Handel ludźmi to przestępstwo polegające na czerpaniu korzyści z wykorzystania drugiego człowieka. Często w grę wchodzi skłanianie go do wykonywania czynności poniżej jego godności lub wbrew jego woli. To między innymi zmuszanie do prostytucji lub pornografii, żebractwa albo kradzieży. Ale też niedotrzymywanie w znaczący sposób warunków umowy stosunku pracy – odmawianie wypłacania pensji, oszustwa związane z warunkami zatrudnienia czy opłacaniem ubezpieczeń. Różnorodność form tego przestępstwa to jeden z powodów trudności w jego zwalczaniu, ale też w edukowania o nim.
Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Powstały edukacyjne spoty
Dlatego w piątek, 18 października policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku uczestniczyli w sympozjum „Świadomość zagrożeń kluczem do bezpieczeństwa – przeciwdziałanie zjawisku handlu ludźmi”, realizowanym przez Wyższą Szkołę Bankową i Pomorski Wojewódzki Zespół do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.
Z pomocą funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku powstały spoty informacyjno-profilaktyczne, które będą wykorzystywane podczas warsztatów z młodzieżą. Zostało zaprezentowanych 9 filmów opowiadających historie ofiar handlu ludźmi. Poruszają temat rozpoznawania i reagowania na zagrożenia oraz uczą, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych i samemu nie stać się ofiarą przestępstwa.
Filmy stworzono dla młodzieży powyżej 16. roku życia, żeby zwiększać świadomość o zjawisku handlu ludźmi. Młodzi ludzie są szczególnie narażeni na wykorzystywanie, ze względu na wysokie zaufanie do dorosłych i mniej życiowych doświadczeń. Dlatego policja oraz instytucje pomagające ofiarom handlu ludźmi dążą do tego, by uczyć właśnie o tej problematyce.
Napisz komentarz
Komentarze