Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ostatnie dni konsultacji w sprawie trójmiejskich lasów

Tylko do środy, 11 grudnia można zabrać głos w sprawie przyszłości lasów otaczających Trójmiasto. Kolejny raz na temat Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk będziemy mogli wypowiedzieć się za... 10 lat!
wycinka, Przejazdowo
Kolejny raz na temat Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk będziemy mogli wypowiedzieć się za... 10 lat!

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jedynie przez najbliższe trzy dni mieszkańcy Trójmiasta, Rumi, Redy i Wejherowa mogą wypowiedzieć się w sprawie propozycji Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2025-2034. Wprawdzie jeszcze do 18 grudnia organizowane są spotkania Zespołów Lokalnej Współpracy (harmonogram można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Gdańsk), ale już konsultacje w sprawie dokumentu PUL kończą się w  środę, 11 grudnia.

Co dalej z wycinkami w trójmiejskich lasach? Ostatnie dni konsultacji

Propozycje leśników zakładają, że rocznie w TPK wycinka obejmie do 86 tys. m sześc. drewna. Z kolei w opinii przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji ekologicznych w lasach otaczających aglomerację trójmiejską oraz okoliczne miejscowości należy wyłączyć z  wycinek od 81 do nawet 97 proc. powierzchni lasów.

Życie człowieka trwa zbyt krótko, aby mógł dożyć do czasu, kiedy w miejscu dzisiejszych wyrębów powstanie prawdziwy las z pełnym bogactwem bioróżnorodności i sędziwych drzew.

Paweł Szutowicz z Koalicji Las Jest Nasz

Plan Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk. Jak wziąć udział w konsultacjach?

Na stronach Fundacji Lasy i Obywatele zamieszczono „ściągę” dla tych, którzy jeszcze chcą wziąć udział w konsultacjach. Przez najbliższe dni każdy ma prawo na adres: [email protected], przesłać uwagi do założeń Planu Urządzenia Lasu w Nadleśnictwie Gdańsk na lata 2025-2034. Dokument wprawdzie sprawia wrażenie skomplikowanego, ale w wypełnieniu go może pomóc wzór wniosku przygotowanego przez radcę prawnego Pawła Szutowicza z Koalicji Las Jest Nasz Pomorze Gdańskie.

Wzór wniosku można znaleźć TUTAJ.

– Pismo podzielone jest na trzy części – wyjaśnia prawnik. – Pierwsza z nich, osobista, zawiera wniosek o ograniczenie lub miejscowe zaniechanie zrębów dla obszarów znajdujących się w pobliżu naszej miejscowości lub tych, gdzie wypoczywamy, chodzimy na spacery. Trzeba najdokładniej opisać lokalizację, korzystając z leśnej książki adresowej zamieszczonej na stronach Fundacji Lasy i Obywatele.

– Kolejne części zawierają uwagi do metodologii przygotowania projektu PUL dla Nadleśnictwa Gdańsk oraz część wniosków związanych z ograniczeniem wycinek opartych o opinie Klubu Przyrodników oraz Plan Ochrony TPK – dodaje Paweł Szutowicz.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama