Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Świat robotów, eksperymentów i AI. Już w piątek Pomorska Noc Naukowców

Co przypominają mobilne roboty podwodne? Czy da się stworzyć bezpieczny ogień oraz jak zachodzi proces spalania? Jak strzelać z broni pneumatycznej bez użycia amunicji? Jak wyglądają i funkcjonują nowoczesne implanty? Jakie badania prowadzą aktualnie bohaterki plenerowej wystawy Uczone? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań już w piątek, 27 września podczas Pomorskiej Nocy Naukowców organizowanej przez trójmiejskie uczelnie i centra nauki.
Pomorska Noc Naukowców
Pomorska Noc Naukowców już 27 września

Autor: Materiały prasowe PNN

EDU Innowacje, warsztaty, pokazy popularnonaukowe, panele dyskusyjne – to wszystko 27 września w trakcie Pomorskiej Nocy Naukowców na terenie Trójmiasta w: 

  • Gdańskim Uniwersytecie Medycznym
  • Politechnice Gdańskiej
  • Uniwersytecie Gdańskim
  • Uniwersytecie Morskim w Gdyni
  • Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
  • gdyńskim Centrum Nauki Experyment
  • i w gdańskim Hevelianum.

Pomorska Noc Naukowców już w piątek, 27 września!

Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa odbywająca się co roku w krajach Unii Europejskiej – zawsze w ostatni piątek września. Na Pomorzu będzie po raz drugi – dotychczas uczestniczyło w niej blisko 7 tys. osób. Koordynuje ją Gdański Uniwersytet Medyczny.

Pomorska Noc Naukowców to okazja do spotkania z naukowcami oraz szansa na odkrycie świata nauki w mniej poważnym niż zazwyczaj wydaniu. Uczestnicy PNN będą mieli do wyboru różnorodne atrakcje związane z naukami ścisłymi, medycznymi, biologicznymi psychologią czy humanistyką. Oprócz licznych działań popularyzujących naukę, planowane są także akcje profilaktyczne.

  • Pomorska Noc Naukowców rozpocznie się o godz. 16 w Centrum Sportu GUMed.

Wykład inauguracyjny „Rak piersi w sieci sztucznej inteligencji” wygłosi dr Maciej Bobowicz z Zakładu Radiologii GUMed.  Podczas wykładu dr Bobowicz opowie o najnowszych technologiach, które rewolucjonizują diagnostykę i terapię nowotworów. Wyjaśni też, w jaki sposób algorytmy wspomagają lekarzy w wykrywaniu raka oraz jak sztuczna inteligencja pomaga w doborze spersonalizowanych metod leczenia. To niepowtarzalna okazja, by poznać przyszłość medycyny i dowiedzieć się, jak nauka i technologia wspólnie walczą z rakiem piersi. Zapraszamy wszystkich pasjonatów nauki oraz medycyny.

Tuż po wykładzie scenę przejmie Hevelianum. 

– Zobaczymy niewidzialne, poskromimy płomienie oraz ekstremalne zimno, a także przeprowadzimy wystrzałowe reakcje chemiczne – zachęcają organizatorzy wydarzenia. 

Po zabawie z elektrycznością będzie można obejrzeć fascynujący pokaz „Nanoceluloza: Bakterie w służbie przyszłości” oraz przekonać się, jak te mikroskopijne organizmy zrewolucjonizują naszą przyszłość. Po pokazach zrobi się poważniej, rozpoczną się debaty o nowotworach.

Atrakcją na pewno będzie też nocne zwiedzanie Zakładu Medycyny Sądowej. Na wizyty na stoiskach i na panele dyskusyjne nie trzeba się zapisywać. Konieczne to jest w przypadku niektórych wykładów i warsztatów. Są jeszcze wolne miejsca, m.in. na warsztaty jak poradzić sobie z kleszczami czy na to, jak badać znamiona barwnikowe. Lista  jest na bieżąco aktualizowana na stronie GUMed.

W pozostałych uczelniach oraz w Hevelianum i Centrum Nauki Experyment Pomorska Noc Naukowców rozpocznie się około godz. 18. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie: pomorskanocnaukowcow.eu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama