Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Rusza pierwszy projekt mieszkaniowy Stoczni Cesarskiej w Młodym Mieście

Na terenach postoczniowych kolejny deweloper rozpoczyna budowę kwartału mieszkalnego, tuż obok odrestaurowanego historycznego budynku Dyrekcji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. To pierwszy etap dużego projektu inwestycyjnego.
Stocznia Cesarska, Gdańsk, wizualizacja
W ramach planowanej zabudowy na terenie Stoczni Cesarskiej powstanie łącznie 5 nowych budynków, które będą miały od 4 do 6 kondygnacji

Autor: Stocznia Cesarska Development

Historia przekształcania postindustrialnych terenów stoczniowych w nową dzielnicę Gdańska – Młode Miasto – liczy już 30 lat. Proces, który przebiega na wielu płaszczyznach, rozpoczął się w latach 1994-1996. Składały się na niego zarówno burzliwe zmiany właścicielskie, jak i zmieniające się koncepcje urbanistyczne. 

Młode Miasto. Nowa dzielnica Gdańska

Zmiany są na tyle poważne, że uchwalone już po tym terminie nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla terenów Młodego Miasta są już w dużej części... przestarzałe. O ile w latach 95-96  Młode Miasto postrzegano jako przyszłą dzielnicę biznesu, w początkach XXI wieku narodził się pomysł stworzenia na tym terenie dzielnicy wielofunkcyjnej o śródmiejskim charakterze. Ta idea ma jeszcze dłuższą, bo ponad 80-letnią historię! Dzisiaj część inwestorów dystansuje się od pierwotnych projektów kolejnego zagłębia biurowego na terenach postoczniowych, ba, stanęły nawet już rozpoczęte budowy. Natomiast mamy coraz większy wysyp projektów mieszkaniowych.

Kolejny zaprezentowała firma Stocznia Cesarska Development. To spółka utworzona przez dwóch belgijskich deweloperów: Revive i Alide, która od wiosny 2017 roku jest właścicielem 16 hektarów w samym sercu Młodego Miasta w Gdańsku, po najstarszej historycznej stoczni.

Najpierw ożyły zabytki

Projekt rewitalizacji tych terenów zakładał ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, atrakcyjnych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu.

Realizując pierwszą część planu, spółka odrestaurowała zabytkowy budynek Dyrekcji oraz zlokalizowany vis-à-vis budynek Remizy, i przystosowała je do nowych celów.

Stoczni Cesarskiej życie po życiu

Kolejnym etapem będzie realizacja pierwszego kwartału zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

– To historyczny moment dla terenów o wyjątkowym dziedzictwie historycznym, które od wielu lat czekały na nowe życie. Dziś zaczyna się nowy rozdział ich rewitalizacji! – powiedziała podczas jego prezentacji Jadwiga Kosińska, dyrektor projektu.

Formiernia, Stocznia Cesarska Development, Młode Miasto, Gdańsk 2024

Inwestor uzyskał już pozwolenie na budowę, co było poprzedzone wieloletnim procesem ustaleń.

Z niezależnych od nas przyczyn, uzyskiwanie decyzji dla nowej zabudowy trwało o wiele dłużej niż zakładaliśmy. Jednak nasza determinacja i konsekwentne działanie sprawiły, że dziś z dumą możemy powiedzieć: Stworzymy nowe miejsce, do którego społeczność, nadająca tym terenom życie i znaczenie, może powrócić.

Rikkert Leeman / CEO Alides

Prace już się rozpoczęły: w październiku 2024 roku spółka rozpoczęła działania związane z porządkami na terenie zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Dyrekcji. Obejmują one m.in. demontaż nawierzchni i elementów betonowych (są one w kolizji z uzbrojeniem podziemnym, przeznaczonym do likwidacji, oraz nową siecią wodociągową i kanalizacyjną).

W następnym etapie czasowo zdemontowane zostanie przęsło dawnej estakady (magistrali sieci), które jest w kolizji z pracami infrastrukturalnymi. Przęsło, po pieczołowitych pracach rewitalizacyjnych, wróci na późniejszym etapie realizacji prac.

Kolejnymi działaniami będą dokończenie rozbiórki budynku zlokalizowanego tuż obok Dyrekcji i kolejna rozbiórka – budynku po centrum crossfit. Prace porządkowe potrwają do 3 kwartału 2025 roku.

Nowe oblicze z historycznym kontekstem

Ideą projektową i inspiracją dla zróżnicowania kompozycji najwyższych kondygnacji są panorama stoczni oraz stalowe dźwigi górujące nad ceglaną zabudową. Aby podkreślić maksymalną wysokość pierwotnej, nieistniejącej już zabudowy, nowo projektowane bryły zaprojektowano jako ceglane do wysokości wcześniej istniejących hal, które kiedyś stały w ich miejscu, a powyżej ich wysokości zmieniono wyraz architektoniczny na stalowy, nawiązujący do dźwigów. Za projekt odpowiedzialna jest trójmiejska pracownia Roark Studio.

– Projektowanie na terenie Stoczni Cesarskiej było dla naszego zespołu wymagającym zadaniem. Byliśmy zaangażowani w rewitalizację dwóch historycznych obiektów w tym obszarze, jednak wprowadzenie nowej zabudowy w poprzemysłową tkankę jest wyzwaniem – mówi Jakub Bladowski, właściciel Roark Studio. 

Zależało nam na tym, aby projektowane budynki stanowiły tło dla zabytków, a jednocześnie były dla nich uzupełnieniem, dzięki czemu zachowany zostanie wyjątkowy klimat stoczni. Układ urbanistyczny nowego założenia jest ściśle związany z usytuowaniem nieistniejących już na tym terenie hal, zaś wyraz architektoniczny stanowi współczesne nawiązanie do ich skali i charakteru.

Jakub Bladowski / właściciel Roark Studio

To dopiero początek

W ramach planowanej zabudowy na terenie Stoczni Cesarskiej powstanie łącznie 5 nowych budynków, które będą miały od 4 do 6 kondygnacji. Projektanci wybrali takie rozwiązanie, respektując skalę centralnej części terenu. W ramach tego etapu inwestycji zabytkowy budynek dawnej Formierni po rewitalizacji przekształcony zostanie w pierwszy w Trójmieście prawdziwy loftowy budynek mieszkalny, z zachowaniem kontekstu historycznego.

Formiernia, Stocznia Cesarska Development, Gdańsk 2024
Zabytkowy budynek dawnej Formierni po rewitalizacji przekształcony zostanie w pierwszy w Trójmieście prawdziwy loftowy budynek mieszkalny, z zachowaniem kontekstu historycznego (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Warto może przypomnieć, że pierwotna koncepcja inwestorów z 2018 roku przewidywała budowę na terenie Stoczni Cesarskiej około 3500 mieszkań, a także: przestrzeni biurowych, punktów handlowych, miejsc wypoczynku, hoteli, instytucji kulturalnych.

Zaprezentowany etap to dopiero początek wielkiego projektu. W 2025 roku do sprzedaży wprowadzone zostaną łącznie 388 mieszkań i 34 lokale usługowe, z czego 19 lokali związanych będzie z usługami noclegowymi. Na parterach dwóch budynków zaprojektowano lokale usługowe, część z nich z możliwością prowadzenia gastronomii. Jeden lokal usługowy znajdzie się również w adaptowanym budynku dawnej Formierni od strony ulicy Narzędziowców. Jak twierdzi Agnieszka Braun, leasing manager w Stoczni Cesarskiej Development, zainteresowanie mieszkaniami ze strony potencjalnych nabywców jest ogromne. Średnie metraże lokali zostały zaprojektowane tak, by zachęcały do zakupu ich na własne cele mieszkaniowe, a nie na najem krótkoterminowy.

Formiernia, Stocznia Cesarska Development, Młode Miasto, Gdańsk 2024

Główny wjazd na teren inwestycji, który poprowadzi do parkingu podziemnego o pojemności łącznie 412 miejsc postojowych (w tym 19 dla osób niepełnosprawnych), zaprojektowano z ulicy Popiełuszki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama