Delegatura CBA w Gdańsku prowadzi z gdańską Prokuraturą Okręgową postępowanie dotyczące możliwych nieprawidłowości związanych z przeprowadzeniem w 2014 r. zamówienia publicznego dotyczącego rekultywacji terenu po byłej żwirowni na terenie gminy Stary Targ z możliwością eksploatacji kruszywa.
Zarzuty dla wójta gminy Stary Targ. Niejednoznaczne zapisy zamówienia
Ustalenia śledczych wskazują na dwukrotną bezprawną zmianę zapisów umowy, stawiającą firmę w uprzywilejowanej pozycji poprzez umożliwienie jej prowadzenia wydobycia kopalin w dłuższym okresie czasu oraz z większej powierzchni gruntu.
– Wójtowi gminy Stary Targ prokurator zarzucił popełnienie dwóch przestępstw dotyczących niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w związku z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem zamówienia publicznego – mówi prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Wykonując uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu, zatwierdził zamówienie publiczne z przedmiotem zamówienia publicznego opisanym w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący bez doprecyzowania warunków eksploatacji kruszywa. Dwukrotnie bezprawnie dokonał zmiany zapisów umowy o rekultywację terenu, co postawiło wykonawcę w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych wykonawców biorących udział w postępowaniu przetargowym.
Do czynów objętych zarzutami miało dochodzić w latach 2014-2016. Zdaniem śledczych, kwota wyrządzonej szkody przekroczyła 470 tys. zł.
Śledztwo CBA i prokuratury. Pięć osób ze statusem podejrzanych
Zarzutem objęto również jednego z urzędników gminy, któremu zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 231 § 1 kodeksu karnego.
– W toku przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, nie dopełnił swoich obowiązków poprzez opisanie w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący przedmiotu zamówienia – mówi rzeczniczka prokuratury. – Dwóm przedstawicielom firmy, uczestniczącym w zamówieniu publicznym, zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 297 § 1 k.k. Działając w celu uzyskania zamówienia publicznego, posłużyli się poświadczającym nieprawdę dokumentem dotyczącym spełnienia warunku przetargu, który miał istotne znaczenie dla uzyskania zamówienia.
Przedmiotem śledztwa był również wątek dotyczący umorzenia w latach 2013-2016 przez wójta podatku nabywcy nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Szropy. Funkcjonariuszowi zarzucono niedopełnienia w zakresie obowiązków służbowych i wyrządzenie szkody w kwocie przekraczającej 130 tys. zł.
Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów.
Napisz komentarz
Komentarze