Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bakterie coli w wodzie w Gdyni. Czy można płukać zęby i myć naczynia?

Piątkowy komunikat o stwierdzeniu obecności bakterii grupy coli w sieci wodociągowej centrum Gdyni wywołał niepokój mieszkańców. Woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Czy jednak można nią płukać zęby, naczynia i kąpać w niej dzieci? Zadaliśmy te pytania w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.
Bakterie coli w wodzie w Gdyni. Czy można płukać zęby i myć naczynia?

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Po godzinie 17 w piątek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni przestrzegł mieszkańców Śródmieścia oraz - częściowo - Działek Leśnych w Gdyni, że w miejskich wodociągach wykryto obecność bakterii coli. I chociaż nie stwierdzono obecności  bakterii chorobotwórczych (Escherichia coli, enterokoki), to woda w tych dzielnicach nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu.

Poinformowano także, że woda nieprzegotowana może być używana do celów porządkowych lub sanitarnych (np. spłukiwanie toalety).  

- Czy to oznacza, że mogę wykąpać w niej roczne dziecko? - pyta pani Anna, mieszkająca przy ul. Śląskiej w Gdyni. - Czy mycie i  płukanie naczyń jest bezpieczne? Czy do mycia zębów trzeba używać przegotowanej wody?

Baktercie coli w wodzie w Gdyni 

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Januszem Antkiewiczem, dyżurującym w sobotę w PSSE w Gdyni.

- Osobom mieszkającym na obszarze, zaznaczonym na mapie dostępnej na naszych stronach i stronach PEWIK Gdynia, zalecamy mycie zębów tylko przegotowaną wodą - mówi Janusz Antkiewicz. - Za to jak najbardziej można w wodzie z kranu myć naczynia. Podobnie woda ta nadaje się do sprzątania i spłukiwania sanitariatów. W przypadku kąpieli małych dzieci bezwzględnie zalecamy przegotowanie wody.

Warto dodać, że bakterie coli  giną już w temperaturze powyżej 60 st. C. Jak radzi dr Marek Prusakowski, specjalista chorób zakaźnych także osoby dorosłe - na wszelki wypadek - powinny przed kąpielą wlewać do wanien wodę bardzo gorącą i korzystać z niej po ostygnięciu. Bezpieczniej jest także myć warzywa i owoce przegotowana wodą.

Na stronach gdyńskiego PEWIK nie ma jeszcze informacji o terminie usunięcia zanieczyszczeń. 
 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama