Podczas konkursu wybierane są najlepsze projekty z obszaru ochrony zdrowia, profilaktyki, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. Oceniane są w 7 kategoriach. W tym roku zgłoszono kilkaset projektów, z czego do finału zakwalifikowano ponad 200.
W kategorii "Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług" pierwsze miejsce zdobyli Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku za projekt „Lepsza przyszłość”.
CZYTAJ TEŻ: Ciągłe wymagania rodziców i presja bycia najlepszym odbijają się na psychice
Celem projektu było przeciwdziałanie i ograniczenie negatywnych skutków pandemii i zwiększenie dostępu do usług społecznych lub zdrowotnych dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Wsparciem - terapią indywidualną, sesjami grupowymi - objęto grupę 1856 mieszkańców dotkniętych bezpośrednimi i pośrednimi skutkami pandemii w obszarze zdrowia psychicznego. Organizowane są także warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Od ub. roku wystarczy wejść na stronę pomorskiedlaciebie.pl, by skorzystać z pierwszej w Polsce platformy informacyjno-edukacyjno-koordynującej.Daje ona m.in. możliwość uczestniczenia w czacie z psychologiem i wypełnienia wstępnego wywiadu diagnostycznego, pokazuje interaktywną mapę miejsc, gdzie można na terenie naszego województwa szukać pomocy.
Druga lokata w tej samej kategorii przypadła Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku za Najnowocześniejszy w Europie robot do produkcji leków cytotoksycznych. Wśród finalistów w tej kategorii był też Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku za Nowoczesną jednodniową alergologię dla dzieci.
Kolejnym wyróżnieniem dla pomorskich działań na rzecz wsparcia psychologicznego dla młodzieży w kryzysie jest nagroda w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia”, która przyznano Fundacji LPP z siedzibą w Gdańsku za projekt „Niebieskie Trampki”.
W kategorii Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników najlepszy okazał się Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, który zajął drugie miejsce za Jak przerwać błędne koło stresu – szkolenia i wsparcie terapeutyczne personelu Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku, a trzecie miejsce w kategorii Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych zajął Copernicus Podmiot Leczniczy z dwoma połączonymi projektami: Redukcja zdarzeń niepożądanych poprzez Uruchomienie Pracowni Radiochirurgii Mózgu w oparciu o urządzenie ZAP-X oraz Redukcja zdarzeń niepożądanych, skrócenie hospitalizacji i podniesienie jakości leczenia dzięki wykorzystaniu robotyki w zabiegach urologicznych, ginekologicznych i onkologicznych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, będącym liderem w operacjach robotycznych na Pomorzu.
Z kolei czwarte miejsce w kategorii Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia uzyskało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku za połączone projekty Podwójne jednoczasowe przeszczepienie płuc i serca w UCK i pierwsze w Polsce operacje u dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Szóstą lokatę w kategorii Działania na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego zajął Szpital Specjalistyczny w Prabutach za Poprawę bezpieczeństwa pracowników w kontakcie z substancjami niebezpiecznymi.
Konkurs „Zdrowa Przyszłość- Inspiracje” jest elementem programu„Bezpieczny Szpital Przyszłości”, prowadzonego przez Idea Trade od 2015 roku.
Napisz komentarz
Komentarze