Na polskim obszarze Morza Bałtyckiego realizowane są siłami Equinor i Polenergia trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3000 MW. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 znajdować się będą w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej, w granicach polskiej strefy wyłączności ekonomicznej. Pierwsze dostawy energii powinny nastąpić w roku 2027, eksploatacja komercyjna od roku 2028.
Turbiny wiatrowe będą wymagać systematycznej i bieżącej obsługi. Stąd konieczność wybudowania odpowiedniej bazy na lądzie. Firma Erbud już rozpoczęła prace dla przygotowania terenu pod budowę bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Wyburzone zostaną istniejące tam budynki. Na uzyskanym terenie, w miejscu dawnej stoczni powstaną nowoczesne, przyjazne dla środowiska i ludzi przestrzenie biurowe, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek. Zatrudnienie znajdzie tam kilkadziesiąt osób o wysokich kwalifikacjach. Baza ma być oddana do użytku w I połowie roku 2026.
W Łebie działa już Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk - pierwszy w naszym kraju całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny nt. morskiej energetyki wiatrowej. Jego zadaniem jest szerzenie wiedzy o wspólnych projektach realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. Koncern Equinor wspiera również, w ramach globalnego programu Heroes of Tomorrow, Łebski Klub Żeglarski.
Equinor działa obecnie na ponad trzydziestu rynkach na świecie - dąży do optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, inwestuje także w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Należy do kluczowych dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe. W naszym kraju, obok realizacji projektów morskich farm wiatrowych, buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento posiadającą portfel OZE o mocy do 3,2 GW.
Napisz komentarz
Komentarze