościół św. Mikołaja. 

– Po przemianach demokratycznych w Polsce kupcy z Hali Targowej w odważny i twórczy sposób odnaleźli się w nowej rzeczywistości powołując do istnienia spółkę Kupcy Dominikańscy. Nasi Sąsiedzi poza działalnością handlową podjęli się wielkiego zadania jakim był remont zabytku będącego w złym stanie oraz przeprowadzenia prac archeologicznych – napisali gdańscy dominikanie.

W Hali Targowej po zakończeniu remontu powstał skansen archeologiczny z ekspozycją fundamentów apsydy jednego z najstarszych gdańskich kościołów oraz planszami informacyjnymi o historii kościoła i klasztoru dominikanów. 

– Dziś chcemy podziękować wszystkim Kupcom Dominikańskim, szczególnie Pani Prezes z całym Zarządem, za dobre sąsiedztwo i wkład w pielęgnowanie dziedzictwa naszego miasta i klasztoru dominikanów w Gdańsku. A także za wszelkie wsparcie i współpracę, szczególnie podczas zwiedzania Hali i klasztoru, a także za współpracę w obszarze pomocy charytatywnej. Razem udało nam się założyć pierwszą jadłodzielnię w Trójmieście – Lodówkę św. Mikołaja! Dziękujemy za ten piękny etap naszej wspólnej historii! Witamy także nowych Właścicieli Hali Targowej, życzymy wielu sukcesów oraz fascynacji miejscem, które jest pełne wspomnień, marzeń i tajemnicy – napisali gdańscy dominikanie.

Co powstanie w Hali Targowej w Gdańsku? 

Hala Targowa przechodzi na własność spółki Hagap należącej do francuskiej grupy Apsys. To duży operator nieruchomości służących celom komercyjnym. Dodać warto, że nowego właściciela i potencjalnego inwestora Kupcy Dominikańscy poszukiwali już od kilku lat.

Hala Targowa w Gdańsku tuż przed remontem. Zobacz zdjęcia!

Hala Targowa, Gdańsk

Według zapowiedzi spółki Hagap, hala zostanie przekształcona w nową przestrzeń służącą równocześnie celom gastronomicznym, handlowym i kulturalnym. Przebudowa będzie bardzo głęboka, jej koszty szacowane są na ponad 140 mln zł. Wstępny termin ponownego otwarcia Hali Targowej dla klientów określono na połowę roku 2026. 

Najmniejsze zmiany dotkną halę od zewnątrz, tu zresztą większe ingerencje nie są możliwe ze względów konserwatorskich. W trakcie remontu elewacja budynku ma zostać odnowiona, uzupełnione zostaną też rozmaite uszkodzenia i ubytki powstałe na przestrzeni lat.

Co innego wewnątrz. Według inwestora, wyeksponowane mają być oryginalne elementy konstrukcji hali oraz zachowane pozostałości romańskiego kościoła. Na piętrze mają działać 4 restauracje, na parterze tzw. food hall, na poziomie minus 1 pozostawiony ma być handel spożywczy. Powróci po przebudowie także zielony rynek na zewnątrz. Inwestor po wykonaniu wszystkich prac zapowiada powstanie ponad 60 stoisk handlowych, z czego blisko połowa z nich znajdzie się na ryneczku zewnętrznym. W hali zaplanowano też przestrzeń na wydarzenia kulturalne. Cały budynek przejść ma gruntowną wymianę instalacji, od ogrzewania poprzez wodną i elektryczną. Do dyspozycji pracowników oraz klientów będą po 2 windy osobowe i towarowe.

Plany wyglądają obiecująco, rozlegają się jednak głosy sprzeciwu przeciwko przebudowie hali. Protestuje m.in. Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami. Inwestor zapewnia, że wszystkie prace będą prowadzone w zgodzie ze ścisłymi zaleceniami konserwatorskimi.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama