Ta naukowo-badawcza funkcja ogrodów zoologicznych nie jest na codzień dostrzegana przez odwiedzających ogrody. Tymczasem pracownicy ZOO uważnie obserwują zwierzęta, znajdujące się pod ich opieką. Informacje trafiają do bazy pn. Species360 ZIMS.
– Species360 ma już 50 lat i jest największym na świecie źródłem danych o gatunkach. Dotychczas przekazaliśmy do Species360 ZIMS dane dotyczące blisko 4400 zwierząt i ponad 440 gatunków, podgatunków i ras – mówi Emilia Salach, dyrektor gdańskiego ZOO. – ZIMS łączy dane wielu światowych instytucji utrzymujących zwierzęta. Zebrane dane poszerzają wiedzę na temat chorób, dobrostanu zwierząt, a także zdrowia populacji i o ochrony gatunków.
System ZIMS umożliwia zbieranie informacji, które pomagają m.in. w lepszym rozpoznawaniu chorób zwierząt oraz ich leczeniu. Dzięki starannie prowadzonej bazie danych populacja hodowanych zwierząt jest zdrowa i różnorodna genetycznie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku programów reintrodukcji, kiedy instytucje zajmujące się ochroną przyrody pracują nad przywróceniem rodzimych gatunków w ich naturalnych siedliskach.
– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego międzynarodowego projektu i jego wpływu na dobrostan zwierząt i ochronę dzikiej przyrody. W ramach naszego zaangażowania w ochronę i dobrostan zwierząt skrupulatnie rejestrujemy dane dotyczące naszych zwierząt. Dzięki temu nasze zwierzęta otrzymują najlepszą opiekę i przyczyniają się do prac w zarządzaniu populacjami gatunków i ich ochrony – dodaje Anna Żyłko, specjalista ds. konserwacji w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.
Napisz komentarz
Komentarze