Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tęczowy Piątek ósmy raz w pomorskich szkołach

– Tęczowy Piątek jest tworzony przez młodych dla młodych. Każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko, w którym funkcjonujemy, za to, jak reagujemy i jak wspieramy osoby LGBTQ+ – mówi wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior. W kilkunastu szkołach na Pomorzu po raz ósmy pod nazwą Tęczowy Piątek zorganizowano dzień wsparcia nieheteronormatywnych uczennic i uczniów.
Gdańsk, tęczowy piątek

Autor: Piotr Wittman | gdansk.pl

25 października w całej Polsce odbywa się ósma edycja Tęczowego Piątku

– Dziś bardziej niż kiedykolwiek pokazujemy, że w Gdańsku dążenie do różnorodności, bezpieczeństwa i akceptacji to nie tylko puste słowa i slogany, ale działania które zrzeszają ze sobą organizacje pozarządowe, placówki oświatowe i Urząd Miasta – mówiła Marta Magott, gdańska radna podczas inauguracji Tęczowego Piątku w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. 

Tęczowy Piątek to akcja wsparcia młodzieży LGBTQ+ w ich środowisku oraz wyraz niezgody na hejt i dyskryminację. W całej Polsce odganizwana jest przez fundację GrowSPACE. 

– W Gdańsku mamy 88 tys. uczniów i uczennic – podkreśla Monika Chabior, zastępczyni prezydent miasta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Jeśli około 8 procent z nich to osoby nieheteronormatywne, to mówimy o 7 tysiącach dzieci i młodzieży ze społeczności LGBTQ+. 7 tysięcy osób w naszych szkołach chce być rozpoznawanymi takimi, jakimi są, tyle osób poszukuje swojej tożsamości psychoseksualnej. Mamy obowiązek dbać o ich dobro.

Z uczniami Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich spotkali się m.in. Nina Katka z GrowSpace, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego; radna Marta Magott, która jest prezeską Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado; Jakub Hamanowicz, przedstawiciel Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Jan Suchanek, mecenas, adwokat i aktywista.

– To oczywiście dzień solidarności z osobami uczniowskimi, które identyfikują się jako osoby queerowe, ale to także dzień solidarności z tymi wszystkimi, którzy czują się wykluczeni, dyskryminowani, marginalizowani, niesłyszani, niewidoczni, którzy należą do różnych mniejszości – mówiła do uczniów Marta Magott. – W Gdańsku każda osoba uczniowska powinna i może czuć się bezpiecznie, czuć się akceptowana i chciana, nie ma miejsca na hejt i dyskryminację. Jest tu miejsce na bycie sobą.

Monika Chabior przypomniała z kolei o ofercie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, który zaprasza osoby młode i ich bliskich na konsultacje wspierające czas tworzenia się tożsamości psychoseksualnej.

Tęczowy Piątek to oddolna inicjatywa uczniów – sami zgłaszają chęć udziału, a organizatorzy – w tym roku to nie tylko fundacja GrowSPACE, ale także fundacje Dajemy Dzieciom Siłę oraz SEXEDPL – wspierają ich materiałami edukacyjnymi i pomocą psychologiczną. Ósmą edycję akcji edukacyjnej – pod hasłem Budujmy Mosty Różnorodności -  uczniowie przeprowadzili w  szkołach w całej Polsce, na Pomorzu poza Trójmiastem także m.in. w Chojnicach i Słupsku.   

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mosze postanowił emigrować z Rosji 25.10.2024 23:10
Wszyscy znajomi się dziwią, przecież pierestrojka i nawet kochać wojno inaczej... "Jak się bardzo cieszę" - powiedział Mosze - "ale ja się obawiam, że to wkrótce będzie obowiązkowe".

"Mamy obowiązek dbać o ich dobro" 25.10.2024 22:54
A ktoś was o to prosił?

twoja wolność tam się kończy 25.10.2024 22:44
Gdzie zaczyna moja...

Adolf 25.10.2024 20:21
Komentarz zablokowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama