Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Kobieta dołącza do prezydenckiego wyścigu. Magdalena Biejat kandydatką Lewicy

Wicemarszałkini Senatu RP Magdalena Biejat walczyć będzie o urząd prezydenta RP z ramienia Nowej Lewicy. Magda jako prezydent będzie głosem ludzi – wyborców, ekspertów, społeczników – tak jak robiła to dotychczas – zapowiadają politycy Lewicy.

Autor: wikipedia.pl

Magdalenę Biejat jako kandydatkę na urząd prezydenta RP oficjalnie przedstawiono podczas niedzielnej partyjnej konwencji Lewicy. Wcześniej informację o jej kandydaturze ujawnił w mediach Robert Biedroń, eurodeputowany Lewicy.

Oficjalnej zapowiedzi Biejat jako kandydatki na urząd prezydenta Rzeczypospolitej dokonała minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- Dziś przed nami wielkie, ważne wyzwanie, wybory prezydenckie. I dziś z nami jest polityczka, która jest uosobieniem wartości Lewicy, która niejeden raz pokazała, że nie boi się ciężkiej, żmudnej pracy - mówiła na konwencji Dziemianowicz-Bąk.

Kim jest Magdalena Biejat

Magdalena Bejat ma 42 lata. Jest tłumaczką literatury hiszpańskojęzycznej, działaczką społeczną i polityczką. Obecnie jest wicemarszałkinią Senatu.

Jest z wykształcenia socjologiem po Uniwersytecie w Grenadzie. Skończyła też studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi organizowane przez Collegium Civitas w Warszawie oraz Instytu Studiów Politycznych PAN. Kształciła się także na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Zawodowo zajęła się tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej. 

Przypomnijmy, w wyborach w 2019 r. Biejat uzyskała mandat poselski, startując z listy SLD. W IX kadencji Sejmu Biejat była wiceprzewodniczącą klubu Lewicy. Została też przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na wniosek posłów PiS została odwołana. Jeszcze za rządów PiS-u Biejat (w 2020 r.) wskazywała, że aborcje niezależnie od chęci Prawa i Sprawiedliwości były, są i będą.  

Nowa Lewica - razem z PPS i Unią Pracy - tworzy parlamentarny klub Lewicy. W październiku ubiegłego roku Magdalena Biejat była w partii Razem (od 2015 r., od 2022 r. była współprzewodniczącą Razem). Kiedy Razem opuściło Klub Lewicy, Biejat wraz z koleżankami zdecydowały o pozostaniu w strukturach Nowej Lewicy. 

Kiedy będą wybory prezydenckie?

Wybory prezydenta RP zarządza Marszałek Sejmu w oparciu o art. 128 Konstytucji RP., wskazując jednocześnie dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. 

Wiadomo więc, że będzie to któraś z majowych niedziel 2025 oku -  grę  4, 11, 18 lub 25 maja.  Najbardziej prawdopodobną datą pierwszej tury pierwszej tury jest niedziela 18 maja 2025 r. Druga tura wyborów prezydenckich, o ile w pierwszej turze nie wybierzemy prezydenta, odbędzie się w dwa tygodnie później.

Sześciu kandydatów, jedna kandydatka

W sobotę 14 grudnia swojego kandydata na prezydenta RP ogłosiła Ogólnopolska Federacja Bezpartyjni i Samorządowcy. Został nim Marek Woch.

Wcześniej start w wyborach ogłosili: Rafał Trzaskowski z KO, Karol Nawrocki - bezpartyjny z poparciem PiS, marszałek Sejmu Szymon Hołownia z Polski 2050, Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie.
 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama