- Popularność sportu rośnie razem z sukcesami naszych ulubionych sportowców i drużyn. Uwielbiamy sport na najwyższym poziomie, ale także emocje, które dostarcza nam bliskość i przywiązanie do rodzimych klubów – piszą analitycy „GNS”. Lokalny patriotyzm widoczny jest niezależnie od poziomu rozgrywek.
W rankingu „Sporty drużynowe – najlepsze miasta w Polsce" zostało uwzględnionych 7 najpopularniejszych dyscyplin drużynowych w Polsce ze względu na oglądalność, pieniądze, wartość marketingową czy obstawianie w zakładach bukmacherskich. Są to piłka nożna (Ekstraklasa oraz I liga), siatkówka, koszykówka, żużel, piłka ręczna, futsal oraz hokej na lodzie.
Wśród miast, w których sport drużynowy stoi na najwyższym poziomie w Polsce, znalazły się zarówno duże miasta, jak i mniejsze ośrodki.
Ranking popularnych dyscyplin. Jak go tworzono?
Piłkę nożna została potraktowana inaczej niż resztę rozgrywek, ze względu na popularność tej dyscypliny. Dlatego też kluby ekstraklasy otrzymywały 2 punkty, pierwszoligowe kluby 1 punkt.
W pozostałych sportach każdy klub mógł liczyć na 2 punkty. Jedynie spadkowicz z poprzedniego sezonu otrzymywał oczko mniej. Wszystkich w takim samym stopniu dotyczyły punkty bonusowe za puchar, medale bądź podium ligowe.
Mistrz kraju w danych rozgrywkach otrzymał dodatkowy 1 punkt, wicemistrz 0,5 punktu, a brązowy medalista 0,25 punktu. Zdobywca Pucharu Polski otrzymał bonusowe 0,5 punktu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Serce kobiecego futbolu ma bić w Gdańsku na Polsat Plus Arenie
Ustalając końcową kolejność rankingu zdarzyły się przypadki ośrodków miejskich z taką samą sumą punktów, więc zajmowały one miejsca ex aequo. Tak było w przypadku Gdańska, który rok temu wraz z Bielsko-Białą zajął 10. miejsce.
Gdańsk wyżej w rankingu
W trzeciej edycji rankingu „Gotowych Na Sport” Gdańsk zajął ex-aequo ze Szczecinem, Częstochową i Lubinem 8. pozycję.
Na ósme miejsce w rankingu wpływ miały: Lechia Gdańsk (piłka nożna mężczyzn), APLG Gdańsk (piłka nożna kobiet), Trefl Gdańsk (siatkówka mężczyzn), Energa Wybrzeże Gdańsk (piłka ręczna mężczyzn).
Tegoroczny ranking wygrała Warszawa, przed Wrocławiem, Lublinem, Łodzią, Katowicami, Toruniem i Gliwicami.
Gdańsk - po awansie Lechii do ligowej elity piłkarskiej - ma cztery drużyny na najwyższym szczeblu. Z jednej strony to dużo, ale z drugiej strony to jednak szóste największe miasto w Polsce pod względem liczby ludności, dlatego apetyty kibiców gdańskich klubów są większe. Lechia była najlepszą drużyną zaplecza ekstraklasy i w cuglach wywalczyła awans. Rzeczywistość na najwyższym szczeblu rozgrywek nie jest już taka różowa i może mieć to wpływ na następną edycję rankingu. Piłkarki ALPG zajęły 5. miejsce w rozgrywkach Orlen Ekstraligi Kobiet. Siatkarze Trefla zajęli piąte miejsce w sezonie regularnym Plus Ligi i odpadli w pierwszej rundzie play-off. Najgorzej prezentuje się Energa Wybrzeże Gdańsk, które broni się przed spadkiem w Orlen Ekstralidze piłkarzy ręcznych.
Napisz komentarz
Komentarze