Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać, co zobaczyć?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. A w mniejszych miejscowościach Pomorza też kwitnie życie kulturalne. Pod hasłem „Rusz się z Trójmiasta!” będziemy proponować wybrane wydarzenia odbywające się poza Trójmiastem.
Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać, co zobaczyć?
„Terra Incognita: sekrety Ziemi”. Teatr Lalki Tęcza w Słupsku zaprasza najmłodszych

Autor: M. Tramer

Wejherowo: Festiwal ArteFonie, czyli muzyka, kino i teatr

Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz Zespół Wokalny Art’n’Voices zapraszają do Wejherowa na IV edycję Festiwalu ArteFonie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Labirynt chaosu i harmonii”. Jej zamysłem jest ukazanie balansu pomiędzy tytułowymi pojęciami i ich wzajemnego przenikania się, jakiego można doświadczyć w muzyce. 

Festiwal rozpocznie w piątek 13.09 koncert Natalii Kukulskiej, Atom String Quartet i Michała Dąbrówki z gościnnym udziałem Art’n’Voices. Podczas koncertu zabrzmią największe przeboje artystki w nowej, akustycznej odsłonie. Koncert poprzedzony będzie ceremonią wręczenia nagród laureatom konkursu kompozytorskiego, który jest nieodłącznym elementem ArteFonii.

Fot. Mat. prasowe

Sobota, 14 września rozpocznie się debiutem jazzowym, podczas którego zaprezentuje się zespół MIDI4 wraz z Emilem Miszkiem określanym mianem jednego z najzdolniejszych trębaczy młodego pokolenia. W programie też projekcja filmu „Mocny człowiek” z 1929 roku kończącego epokę polskiego kina niemego, do którego kadrów zagra Orkiestra Ludwika Sarskiego. Kolektyw artystyczny złożony z dwóch multiinstrumentalistów – Piotra Tomali i Damiana Szymczaka zwany jest najmniejszą orkiestrą świata. Koncertową sobotę zakończy Olga Anna Markowska, która zaprezentuje muzykę alternatywną, będącą połączeniem tradycyjnego brzmienia cytry z dźwiękami elektronicznymi.

W niedzielę, 15 września - „Medytacje w przestrzeni sakralnej” – koncert muzyki improwizowanej na organy i saksofon w wykonaniu Bogusława Grabowskiego i Macieja Sikały wzbogacony o rozważania czytane przez Dominika Mazana. Podczas wydarzenia będzie możliwość wsparcia hospicjum pw. św. Judy Tadeusza w Wejherowie.

ArteFonie zakończą się w poniedziałek 16.09 teatralnym akcentem. Gospodarz festiwalu – ArteFonie zakończą się w poniedziałek 16.09 teatralnym akcentem. Gospodarz festiwalu – Zespół Wokalny Art’n’Voices poprzez spektakl „Laboratorium Ballad i Romansów”, przeniesie widzów w świat pełen grozy i tajemniczości. Artyści wejdą w twórczy dialog z Adamem Mickiewiczem, łącząc jego ballady z muzyką a capella, okraszoną improwizacjami skrzypcowymi znakomitego jazzmana – Tomasza Chyły oraz ruchem scenicznym w wykonaniu Joanny Nadrowskiej. Za reżyserię oraz elementy aktorskie odpowiada Piotr Kosewski. Całość widowiska dopełnia gra świateł oraz wizualizacje autorstwa Michała „Garego” Garnowskiego.

  • Wejherowo, 13-16 września.
  • Wstęp na koncerty 14 i 15.09 jest bezpłatny. 
  • Szczegółowy program, lokalizacje imprez oraz informacje o biletach na pozostałe wydarzenia znajdują się na stronie: artnvoices.art/artefonie

***

(fot. M. Tramer)

Słupsk: „Terra Incognita” w Teatrze Lalki Tęcza

„Terra Incognita” - zainspirowany filmami przyrodniczymi spektakl jest fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni. Zadaniem misji badawczej Terra Incognita jest sfilmowanie Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki najnowszym wynalazkom załoga przenosi się w czasie i wraz z widzami odbywa niezwykłą podróż od początków Wszechświata, przez powstanie naszej planety i rozwój życia na niej, aż po wizję przyszłości. W centrum przedstawienia jest Ziemia - fenomenalne miejsce w Kosmosie, w którym wyewoluowało życie w niezwykłych formach. Spektakl łączy elementy edukacyjne z artystyczną narracją. Wykorzystując różnorodne formy plastyczne i lalkowe przedstawia historię naszej planety jako wspólnego domu, stając się również inspiracją do rozmów m.in. o ekologii. Spektakl dla widzów 5+. Premiera odbyła się 7 marca 2024 roku.

  • 14 września, godz. 11
  • Teatr Lalki Tęcza, Słupsk, ul. Waryńskiego 2
  • Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: teatrlalkitecza.pl

***

(fot. Kamila Rauf - Guzińska)

Słupsk: „Sługa dwóch panów” w Nowym Teatrze

„Sługa dwóch panów” to jedna z najzabawniejszych sztuk teatralnych na świecie. Klasyczna włoska komedia dell’arte Carlo Goldoniego ożywa na scenie w nowym, dynamicznym wydaniu. Spektakl przenosi widzów w świat pełen zabawnych perypetii, zawiłych intryg oraz niezwykłych postaci. Rzecz dzieje się w XVIII-wiecznej Wenecji na tle barwnego karnawału. Żywa akcja, pełno zabawnych nieporozumień i perypetii zakochanych par. A wszystko to jeszcze bardziej komplikuje zwinny Trufaldin, który, służąc dwóm panom jednocześnie, myli ich polecenia oraz miesza sprawy wymagające dyskrecji i taktu. Zagmatwana fabuła pogrąża widzów w wir absurdalnych sytuacji i komicznych zbiegów okoliczności. Przeplatające się wątki miłosne, fałszywe tożsamości i nieustanne perypetie trzymają publiczność w napięciu. „Sługa dwóch panów” w reżyserii Pawła Aignera to nie tylko klasyczna komedia, ale także inteligentnie zrealizowane dzieło teatralne, które bawi i zmusza do refleksji nad naturą ludzkich relacji.

  • Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, 13 -15 oraz 21 i 22 września, g. 19
  • Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl

***

(fot. materiał prasowy)

Staniszewo (gm. Kartuzy) - Kaszubska Biesiada I Oktoberfest na Kaszubach 

W Staniszewie w gminie Kartuzy w piątek, 13 września zaplanowano wielką Kaszubską Biesiadę I Oktoberfest na Kaszubach. Po raz pierwszy organizują ją DJ BUBA, Sołectwo Staniszewo i Burmistrz Kartuz. W organizację wydarzenia mocno zaangażowała się Kaszubska Influencerka - Karolina Stankowska, która też będzie gwiazdą tej imprezy.

Organizatorzy podkreślają, iż celem imprezy jest integracja społeczności lokalnej oraz promocja Kaszub, kaszubskich kapel, kuchni i zwyczajów. Specjały kuchni kaszubskiej serwować będą Koła Gospodyń Wiejskich, a muzycznie czas umilać będą najlepsze zespoły i kapele na Kaszubach.
Wystąpią: Zespół Kameralny BRASS BAND,  Kapela SZUTENBERG BAND, Kapela A MATIZER NOGA, Zespół GIS, Zespół RELAX, Zespół ODEON, Zespół BLACK BAND Brylowscy

***

Pelplin: Jarmark Cysterski – historia, tradycja, kultura, kulinaria

14 i 15 września stolica biskupia ponownie stanie się areną Jarmarku Cysterskiego. Cysterskie święto ponownie wskrzeszać będzie dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Tradycją jest już przekazywanie klucza do miasta księciu Mestwinowi, w którego rolę zapewne wcieli się Jacek Ordowski, znany wśród braci rycerskiej jako Jacenty. Rój kramów, mrowie propozycji kulturalnych, a także szansa na poszerzenie wiedzy historycznej przede wszystkim na temat zakonu cystersów, ale i epoki średniowiecza, to tylko nieliczne przygotowane atrakcje.

Program wydarzenia:

14 września 2024 (sobota)

  • 11.00-14.00 Bieg Cysterski - impreza towarzysząca
  • 11.00 Bieg Cysterski dla dzieci i młodzieży
  • 12.00 Start Biegu głównego na 5 km
  • 13.00 Ceremonia wręczenia nagród

JARMARK CYSTERSKI

  • 14.00 Otwarcie XXIII Jarmarku Cysterskiego
  • 14.30 Piknik „Cysterskie złoto” - prezentacje kulinarne, turnieje, zabawy
  • stoisko Capella Cistercian - potrawy z klasztornej kuchni
  • stoiska kół gospodyń wiejskich – kuchnia kociewska
  • 16.55 Występ zespołu SALTATIO VITAE z Tczewa
  • 17.00 Koncert w ramach Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej
  • 18.30 Biesiada z muzyką „na żywo” - zespół FUCUS
  • 21.00 Zakończenie pierwszego dnia Jarmarku

15 września 2024 (niedziela)

  • 10.00 Msza Święta w Bazylice Katedralnej
  • 11.00 Koncert Muzyki Dawnej w Bazylice Katedralnej

Plac przed sceną

  • 11.15 Turniej Rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego” (dla młodzieży szkół powiatowych)
  • 13.00 Parada historyczna traktami Pelplina (przemarsz ul. Wybickiego- Plac Katedralny)
  • przekazanie klucza do miasta księciu Mestwinowi
  • salwy z artyleryji
  • 13.30 Otwarcie drugiego dnia XXIII Jarmarku Cysterskiego
  • 14.00 Program historyczny
  • spektakl „Zapiski Cysterskie”
  • pokazy tańców dawnych w wykonaniu dwórek
  • turniej rycerski o „Miecz Burmistrza Pelplina”
  • igrce średniowieczne dla publiczności
  • spektakl „Świadkowie historii Opactwa Cysterskiego w Pelplinie” - prezentacja postaci historycznych, które w sposób szczególny wpisały się w historię Pelplina: książę Mestwin, pierwszy Opat Cystersów w Pelplinie, zbój Materna, król szwedzki Gustaw II Adolf, król Jan III Sobieski, gen. Jan Henryk Dąbrowski, gen. Józef Haller.
  • 18.00 Zakończenie Jarmarku

14-15 września 2024 r., plac przy Collegium Marianum w Pelplinie


***

(fot. FB Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny)

Wdzydze: Z motyką na bulwy

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach zaprasza na imprezę „Z motyką na bulwy”. - „Bulwa to hopt” (kartofel jest podstawową sprawą) - pisał na pocz. XX w. założyciel naszego muzeum Izydor Gulgowski – przypominają organizatorzy. - Ziemniak (łac. Solanum tuberosum) zadomowił się w pomorskim krajobrazie i jadłospisie w XIX w. i szybko stał się, oprócz zbóż, nabiału, ryb i niewielkiej ilości mięsa, głównym składnikiem pożywienia mieszkańców wsi. A że nastał właśnie czas „wykopków” przygotowaliśmy mnóstwo tematycznych atrakcji.

W programie:

  • pokazy prac polowych - wykopki, orka i bronowanie zagonów
    przy chałupie z Nowego Barkoczyna (nr 33)
  • gry, potrawy i zabawy przy ognisku
    okolice chałupy z Nowego Barkoczyna (nr 33)
  • „Bulwë jak gãsé jaja” – kartoflane opowieści Teatru ZYMK
  • wyplatanie koszy z korzenia sosny - przy chałupie z Porąbu (nr 11)
  • pokaz pracy lokomobili parowej
    tartak ze Staniszewa (nr 13)
  • „Pòjta le na grzëbë!” – spotkanie z mykologiem - chałupa ze Skorzewa (nr 17)
  • potrawy z ziemniaka i topinamburu - m.in. w szopie młyńskiej z Rolbika (nr 2), w chałupie z Klonówki (nr 37), przy ognisku
  • młócenie i „przewiewanie” zboża, międlenie i czesanie lnu - w zagrodzie z Nakli (nr 21)
  • „Opowieści Babci Iwonki” - dworek z Piechowic (nr 22)
  • Monopoly KASZËBË - chałupa ze Starej Huty (nr 28)
  • gręplowanie i przędzenie wełny - w zagrodzie z Pogódek (nr 32)
  • stoiska z rękodziełem, sztuką ludową i produktami pochodzenia naturalnego

 

***

Reda: Koncert Macieja Balcara w Fabryce Kultury 

Maciek Balcar – ostrowianin z pochodzenia. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania muzyk, kompozytor i aktor. Ma na swoim koncie role filmowe, m.in. Indianera w „Skazanym na Bluesa”, teatralne, m.in. Jezusa w chorzowskim „Jesus Christ Superstar”, dubbingowe w animacji „Mustang z Dzikiej Doliny”. Artysta współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, a także zespołami Carrantuohill i Harlem.

Maciej Balcar przez 23 lata był wokalistą legendarnej grupy Dżem. 15 września w Fabryce Kultury pojawi się na scenie ze swoim solowym repertuarem, w którym nie zabraknie utworów, które napisał na potrzeby wydawnictw zespołu Dżem.

  • 15 września, godz. 18, Fabryka Kultury, Reda, ul. Łąkowa 59 A
  • Szczegółowe informacje, także o biletach: fabrykakultury.pl 

***

Chojnice: Koncert Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica 

W Chojnickim Centrum Kultury koncert orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara. „Latająca Filharmonia” to cykl koncertów, który powstał z potrzeby udostępniania kultury wysokiej w mniejszych miejscowościach województwa pomorskiego, których mieszkańcy nie mają na co dzień możliwości korzystania z oferty filharmonii. W ramach drugiej odsłony omawianego projektu zmniejszony skład orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara (14 muzyków grających na instrumentach, którzy występują w orkiestrze symfonicznej) pod batutą dyrektor PFSB prof. Aliny Ratkowskiej wystąpi w czterech pomorskich miastach, w tym również w Chojnicach.

Program:

  • Johann Pachelbel - Kanon D-dur
  • Johann Sebastian Bach - Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
  • Jean Philippe Rameau - „Les Sauvages” (Dzikusy) z opery “Les Indes Galantes”
  • Antonio Vivaldi - „Cztery pory roku” op. 8 RV 269 Jesień
  • Marin Marais - „Burza” z opery "Alcyone"
  • Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G z Suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068
  • Jean Baptiste Lully - Marsz Turecki z opery „Mieszczanin szlachcicem”
  • Antonio Vivaldi - Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8

 

  • Chojnickie Centrum Kultury
  • 15 września 2024 r. godz. 16.00
  • Szczegóły/ bilety: www.ckchojnice.pl

***

Wirty: Kociewiacy i sympatycy Kociewia przybywajcie!

W sobotę 14 września w Wirtach odbędą się V Walne Kociewskie Plachandry. Na gości ogrodu dendrologicznego czeka kuchnia regionalna, muzyka, miody z kociewskich pasiek, warsztaty artystyczne i wystawy prac lokalnych twórców. Wydarzenie jest okazją do zapoznania się z kulturą Kociewia. Tegoroczne Walne Kociewskie Plachandry odbędą się wraz z VII Jarmarkiem Kociewskim.

W tym roku zorganizowany został Konkurs pn. „Mistrzostwa Kociewia Kół Gospodyń Wiejskich na Potrawę Regionalną”. Jego celem jest kultywowanie lokalnych tradycji kulinarnych, promocja regionalnych produktów oraz wyłonienie najlepszej potrawy regionalnej. 

Program V Walnych Plachandrów Kociewskich:

  • 12.00 – rozpoczęcie Walnych Plachandrów
  • 12.15 – wręczenie Ambasadorów i Perełek Kociewia
  • 12.45 – przegląd Zespołów Regionalnych
  • 12.45– 17.00 - konkurs kulinarny „Mistrzostwa Kociewia KGW na potrawę regionalną”
  • warsztaty artystyczne oraz przyrodniczo-leśne;
  • turnieje: strzelecki i petanque;
  • 17.00 – Inscenizacja historyczna pt. „A lato było piękne tego roku”
  • 19.00 – Grupa Teatralna CKiS „Ławica” spektakl pt. „ZA WOLNO”

***

(fot. materiał prasowy)

Tczew: Europejskie Dni Dziedzictwa 

Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, oddziały Narodowego Muzeum Morskiego ponownie włączają się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas wydarzenia będzie można, m.in. zwiedzić wystawy w towarzystwie kuratorów, wziąć udział w rodzinnej grze z nagrodami oraz samodzielnie wykonać pamiątkową przypinkę. Tematem przewodnim w Muzeum Wisły i CKWS w Tczewie są „Opowieści z głębin”.W programie znalazło się m.in. oprowadzanie po ekspozycji tradycyjnych łodzi, pochodzących z 18 różnych miejsc w Europie, Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Północnej. Muzealnicy zapraszają także na kuratorskie oprowadzenie po wystawie czasowej „Muszle świata” w Muzeum Wisły. 
Miłośnicy gier także znajdą dla siebie ciekawą propozycję. W programie jest gra muzealna przybliżająca historię i tajemnice wraków statków, stanowisko do samodzielnego wykonywania pamiątkowych przypinek oraz zajęcia plastyczne dla dzieci. 

  • Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wisły i CKWS w Tczewie - 14 września w godz.: 11.00 – 15.00. Wstęp wolny.

***

Chojnice: XV Dni Sztuki 

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza, w 40-lecie Galerii Sztuki Polskiej 84 i 70-lecie pracy twórczej Janusza Trzebiatowskiego, na jubileuszowe XV Dni Sztuki, które odbędą się od 16 do 22 września 2024 roku.

16 września, godz. 18.00 (Galeria Współczesna Sztuki Polskiej w Chojnicach Kurza Stopa, ul. Podmurna 3)

  • Uroczystości 40-lecia Galerii Sztuki Polskiej 84
  • spotkanie z twórcami, przekazanie w darze kolejnych dzieł do Galerii,
  • przekazanie kolekcji 400 katalogów przez dyrektora Ferdynanda Nawratila do biblioteki Galerii

17 września, godz. 18.00 (Restauracja Sukiennice w Chojnicach, ul. Sukienników 14)

  • wystawa Sztuka Wietnamu z kolekcji Janusza Trzebiatowskiego, panel dyskusyjny, promocja XX tomiku poezji Janusza Trzebiatowskiego prezentowana przez Karla Grenzlera

18 września, godz. 18.00 (Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, ul. Wysoka 3)

  • spotkanie autorskie prof. Bolesław Faron „ Spór wokół sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego na Wawel”
  • wystawa jednego dzieła z cyklu „Katedry” Janusza Trzebiatowskiego

19 września, godz. 18.00 (Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1)

  • wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Karczmarskiego pt. „Portret magiczny 3 Janusza Trzebiatowskiego”

20 września, godz. 18.00 (Gminne Centrum Kultury w Czersku, ul. Szkolna 11)

  • koncert „Kaszubie” ( baryton dr Tomasz Fopke, fortepian prof. Witosława Frankowska)
  • spotkanie z poezją Krzysztofa Janusza Lesińskiego,
  • wernisaż wystawy malarstwa Janusza Trzebiatowskiego „Przestrzeń muzyczna”

21 września, godz. 18.00 (Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1)

  • koncert kompozytorski prof. Juliana Gembalskiego, fortepian, prof. Henryk Gembalski - skrzypce (bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie ChCK w godzinach otwarcia)
  • wernisaż wystawy jubileuszowej Janusza Trzebiatowskiego pt. „Rzeka”

22 września godz. 18.00 (Kościół Gimnazjalny w Chojnicach)

  • koncert organowy prof. Juliana Gembalskiego
     
  • Chojnice, XV Dni Sztuki, 16 - 22 września 

***

„Kaszubskie Madonny” - koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub” 

Jedna z najważniejszych cech religijności Kaszubów jest pielęgnowany od stuleci kult Matki Bożej, obecny w nabożeństwach majowych odprawianych przy okolicznych kapliczkach, w modlitwach różańcowych, peregrynacjach do sanktuariów maryjnych Pomorza.

Kult ten zaznaczył się również w twórczości wielu poetów i kompozytorów związanych z regionem. We wrześniowym koncercie zabrzmią wybrane kompozycje Witosławy Frankowskiej, ks. Franciszka Gruczy, ks. Edwarda Hinza, s. Zofi i Jasnoty, Mariana Selina, Jana Trepczyka, Stanisława Wickiego i Adolfa Wiktorskiego, przeplatane wierszami Bolesława Faca, Henryka Hewelta, Stanisława Jankego, Henryka Józefczyka, Wacława Pomorskiego i ks. Jana Walkusza.

Obok prezentacji utworów dobrze już okrzepłych w regionalnej tradycji wykonawczej podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie cyklu współczesnych pieśni religijnych pt. "Kaszubskie Madonny" na baryton z towarzyszeniem fortepianu. Cykl ten powstał do słów Tomasza Fopkego, a jego twórca jest Michał Sołtysik, wielokrotny laureat konkursów kompozytorskich o tematyce kaszubskiej.

Wykonawcy:

  • Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran
  • Robert Kaczorowski – baryton
  • Agnieszka Waśniewska – obój
  • Marta Kur – fortepian
  • Witosława Frankowska – fortepian, słowo o muzyce
     
  • 27 września 2024 r., godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a. 
  • Wstęp wolny
  • Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama