Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdynia: PPNT, OPEC i Gazuno stawiają na niskoemisyjność

Gdynia nie pozostaje w tyle i również podejmuje działa w kontekście ekologii i ochrony klimatu. W środę, 23 października, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz firma Gazuno podpisali list intencyjny. W ramach współpracy chcą pozyskać finansowanie na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą odzyskiwać ciepło technologiczne i wykorzystywać je do ogrzewania m.in. parkowych pomieszczeń.
Gdynia: PPNT, OPEC i Gazuno stawiają na niskoemisyjność

Autor: gdynia.pl

Ten krok jest pierwszym, który ma zwiększyć efektywność energetyczną całego miasta. Chodzi o efektywne wykorzystanie nadwyżki ciepła powstającej w procesach technologicznych, przyczyniając się do redukcji zużycia energii oraz obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

– To świetna inicjatywa. Zasadna zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i długoterminowego rozwoju Gdyni w duchu zrównoważonego rozwoju. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny jest olbrzymim biorcą energii. I chodzi o to, aby tę energię, która jest pobierana z każdego komputera, który jest tu wykorzystywany, ale i z innych urządzeń, można było wykorzystać w drugim obiegu. Cała inwestycja polega na odzysku energii, odzysku tak naprawdę chłodu, którego będzie można potem użyć. Liczymy, że dzięki temu dosyć mocno – w perspektywie trzech lat – mogą tutaj spaść rachunki za prąd
mówi Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni jest największym parkiem tego typu w Polsce. Anna Borkowska, dyrektorka PPNT zauważa, że to powód do dumy, ale również wyzwanie, żeby optymalizować koszty zużycia energii. Wspólne przedsięwzięcie pozwoli zmierzać w stronę zmniejszania emisyjności i optymalizacji kosztów zużycia energii. 

– Jest to również element naszej strategii zrównoważonego rozwoju – podkreśla dyr. Borkowska.

Dzięki nowym technologiom tracone ciepło zamiast trafiać do atmosfery, ma być wtłaczane z powrotem do miejskiej infrastruktury ciepłowniczej.

– Naszym głównym pomysłem jest to, żeby energia, którą dzisiaj wykorzystujemy na właściwe klimatyzowanie naszych obiektów, schłodzenie tych obiektów w okresie letnim, nie była wyrzucana na zewnątrz, tak jak to się teraz odbywa. Nasz pomysł dąży do tego, żeby zebrać ciepło z całego budynku, czyli klimat budynku będzie zachowany. Natomiast we współpracy z gdyńską spółką ciepłowniczą OPEC Gdynia, bez której to by się nie udało, to ciepło wtłoczyć do rury ciepłowniczej w okresie letnim. Za pomocą tej samej energii, która jest dzisiaj wykorzystywana do chłodzenia, my to ciepło tam włożymy. Natomiast nie będziemy musieli już spalać tej energii, która była wcześniej produkowana w źródle. Dzięki temu będziemy oszczędzać pieniądze i chronić środowisko – mówi Piotr Langowski z Gazuno, firmy, która działa na terenie PPNT.

Wdrożeniem projektu miałby się zająć OPEC Gdynia – kluczowy dostawca ciepła na terenie Gdyni, Rumi, Wejherowa oraz części gminy Kosakowo. Wojciech Folejewski, prezes zarządu OPEC, deklaruje, że takie rozwiązanie jest możliwe do wdrożenia w ciągu najbliższych trzech lat.

– Chcemy się na tym uczyć, szkolić naszych ludzi, wyciągać wnioski, rozpowszechniać te lekcje i technologie. Jestem przekonany, że to dobry początek wielkiej przygody edukacyjnej i technologicznej – stwierdził prezes OPEC.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama