Wieża ciśnień na placu Słowiańskim nie należy już do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku, odpowiednie ciśnienie w sieci zapewniają od kilku lat elektryczne pompy. Obiekt został gruntownie wyremontowany, odrestaurowany, z wnętrza usunięto większość urządzeń – choć nie wszystkie! Pozostała część ogromnego zbiornika wody, który przed laty służył do utrzymywania właściwego poziomu ciśnienia. Samą wieżę przekazano Malborskiemu Centrum Kultury i Edukacji. Dziś wewnątrz odbywają się wystawy, spotkania, prelekcje. Swoją siedzibę ma tam kilka organizacji pozarządowych.
Te widoki zapierają dech w piersiach! Odwiedź wieżę ciśnień w Malborku
Można też wieżę zwiedzić. Dostępna jest w następujących godzinach:
- w poniedziałki od 12 do 16,
- we wtorki i środy od 8 do 16,
- w czwartki od 12 do 18,
- w piątki od 8 do 16,
- w soboty od 11 do 14.
W niedziele obiekt nie jest dostępny. Zwiedzanie jest bezpłatne. Grupy zorganizowane mogą ustalić konkretny termin pod numerem telefonu: 513 099 481.
Wieża ciśnień w Malborku. Co o niej wiemy?
O historii wieży, rozwiązaniach architektonicznych, jej obecnej roli opowiadają pracownicy MCKiE – Kama Trojak i Wiesław Lewandowski. Na kolejne kondygnacje obiektu można wejść po schodach spiralnie wznoszących się przy ścianach, można też skorzystać z windy, dzięki czemu wieża jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Tylko na najwyższy poziom, skąd warto robić zdjęcia, można się dostać wyłącznie po schodach.
Wieżę zbudowano w roku 1905, kiedy powstawał w mieście system wodociągów. Obiekt powstał staraniem firmy Windschild & Langelott z Królewca. U podstawy jest ośmioboczny kamienny cokół, wyżej wznoszą się ceglane mury z wąskimi pilastrami. Wieża nakryta jest wysokim dachem ośmiopołaciowym z chorągiewką i wyciętą w niej datą 1905.
W Malborku znajduje się jeszcze jedna wieża ciśnień – w pobliżu dworca kolejowego. Służyła niegdyś do zapewnienia odpowiedniej ilości wody parowozom obsługującym malborski węzeł kolejowy. Dziś jest nieczynna, znajduje się, niestety, w bardzo złym stanie technicznym, w odróżnieniu od obiektu na placu Słowiańskim.
Napisz komentarz
Komentarze