W konkursowym filmiku „Rodzina w spektrum miłości” Janek Alankiewicz opowiada o rodzinnej codzienności – grze w planszówki, relacjach, wsparciu i bliskości. Janek i jego koledzy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni są finalistami 3. edycji projektu Solve for Tomorrow, w ramach którego powstał film.
Obraz nakręcono z inicjatywy Patrycji Lorenz-Różnieckiej, nauczycielki informatyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2. Dotarcie do finału projektu to wielki sukces uczniowskiej ekipy tej placówki.
Wtedy przygotowaliśmy więcej materiałów niż mogliśmy wykorzystać, a film, którego bohaterem jest Janek, był wyjątkowo udany, zadecydowaliśmy więc, że spróbujemy swoich sił w kolejnym konkursie. Nie ukrywam, że wygrana w konkursie ogólnopolskim, ogromne gratulacje, jakie otrzymaliśmy podczas finałów w Warszawie, zaostrzyły nasze apetyty na kolejne sukcesy. Mamy misję – chcemy zmienić postrzeganie osób ze spektrum autyzmu. Nie tylko w teorii, ale i w praktyce.
Patrycja Lorenz-Rożniecka, nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Gdyni
Produkcja młodych twórców z Gdyni na Festiwalu Filmów Jednominutowych!
Stąd także zgłoszenie filmu „Rodzina w spektrum miłości” do udziału w 19. Festiwalu Filmów Jednominutowych. Jeżeli produkcja młodych gdynian wygra, jej twórcy chcą przeznaczyć nagrodę na leczenie i rehabilitację Janka zmagającego się z mukowiscydozą.
Janek to kreatywny, otwarty i bardzo wrażliwym chłopiec. Ma wiele zainteresowań, ale najbardziej kocha muzykę i marzy o tym, żeby zająć się profesjonalnym tworzeniem własnych kompozycji, pisze teksty piosenek. Jego pasją jest rock and roll, postanowił dojść do perfekcji w grze The Beatles Rockband i Guitar Hero World Tour.
mama Janka Alankiewicza
Festiwal Filmów Jednominutowych od 2006 roku w Gdańsku
Jedyny taki w Polsce Festiwal Filmów Jednominutowych organizowany jest od 2006 roku przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, a inspiracją do jego organizacji było partnerstwo z The One Minute Foundation z Holandii. Filmowy konkurs ma trzy kategorie:
- fabuła,
- forma
- i mini-dokument.
Najlepsze prace pokazywane są co roku w Centrum św. Jana w Gdańsku, wybrane filmy jednominutowe prezentowane są także w kilkuset kinach.
Do festiwalu może zgłosić się każdy – niezależnie od wieku, wykształcenia i doświadczenia. Jedynym ograniczeniem jest czas trwania filmu – musi to być dokładnie 60 sekund. W jury tegorocznej edycji są:
- reżyser Jan Holoubek,
- Marta Maciejewska – filmoznawczyni z UG
- oraz Michał Oleszzyk, krytyk filmowy i scenarzysta.
Tego, kto wygra – dowiemy się 24 października.
Projekt Solve for Tomorrow
To program skierowany do młodych ludzi. Jego ideami są kształtowanie kompetencji przyszłości, nauka współpracy i prowadzenia projektów oraz kreowanie okazji do wspólnego budowania wartościowych rozwiązań w praktyce, a nie w teorii. Do trzeciej edycji programu zgłoszono rekordową liczbę 252 projektów uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Spośród nich jury wybrało 30 półfinałowych zespołów. Do finału trafiło tylko 12 z nich, w tym aż 2 z Gdyni – obok ekipy SOSW nr 2 również uczniowie z XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
Napisz komentarz
Komentarze