Wejherowo: Festiwal ArteFonie, czyli muzyka, kino i teatr
Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz Zespół Wokalny Art’n’Voices zapraszają do Wejherowa na IV edycję Festiwalu ArteFonie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Labirynt chaosu i harmonii”. Jej zamysłem jest ukazanie balansu pomiędzy tytułowymi pojęciami i ich wzajemnego przenikania się, jakiego można doświadczyć w muzyce.
Festiwal rozpocznie w piątek 13.09 koncert Natalii Kukulskiej, Atom String Quartet i Michała Dąbrówki z gościnnym udziałem Art’n’Voices. Podczas koncertu zabrzmią największe przeboje artystki w nowej, akustycznej odsłonie. Koncert poprzedzony będzie ceremonią wręczenia nagród laureatom konkursu kompozytorskiego, który jest nieodłącznym elementem ArteFonii.
Sobota, 14 września rozpocznie się debiutem jazzowym, podczas którego zaprezentuje się zespół MIDI4 wraz z Emilem Miszkiem określanym mianem jednego z najzdolniejszych trębaczy młodego pokolenia. W programie też projekcja filmu „Mocny człowiek” z 1929 roku kończącego epokę polskiego kina niemego, do którego kadrów zagra Orkiestra Ludwika Sarskiego. Kolektyw artystyczny złożony z dwóch multiinstrumentalistów – Piotra Tomali i Damiana Szymczaka zwany jest najmniejszą orkiestrą świata. Koncertową sobotę zakończy Olga Anna Markowska, która zaprezentuje muzykę alternatywną, będącą połączeniem tradycyjnego brzmienia cytry z dźwiękami elektronicznymi.
W niedzielę, 15 września - „Medytacje w przestrzeni sakralnej” – koncert muzyki improwizowanej na organy i saksofon w wykonaniu Bogusława Grabowskiego i Macieja Sikały wzbogacony o rozważania czytane przez Dominika Mazana. Podczas wydarzenia będzie możliwość wsparcia hospicjum pw. św. Judy Tadeusza w Wejherowie.
ArteFonie zakończą się w poniedziałek 16.09 teatralnym akcentem. Gospodarz festiwalu – ArteFonie zakończą się w poniedziałek 16.09 teatralnym akcentem. Gospodarz festiwalu – Zespół Wokalny Art’n’Voices poprzez spektakl „Laboratorium Ballad i Romansów”, przeniesie widzów w świat pełen grozy i tajemniczości. Artyści wejdą w twórczy dialog z Adamem Mickiewiczem, łącząc jego ballady z muzyką a capella, okraszoną improwizacjami skrzypcowymi znakomitego jazzmana – Tomasza Chyły oraz ruchem scenicznym w wykonaniu Joanny Nadrowskiej. Za reżyserię oraz elementy aktorskie odpowiada Piotr Kosewski. Całość widowiska dopełnia gra świateł oraz wizualizacje autorstwa Michała „Garego” Garnowskiego.
- Wejherowo, 13-16 września.
- Wstęp na koncerty 14 i 15.09 jest bezpłatny.
- Szczegółowy program, lokalizacje imprez oraz informacje o biletach na pozostałe wydarzenia znajdują się na stronie: artnvoices.art/artefonie
***
Słupsk: „Terra Incognita” w Teatrze Lalki Tęcza
„Terra Incognita” - zainspirowany filmami przyrodniczymi spektakl jest fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni. Zadaniem misji badawczej Terra Incognita jest sfilmowanie Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki najnowszym wynalazkom załoga przenosi się w czasie i wraz z widzami odbywa niezwykłą podróż od początków Wszechświata, przez powstanie naszej planety i rozwój życia na niej, aż po wizję przyszłości. W centrum przedstawienia jest Ziemia - fenomenalne miejsce w Kosmosie, w którym wyewoluowało życie w niezwykłych formach. Spektakl łączy elementy edukacyjne z artystyczną narracją. Wykorzystując różnorodne formy plastyczne i lalkowe przedstawia historię naszej planety jako wspólnego domu, stając się również inspiracją do rozmów m.in. o ekologii. Spektakl dla widzów 5+. Premiera odbyła się 7 marca 2024 roku.
- 14 września, godz. 11
- Teatr Lalki Tęcza, Słupsk, ul. Waryńskiego 2
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: teatrlalkitecza.pl
***
Słupsk: „Sługa dwóch panów” w Nowym Teatrze
„Sługa dwóch panów” to jedna z najzabawniejszych sztuk teatralnych na świecie. Klasyczna włoska komedia dell’arte Carlo Goldoniego ożywa na scenie w nowym, dynamicznym wydaniu. Spektakl przenosi widzów w świat pełen zabawnych perypetii, zawiłych intryg oraz niezwykłych postaci. Rzecz dzieje się w XVIII-wiecznej Wenecji na tle barwnego karnawału. Żywa akcja, pełno zabawnych nieporozumień i perypetii zakochanych par. A wszystko to jeszcze bardziej komplikuje zwinny Trufaldin, który, służąc dwóm panom jednocześnie, myli ich polecenia oraz miesza sprawy wymagające dyskrecji i taktu. Zagmatwana fabuła pogrąża widzów w wir absurdalnych sytuacji i komicznych zbiegów okoliczności. Przeplatające się wątki miłosne, fałszywe tożsamości i nieustanne perypetie trzymają publiczność w napięciu. „Sługa dwóch panów” w reżyserii Pawła Aignera to nie tylko klasyczna komedia, ale także inteligentnie zrealizowane dzieło teatralne, które bawi i zmusza do refleksji nad naturą ludzkich relacji.
- Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, 13 -15 oraz 21 i 22 września, g. 19
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl
***
Staniszewo (gm. Kartuzy) - Kaszubska Biesiada I Oktoberfest na Kaszubach
W Staniszewie w gminie Kartuzy w piątek, 13 września zaplanowano wielką Kaszubską Biesiadę I Oktoberfest na Kaszubach. Po raz pierwszy organizują ją DJ BUBA, Sołectwo Staniszewo i Burmistrz Kartuz. W organizację wydarzenia mocno zaangażowała się Kaszubska Influencerka - Karolina Stankowska, która też będzie gwiazdą tej imprezy.
Organizatorzy podkreślają, iż celem imprezy jest integracja społeczności lokalnej oraz promocja Kaszub, kaszubskich kapel, kuchni i zwyczajów. Specjały kuchni kaszubskiej serwować będą Koła Gospodyń Wiejskich, a muzycznie czas umilać będą najlepsze zespoły i kapele na Kaszubach.
Wystąpią: Zespół Kameralny BRASS BAND, Kapela SZUTENBERG BAND, Kapela A MATIZER NOGA, Zespół GIS, Zespół RELAX, Zespół ODEON, Zespół BLACK BAND Brylowscy.
***
Pelplin: Jarmark Cysterski – historia, tradycja, kultura, kulinaria
14 i 15 września stolica biskupia ponownie stanie się areną Jarmarku Cysterskiego. Cysterskie święto ponownie wskrzeszać będzie dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Tradycją jest już przekazywanie klucza do miasta księciu Mestwinowi, w którego rolę zapewne wcieli się Jacek Ordowski, znany wśród braci rycerskiej jako Jacenty. Rój kramów, mrowie propozycji kulturalnych, a także szansa na poszerzenie wiedzy historycznej przede wszystkim na temat zakonu cystersów, ale i epoki średniowiecza, to tylko nieliczne przygotowane atrakcje.
Program wydarzenia:
14 września 2024 (sobota)
- 11.00-14.00 Bieg Cysterski - impreza towarzysząca
- 11.00 Bieg Cysterski dla dzieci i młodzieży
- 12.00 Start Biegu głównego na 5 km
- 13.00 Ceremonia wręczenia nagród
JARMARK CYSTERSKI
- 14.00 Otwarcie XXIII Jarmarku Cysterskiego
- 14.30 Piknik „Cysterskie złoto” - prezentacje kulinarne, turnieje, zabawy
- stoisko Capella Cistercian - potrawy z klasztornej kuchni
- stoiska kół gospodyń wiejskich – kuchnia kociewska
- 16.55 Występ zespołu SALTATIO VITAE z Tczewa
- 17.00 Koncert w ramach Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej
- 18.30 Biesiada z muzyką „na żywo” - zespół FUCUS
- 21.00 Zakończenie pierwszego dnia Jarmarku
15 września 2024 (niedziela)
- 10.00 Msza Święta w Bazylice Katedralnej
- 11.00 Koncert Muzyki Dawnej w Bazylice Katedralnej
Plac przed sceną
- 11.15 Turniej Rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego” (dla młodzieży szkół powiatowych)
- 13.00 Parada historyczna traktami Pelplina (przemarsz ul. Wybickiego- Plac Katedralny)
- przekazanie klucza do miasta księciu Mestwinowi
- salwy z artyleryji
- 13.30 Otwarcie drugiego dnia XXIII Jarmarku Cysterskiego
- 14.00 Program historyczny
- spektakl „Zapiski Cysterskie”
- pokazy tańców dawnych w wykonaniu dwórek
- turniej rycerski o „Miecz Burmistrza Pelplina”
- igrce średniowieczne dla publiczności
- spektakl „Świadkowie historii Opactwa Cysterskiego w Pelplinie” - prezentacja postaci historycznych, które w sposób szczególny wpisały się w historię Pelplina: książę Mestwin, pierwszy Opat Cystersów w Pelplinie, zbój Materna, król szwedzki Gustaw II Adolf, król Jan III Sobieski, gen. Jan Henryk Dąbrowski, gen. Józef Haller.
- 18.00 Zakończenie Jarmarku
14-15 września 2024 r., plac przy Collegium Marianum w Pelplinie
***
Wdzydze: Z motyką na bulwy
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach zaprasza na imprezę „Z motyką na bulwy”. - „Bulwa to hopt” (kartofel jest podstawową sprawą) - pisał na pocz. XX w. założyciel naszego muzeum Izydor Gulgowski – przypominają organizatorzy. - Ziemniak (łac. Solanum tuberosum) zadomowił się w pomorskim krajobrazie i jadłospisie w XIX w. i szybko stał się, oprócz zbóż, nabiału, ryb i niewielkiej ilości mięsa, głównym składnikiem pożywienia mieszkańców wsi. A że nastał właśnie czas „wykopków” przygotowaliśmy mnóstwo tematycznych atrakcji.
W programie:
- pokazy prac polowych - wykopki, orka i bronowanie zagonów
przy chałupie z Nowego Barkoczyna (nr 33) - gry, potrawy i zabawy przy ognisku
okolice chałupy z Nowego Barkoczyna (nr 33) - „Bulwë jak gãsé jaja” – kartoflane opowieści Teatru ZYMK
- wyplatanie koszy z korzenia sosny - przy chałupie z Porąbu (nr 11)
- pokaz pracy lokomobili parowej
tartak ze Staniszewa (nr 13) - „Pòjta le na grzëbë!” – spotkanie z mykologiem - chałupa ze Skorzewa (nr 17)
- potrawy z ziemniaka i topinamburu - m.in. w szopie młyńskiej z Rolbika (nr 2), w chałupie z Klonówki (nr 37), przy ognisku
- młócenie i „przewiewanie” zboża, międlenie i czesanie lnu - w zagrodzie z Nakli (nr 21)
- „Opowieści Babci Iwonki” - dworek z Piechowic (nr 22)
- Monopoly KASZËBË - chałupa ze Starej Huty (nr 28)
- gręplowanie i przędzenie wełny - w zagrodzie z Pogódek (nr 32)
- stoiska z rękodziełem, sztuką ludową i produktami pochodzenia naturalnego
- Wdzydze, 14 - 15 września, 9:00 – 16:00
- Szczegóły: www.muzeum-wdzydze.gda.pl
***
Reda: Koncert Macieja Balcara w Fabryce Kultury
Maciek Balcar – ostrowianin z pochodzenia. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania muzyk, kompozytor i aktor. Ma na swoim koncie role filmowe, m.in. Indianera w „Skazanym na Bluesa”, teatralne, m.in. Jezusa w chorzowskim „Jesus Christ Superstar”, dubbingowe w animacji „Mustang z Dzikiej Doliny”. Artysta współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, a także zespołami Carrantuohill i Harlem.
Maciej Balcar przez 23 lata był wokalistą legendarnej grupy Dżem. 15 września w Fabryce Kultury pojawi się na scenie ze swoim solowym repertuarem, w którym nie zabraknie utworów, które napisał na potrzeby wydawnictw zespołu Dżem.
- 15 września, godz. 18, Fabryka Kultury, Reda, ul. Łąkowa 59 A
- Szczegółowe informacje, także o biletach: fabrykakultury.pl
***
Chojnice: Koncert Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica
W Chojnickim Centrum Kultury koncert orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara. „Latająca Filharmonia” to cykl koncertów, który powstał z potrzeby udostępniania kultury wysokiej w mniejszych miejscowościach województwa pomorskiego, których mieszkańcy nie mają na co dzień możliwości korzystania z oferty filharmonii. W ramach drugiej odsłony omawianego projektu zmniejszony skład orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara (14 muzyków grających na instrumentach, którzy występują w orkiestrze symfonicznej) pod batutą dyrektor PFSB prof. Aliny Ratkowskiej wystąpi w czterech pomorskich miastach, w tym również w Chojnicach.
Program:
- Johann Pachelbel - Kanon D-dur
- Johann Sebastian Bach - Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
- Jean Philippe Rameau - „Les Sauvages” (Dzikusy) z opery “Les Indes Galantes”
- Antonio Vivaldi - „Cztery pory roku” op. 8 RV 269 Jesień
- Marin Marais - „Burza” z opery "Alcyone"
- Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G z Suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068
- Jean Baptiste Lully - Marsz Turecki z opery „Mieszczanin szlachcicem”
- Antonio Vivaldi - Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8
- Chojnickie Centrum Kultury
- 15 września 2024 r. godz. 16.00
- Szczegóły/ bilety: www.ckchojnice.pl
***
Wirty: Kociewiacy i sympatycy Kociewia przybywajcie!
W sobotę 14 września w Wirtach odbędą się V Walne Kociewskie Plachandry. Na gości ogrodu dendrologicznego czeka kuchnia regionalna, muzyka, miody z kociewskich pasiek, warsztaty artystyczne i wystawy prac lokalnych twórców. Wydarzenie jest okazją do zapoznania się z kulturą Kociewia. Tegoroczne Walne Kociewskie Plachandry odbędą się wraz z VII Jarmarkiem Kociewskim.
W tym roku zorganizowany został Konkurs pn. „Mistrzostwa Kociewia Kół Gospodyń Wiejskich na Potrawę Regionalną”. Jego celem jest kultywowanie lokalnych tradycji kulinarnych, promocja regionalnych produktów oraz wyłonienie najlepszej potrawy regionalnej.
Program V Walnych Plachandrów Kociewskich:
- 12.00 – rozpoczęcie Walnych Plachandrów
- 12.15 – wręczenie Ambasadorów i Perełek Kociewia
- 12.45 – przegląd Zespołów Regionalnych
- 12.45– 17.00 - konkurs kulinarny „Mistrzostwa Kociewia KGW na potrawę regionalną”
- warsztaty artystyczne oraz przyrodniczo-leśne;
- turnieje: strzelecki i petanque;
- 17.00 – Inscenizacja historyczna pt. „A lato było piękne tego roku”
- 19.00 – Grupa Teatralna CKiS „Ławica” spektakl pt. „ZA WOLNO”
***
Tczew: Europejskie Dni Dziedzictwa
Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, oddziały Narodowego Muzeum Morskiego ponownie włączają się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas wydarzenia będzie można, m.in. zwiedzić wystawy w towarzystwie kuratorów, wziąć udział w rodzinnej grze z nagrodami oraz samodzielnie wykonać pamiątkową przypinkę. Tematem przewodnim w Muzeum Wisły i CKWS w Tczewie są „Opowieści z głębin”.W programie znalazło się m.in. oprowadzanie po ekspozycji tradycyjnych łodzi, pochodzących z 18 różnych miejsc w Europie, Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Północnej. Muzealnicy zapraszają także na kuratorskie oprowadzenie po wystawie czasowej „Muszle świata” w Muzeum Wisły.
Miłośnicy gier także znajdą dla siebie ciekawą propozycję. W programie jest gra muzealna przybliżająca historię i tajemnice wraków statków, stanowisko do samodzielnego wykonywania pamiątkowych przypinek oraz zajęcia plastyczne dla dzieci.
- Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wisły i CKWS w Tczewie - 14 września w godz.: 11.00 – 15.00. Wstęp wolny.
***
Chojnice: XV Dni Sztuki
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza, w 40-lecie Galerii Sztuki Polskiej 84 i 70-lecie pracy twórczej Janusza Trzebiatowskiego, na jubileuszowe XV Dni Sztuki, które odbędą się od 16 do 22 września 2024 roku.
16 września, godz. 18.00 (Galeria Współczesna Sztuki Polskiej w Chojnicach Kurza Stopa, ul. Podmurna 3)
- Uroczystości 40-lecia Galerii Sztuki Polskiej 84
- spotkanie z twórcami, przekazanie w darze kolejnych dzieł do Galerii,
- przekazanie kolekcji 400 katalogów przez dyrektora Ferdynanda Nawratila do biblioteki Galerii
17 września, godz. 18.00 (Restauracja Sukiennice w Chojnicach, ul. Sukienników 14)
- wystawa Sztuka Wietnamu z kolekcji Janusza Trzebiatowskiego, panel dyskusyjny, promocja XX tomiku poezji Janusza Trzebiatowskiego prezentowana przez Karla Grenzlera
18 września, godz. 18.00 (Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, ul. Wysoka 3)
- spotkanie autorskie prof. Bolesław Faron „ Spór wokół sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego na Wawel”
- wystawa jednego dzieła z cyklu „Katedry” Janusza Trzebiatowskiego
19 września, godz. 18.00 (Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1)
- wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Karczmarskiego pt. „Portret magiczny 3 Janusza Trzebiatowskiego”
20 września, godz. 18.00 (Gminne Centrum Kultury w Czersku, ul. Szkolna 11)
- koncert „Kaszubie” ( baryton dr Tomasz Fopke, fortepian prof. Witosława Frankowska)
- spotkanie z poezją Krzysztofa Janusza Lesińskiego,
- wernisaż wystawy malarstwa Janusza Trzebiatowskiego „Przestrzeń muzyczna”
21 września, godz. 18.00 (Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1)
- koncert kompozytorski prof. Juliana Gembalskiego, fortepian, prof. Henryk Gembalski - skrzypce (bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie ChCK w godzinach otwarcia)
- wernisaż wystawy jubileuszowej Janusza Trzebiatowskiego pt. „Rzeka”
22 września godz. 18.00 (Kościół Gimnazjalny w Chojnicach)
- koncert organowy prof. Juliana Gembalskiego
- Chojnice, XV Dni Sztuki, 16 - 22 września
***
„Kaszubskie Madonny” - koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub”
Jedna z najważniejszych cech religijności Kaszubów jest pielęgnowany od stuleci kult Matki Bożej, obecny w nabożeństwach majowych odprawianych przy okolicznych kapliczkach, w modlitwach różańcowych, peregrynacjach do sanktuariów maryjnych Pomorza.
Kult ten zaznaczył się również w twórczości wielu poetów i kompozytorów związanych z regionem. We wrześniowym koncercie zabrzmią wybrane kompozycje Witosławy Frankowskiej, ks. Franciszka Gruczy, ks. Edwarda Hinza, s. Zofi i Jasnoty, Mariana Selina, Jana Trepczyka, Stanisława Wickiego i Adolfa Wiktorskiego, przeplatane wierszami Bolesława Faca, Henryka Hewelta, Stanisława Jankego, Henryka Józefczyka, Wacława Pomorskiego i ks. Jana Walkusza.
Obok prezentacji utworów dobrze już okrzepłych w regionalnej tradycji wykonawczej podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie cyklu współczesnych pieśni religijnych pt. "Kaszubskie Madonny" na baryton z towarzyszeniem fortepianu. Cykl ten powstał do słów Tomasza Fopkego, a jego twórca jest Michał Sołtysik, wielokrotny laureat konkursów kompozytorskich o tematyce kaszubskiej.
Wykonawcy:
- Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran
- Robert Kaczorowski – baryton
- Agnieszka Waśniewska – obój
- Marta Kur – fortepian
- Witosława Frankowska – fortepian, słowo o muzyce
- 27 września 2024 r., godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.
- Wstęp wolny
- Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
Napisz komentarz
Komentarze