Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Znamy nominowanych do nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód" 2024

Uhonorowanie ludzi „aktywnie działających na rzecz drugiego człowieka, bezkompromisowo walczących o równość i godność innych – tak, jak robił to ks. Jan Kaczkowski” ma na celu nagroda „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód". Właśnie poznaliśmy listę kandydatów nominowanych do wyróżnienia, które w 2024 roku zostanie przyznane już po raz czwarty.
Znamy nominowanych do nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód" 2024

Autor: Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego

Czas na zgłaszanie kandydatów upłynął 30 czerwca 2024 roku, a teraz znamy już listę 9 osób i jedną organizację nominowane do tegorocznej edycji nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód". Laureata wyróżnienia poznamy 4 października 2024 r. na uroczystej Gali w Sopocie, który obok Marszałka Województwa Pomorskiego i Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego jest organizatorem konkursu. To właśnie fundacja jest pomysłodawcą konkursu, zaś jej patron - ks. dr Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni, lecz mieszkał i uczył się w Sopocie. Swoje kapłańskie życie poświęcił służbie chorym i umierającym. Był założycielem i dyrektorem hospicjum w Pucku. O sprawach ostatecznych mówił z mądrością i humorem. Autorytet, nauczyciel, mentor – nie tylko w dziedzinie bioetyki. Podziwiany przez wierzących i niewierzących. Zmarł 28 marca 2016 roku na glejaka mózgu. Został pochowany w rodzinnym Sopocie. Do końca aktywnie pracował: spotykał się z ludźmi, udzielał sakramentów, głosił kazania i tworzył publikacje, które wciąż pozostają wsparciem dla tysięcy osób.

ZOBACZ TEŻ: Mural ks. Jana Kaczkowskiego w Sopocie. Spogląda z okna kamienicy

To już czwarta edycja konkursu, którego celem jest wyróżnienie ludzi aktywnie działających na rzecz drugiego człowieka, bezkompromisowo walczących o równość i godność innych – tak, jak robił to ks. Jan Kaczkowski – „nie widząc przeszkód".

Nominowani do 4. edycji nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód" 2024:

  • Wioleta Żywicka - pielęgniarka z 31-letnim stażem, wspiera i opiekuje się parami oczekującymi na narodziny dziecka obarczonego chorobą
  • Iwona Lis - prezes fundacji Forani, pomaga osobom poszkodowanym w wypadkach oraz osobom z niepełnosprawnościami  
  • Jolanta Golianek - psychotraumatolog, niesie pomoc osobom po oparzeniach
  • Małgorzata Szumowska - edukatorka, twórczyni "Niewidzialnej Wystawy" 
  • Angelika Steciak - koordynator Hospicjum dla Dzieci w Kielcach
  • Rafał Średziński - prezes Stowarzyszenia "My dla Innych", zaraża świat pozytywnymi zmianami postrzegania osób z niepełnosprawnościami
  • Aleksandra Lehmann - psycholog, terapeutka, trenerka edukacyjna i organizatorka społeczności lokalnej
  • Agnieszka Sikora - prezeska Fundacji "Po drugie", wspiera młodych ludzi doświadczających bezdomności
  • Barbara Sadowska - przewodnicząca zarządu Fundacji Barka, współtwórczyni systemu na rzecz integracji społecznej osób z grup wykluczonych społecznie
  • Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka - organizacja dająca dzieciom i młodzieży równe szanse na odnalezienie swojego miejsca w życiu.

Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez Bellevue Medical Group, a w skład Kapituły Konkursu przyznającej wyróżnienie wchodzą: Helena i Józef Kaczkowscy, Magdalena Sekuła, Katarzyna Jabłońska, Katarzyna Olubińska-Godlewska, Kapsyda Kobro-Okołowicz, Piotr Żyłka, Przemysław Staroń, Adam Czapliński i Magdalena Rijk Czaplinska, Mieczysław Struk, Hanna Pruchniewska oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Warto przypomnieć, że Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego podczas gali nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego" przyznaje również wyróżnienie – tytuł OKOcelebryty. To wyraz uznania dla osób, które niosą pomoc innym, korzystając z własnej popularności (do tej pory otrzymali je: Marta Żmuda-Trzebiatowska, Martyna Wojciechowska oraz Piotr Jacoń).

Laureatami „Okularów ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód" zostali, jak dotychczas:

  • I edycja: Paweł Grabowski (Hospicjum Eliasz),
  • II edycja: Paulina Bownik (lekarka, Grupa Granica),
  • III edycja: ks. Czesław KUBA Marchewicz (Osada Burego Misia).
(fot. Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama