Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tablica pamięci prof. Szybalskiego. Sopot upamiętnił naukowca

Sopot upamiętnił prof. Wacława Szybalskiego, światowej sławy genetyka. Poświęcona mu tablica pojawiła się na budynku Sopocie, w którym tuż po wojnie mieszkał.
Tablica pamięci prof. Szybalskiego. Sopot upamiętnił naukowca

Autor: gdansk.pl

Z inicjatywą upamiętnienia prof. Wacława Tadeusza Szybalskiego oraz jego relacji z Uczelniami Związku Fahrenheita: Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim oraz Trójmiastem wyszła Fundacja jego imienia. Tablicę, która przypomina o życiu i dorobku wybitnego genetyka, umieszczono na budynku przy ul. Goyki 10a w Sopocie: tam w latach 1945 – 1949 mieszkał prof. Szybalski. 

Autorem i wykonawcą tablicy jest artysta-rzeźbiarz prof. dr hab. Jan Szczypka z gdańskiej ASP. W jej odsłonięciu uczestniczyli m.in. prof. Ewa Łojkowska, prezeska Fndacji Profesora Wacława Szybalskiego, prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim i prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Wacław Szybalski: Genetyk i mikrobiolog

Zmarły przed czterema laty prof. Szybalski to postać bardzo ważna dla rozwoju gdańskich uczelni. Pochodzący ze Lwowa naukowiec w czasie II wojny światowej pracował w lwowskim Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla, a bezpośrednio po wojnie przyjechał do Gdańska. Pracował równocześnie na czterech posadach: na Politechnice Gdańskiej, w Urzędzie Wojewódzkim, w Inspektoracie Standaryzacji i w Izbie Przemysłowo-Handlowej. Po nostryfikacji dyplomu, dysponując wykształceniem biotechnologicznym, zorganizował Katedrę Technologii Środków Spożywczych Politechniki Gdańskiej. Tutaj też w 1949 otrzymał tytuł doktora nauk chemicznych.

W 1949 roku wyjechał do Danii, a stamtąd - do USA. Od roku 1960 był profesorem na Uniwersytecie Wisconsin w Madison. Zasłynął jako pionier badań nad zjawiskami mutagenezy, karcinogenezy oraz sekwencjonowaniem genomów. Jego odkrycia przyczyniły się do przełomu w zrozumieniu mechanizmów chemicznej procesów mutacji w DNA i wpływu na procesy nowotworowe. Rozwinął techniki badania kwasów nukleinowych, a także metody mapowania DNA, co wytyczyło nowe kierunki w genetyce molekularnej. Był też jednym z głównych uczestników międzynarodowego projektu poznania ludzkiego genomu. 

Poprzez szkolenie wielu gdańskich naukowców przyczynił się do rozwoju biologii molekularnej i biotechnologii w Gdańsku, a za swoje osiągnięcia otrzymał doktoraty honoris causa trzech gdańskich uczelni.

Warto wiedzieć, ze od kilku lat na Uniwersytecie Gdańskim funkcjonują cztery imienne katedry, których patronami są wybitni naukowcy - wśród nich jest katedra im. prof. Wacława Szybalskiego. Każdego roku obejmuje ją inny naukowiec - w tym roku wykłada na niej prof. Dariusz Stramski, oceanograf z University of California San Diego.

CZYTAJ TEŻ: Oceania uratowana, ale potrzebny jest nowy statek, który ją zastąpi
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama