Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał 29 sierpnia sędzię Katarzynę Chmurę z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Malborku po zapoznaniu się z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku. Jak informuje resort sprawiedliwości - "Kolegium SO w Gdańsku wyraziło pozytywną opinię w sprawie przedstawionego mu zamiaru odwołania Katarzyny Chmury z funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Malborku w toku kadencji".
Minister sprawiedliwości wystąpił o wyrażenie opinii w tej sprawie do kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na początku sierpnia, podkreślając, że prezes i wiceprezes Sądu Rejonowego 31 lipca zostały zawieszone w pełnieniu czynności. Sędzia Agnieszka Czerwińska złożyła rezygnację z pełnionej funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Malborku i z dniem 20 sierpnia została odwołana.
We wniosku: obniżenie standardu zarządzania sądami
Adam Bodnar uzasadnił ten wniosek brakiem udziału samorządu sędziowskiego w wyborze na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów. Zwrócił uwagę na fakt, że w okresie sprawowania funkcji ministra sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, w 2017 r. doszło do zmiany przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, która wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów. Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów minister sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nie posiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Cela Plus”. Chwytliwe hasło czy nowy rozdział w politycznej historii III RP?
Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami.
- Decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu została uzasadniona pominięciem udziału samorządu sędziowskiego Sądu Rejonowego w Malborku w jej wyborze na stanowisko prezesa. Katarzyna Chmura podpisała listy poparcia sędziom, kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z 8.12.2017 r. - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Udział w w procesie destrukcji niezależności sądownictwa
Minister dodatkowo uzasadnił swój wniosek udzieleniem przez sędzię Katarzynę Chmurę i sędzię Agnieszkę Czerwińską poparcia sędziom kandydujących do Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w sposób nieprawidłowy ustawą z 8 grudnia 2017 r.
Ponadto w przypadku sędzi Katarzyny Chmury wniosek ministra został uzasadniony jej aktywnym udziałem w procesie destrukcji niezależności sądownictwa, poprzez wyrażenia zgody na członkostwo, a następnie uczestnictwo w pracach Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w sposób sprzeczny z przepisami Konstytucji RP.
Jak wskazuje resort sprawiedliwości, zgodnie z art. 27 § 1 pkt. 2 Ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez ministra sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości. Procedura odwołania z wymienionych stanowisk rozpoczyna się od wystąpienia przez ministra z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu, które w takiej sytuacji jest zobowiązane zaopiniować działanie ministra (art. 27 § 2 u.s.p.), przy czym na czas do rozpoznania wniosku minister jest władny zawiesić osoby których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności (art. 27 § 2 u.s.p.).
Napisz komentarz
Komentarze