Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Medale Wolności Słowa rozdane. Wśród laureatek Anja Rubik i Karolina Lewicka

Anja Rubik, Karolina Lewicka i Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej odebrali Medale Wolności Słowa. Redakcja „Zawsze Pomorze” była patronem gali, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności.
Kliknij aby odtworzyć

W piątkowy wieczór, 30 sierpnia, w Europejskim Centrum Solidarności, po raz czwarty odbyła się gala Medalu Wolności Słowa. Organizatorem jest Fundacja Grand Press. A Medale Wolności Słowa przyznawane są po to, aby promować mądre słowa w przestrzeni społecznej i wybitne osoby, które je głoszą. Aby promować dojrzałą debatę publiczną i przypominać, że wolność słowa w Polsce nie jest dana raz na zawsze.

Medal Wolności Słowa 2024. Gala w ECS w Gdańsku

W tym roku poprzeczka była podniesiona bardzo wysoko, a kapituła miała trudny orzech do zgryzienia. Laureatów wybierali: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), prof. Ewa Łętowska (była rzeczniczka praw obywatelskich), Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN 24) i Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”).

Medale tradycyjnie wręczono w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/ka.

W kategorii Instytucja wskazane zostały:

  • Fundacja Panoptykon - za cierpliwe tłumaczenie, że musimy strzec prawa do prywatności tak przed państwem i jego służbami, jak i przed big techami.
  • Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy - za walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim. Za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu obecność w przestrzeni publicznej.
  • Sieć Obywatelska Watchdog Polska – za stanie na straży prawa do informacji publicznej i za edukację prawną obywateli.

Zwycięzca mógł być tylko jeden, czyli Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy. Medal przedstawicielom towarzystwa wręczał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – Kaszub, jak sam o sobie mówi.

- Zdajemy sobie sprawę, że nie tylko nasze stowarzyszenie, ale wszystkie środowiska śląskie, które od trzech i pół dekady na rzecz Śląska pracują, że wolność słowa to nie tylko wolność tego, co chce się powiedzieć, ale też tego, jak się chce powiedzieć, dlatego godać ni ma gańba po śląsku - mówił na scenie Rafał Adamus, prezes stowarzyszenia.

CZYTAJ TEŻ: Zwycięstwo Solidarności dało nam wolność. I niech tak zostanie!

W kategorii Media wskazani zostali:

  • Mariusz Gierszewski (Radio Zet) - za bezkompromisowe i uważne patrzenie władzy na ręce, niezależnie kto ją sprawuje. Za odpowiedzialne realizowanie misji dziennikarskiej.
  • Karolina Lewicka (Tok FM) – za inteligentne, chłodne i konsekwentne zdejmowanie masek z polityków, którzy próbują ukryć prawdziwe intencje za grubym make-upem politycznej szminki. Za odważne stanie po stronie prawdy, i szacunek wobec odbiorców.
  • Jacek Pałasiński – za stanie na straży pryncypiów dziennikarskich i kulturę wypowiedzi. Za udowodnienie, że w internecie jest miejsce na dojrzałe dziennikarstwo – wartościowe rozmowy z intelektualistami.

Medal otrzymała Karolina Lewicka, a wręczał go Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

- Już samą nominację przyjęłam z konfuzją, podobnie jak i nagrodę. Wydaje mi się, że jestem beneficjentką zawodu, który jest widoczny. Tym większe moje gratulacje dla tych wszystkich, którzy zwłaszcza przez ostatnich osiem lat, walczyli o wolność słowa i demokrację niejako obok swojego życia zawodowego, poświęcając swój prywatny czas i swoją życiową energię - mówiła ze sceny Karolina Lewicka.

W kategorii Obywatel/Obywatelka wskazani zostali:

  • Danuta Wojciechowska i Jolanta Mokwińska - emerytki z Siedliska, wsi w Lubuskiem. Za walkę o demokrację i wolność słowa w swojej gminie. Zapłaciły za to zdrowiem, ale wygrały z byłym wójtem, a nowemu wręczyły koszulkę z napisem „Jawność”.
  • Anja Rubik – za odważne korzystanie z wolności słowa, za co była wielokrotnie atakowana przez środowiska prawicowe. Aktywistka działająca na rzecz kobiet i walcząca o dostęp do edukacji seksualnej młodzieży w Polsce.
  • Mateusz Rybak - 17-letni mieszkaniec pogranicza polsko-białoruskiego. Za poświęcanie się pomocy ludziom w drodze. Działa sam, ale w mediach społecznościowych dzieli się swoimi doświadczeniami i wiadomościami znad granicy.

Medal przyznano Anji Rubik, a wręczali jej prezydentki i prezydenci miast: Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni, Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Krzysztof Walków, wiceburmistrz Darłowa oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Odbierając medal Anja Rubik powiedziała, że jest wzruszona i dziękowała zespołowi swojej fundacji Sexed.pl

- Bez nich nie mogłabym tak prężnie działać. Bez nich nie moglibyśmy pomagać tak wielu osobom na co dzień. Edukacja seksualna ma ogromy wpływ na nasz rozwój społeczny, emocjonalny, psychiczny i fizyczny. Jest niezbędna dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Dla budowania związków w szacunku i zaufaniu. Prawdziwa edukacja seksualna, dostosowana do wieku, powinna być obowiązkowym przedmiotem w każdej szkole. Dlatego, że uczy nas jak być człowiekiem. W jak bezpieczny sposób funkcjonować w dzisiejszym świecie. Prawo kobiety do wyboru jest największym sprawdzianem postępowego i zdrowego społeczeństwa. Mam nadzieję, że takim społeczeństwem w końcu będziemy. Mam nadzieję, że Polki i Polacy nie będą musieli już wychodzić na ulice i walczyć o swoją godność, zdrowie i bezpieczeństwo oraz o decyzje dotyczące ich życia i ich ciała.

ZOBACZ TEŻ: Strajki i dziennikarze. Kiedy solidarność rodziła się w ludziach

„Medalistka” zaprosiła na scenę dwoje współnominowanych. Zwłaszcza licealista, Mateusz Rybak, który pomaga imigrantom, przekraczającym naszą wschodnią granicę, był onieśmielony tą sytuacją.

Na koniec wręczono Specjalny Medal Wolności Słowa

- Przez trzy lata nasz Specjalny Medal Wolności Słowa otrzymywały osoby znane i zasłużone dla Polski. Kłaniamy im się nisko. Ale w tym roku chcemy się też pokłonić osobom równie zasłużonym, choć mniej znanym - mówiła Weronika Mirowska.

Medal przyznano więc Społeczeństwu Obywatelskiemu w Polsce. Przekazano go na ręce Ilony Michalak z Bydgoszczy, która za czasów PiS samotnie, każdego dnia strajkowała w swoim mieście, żądając stosowania prawa przez władzę.

Galę prowadził dość zgrabnie Piotr Kraśko. A wystąpili artyści, którzy wykonywali piosenki kojarzące się z wolnością. M.in. Adam Nowak wykonał po raz pierwszy piosenkę powstałą do słów wiersza Jacka Kaczmarskiego „Diagnoza”, Anna Karwan „Sen o Victorii” zespołu Dżem, a Mateusz Ziółko udanie „Białą flagę” Republiki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama