Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność”. Poznaj arkana wojskowości

Do konferencji naukowej „Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność” jeszcze miesiąc, jednak już teraz warto zarezerwować sobie na nią czas. Motywem przewodnim 6. edycji wydarzenia będzie 80. rocznica inwazji na Normandię. Uniwersytet Morski w Gdyni planuje przedstawić udział floty handlowej i absolwentów uczelni w tej operacji, ale także w konwojach atlantyckich, pacyficznych itp.
„ORP Dragon w drodze do Normandii”
„ORP Dragon w drodze do Normandii, 1944 r.” | zbiory MMW

Autor: MWW

Współorganizatorami konferencji naukowej „Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność” są Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Uniwersytet Morski w Gdyni. Wydarzenie zaplanowane jest na 22-23 sierpnia. Panele odbywać się będą w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz na Wydziale Nawigacyjnym gdyńskiego uniwersytetu. 

Konferencja „Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność” w Gdyni

Jak zauważają gospodarze wydarzenia, alianckie lądowanie w Normandii, którego w 2024 r. obchodzimy 80. rocznicę, kojarzy się – za sprawą popkulturowych klisz – prawie wyłącznie z bardzo ciężkimi walkami o piaszczyste francuskie wybrzeże. Tymczasem była to również jedna z największych operacji morskich II wojny światowej, w której udział wzięły również jednostki polskie. 

– Obok okrętów Polskiej Marynarki Wojennej – OORP Błyskawica, Dragon, Krakowiak, Piorun, Ślązak – w historii tej akcji zapisały się również statki pływające pod banderą Polskiej Marynarki Handlowej, jak: „Kmicic”, „Kordecki”, „Chorzów”, „Narew”, „Wilno”, „Katowice”, „Kraków”, „Poznań” oraz „Modlin”, na pokładach których transportowano sprzęt i żołnierzy – przypominają organizatorzy konferencji. – Operacja Neptun to niejedyna tegoroczna rocznica związana z orężem morskim. Trzydziestolecie istnienia obchodzi Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. pil. Karola Trzaski-Durskiego, która jest spadkobierczynią bogatej tradycji sił powietrznych naszej Marynarki.

Właśnie te rocznice będą wstępem do szerszych rozważań na temat udziału polskich jednostek cywilnych w czasie operacji morskich II wojny światowej, jak i dziejów lotnictwa oręża morskiego Rzeczypospolitej od jego zarania do czasów najbliższych, którym organizatorzy konferencji zamierzają poświęcić miejsce w czasie tegorocznej edycji wydarzenia. 

 „Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność”, konferencja, plakat
Konferencja  „Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność” odbędzie się w sierpniu (Materiały prasowe)

Zaproszenie do udziału w konferencji skierowano do badaczy zajmujących się odkrywaniem arkanów technicznych, znawców doktryny wojennej, jak i tych członków braci historycznej, którzy specjalizuje się w biografistyce. 

– Chcemy, by proponowana przez nas dyskusja nad wspomnianą problematyką, dotknęła jak najszerszego spektrum zagadnień – zapewniają organizatorzy. – Szósta już edycja naszej konferencji pozostaje otwarta również na inne tematy związane z dziejami Polski i Polaków na morzach i oceanach. Na wszelkie głosy ukazujące pionierskie pola badawcze, jak i te rzucające nowe światło na zagadnienia od dziesięcioleci będące przedmiotem dyskusji.

„Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność”. Program konferencji

  • Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit z UMG. 
  • O morskich wyprawach łupieżczych Gryfitów w XII-XIII wieku mówić będzie Adam Lubocki z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. 
  • „Richard Hakluyt – u  podstaw angielskiej idei imperium morskiego?” – to temat prelekcji dr hab. Jakuba Basisty z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
  • Z kolei dr Anna Pastorek z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej przybliży zagadnienie etosu dowódcy w marynarce wojennej XVII wieku. 
  • Prof. dr hab. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach omówi natomiast szwedzką broń minową w latach 1885-1985.
  • Wśród prelegentów będzie także m.in. prof. dr hab. Grzegorz Łukomski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wygłosi wykład pt. „Myśl morska poznańskiego ośrodka państwowotwórczego w przestrzeni działań politycznych i militarnych 1914-1920”.
  • Będzie także okazja do zgłębienia wiedzy na temat wywiadu morskiego w okupowanej Gdyni. Arkana tamtych wydarzeń przybliży prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

To tylko kilka z prelekcji, jakie przewidziane są podczas konferencji. Zapowiada się niezwykle interesująco  – prawdziwa gratka dla miłośników wojskowości polskiej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wyprawy łupieżcze...??? 08.08.2024 10:37
Niewątpliwie takie były, ale grabieże są nierozłączną cechą wypraw wojennych. Gryfici realizowali politykę swojego suwerena, Bolesława Krzywoustego, który w ten sposób rozgrywał zagrożenie ze strony Brandenburgii. Skala tych wypraw nie miała precedensu w ówczesnym świecie, szacunki określają siły pod wodzą Gryfitów nawet na 30 tys. ludzi przetransportowanych drogą morską wraz z ponad tysiącem koni... Zdobyto stolice ówczesnej Danii - Roskilde i jedno z głównych miast portowych Kungahälla. I jak zwykle, wygrano bitwy ale efekty tych przewag nie bardzo przełożyły się na przewagi polityczne... Ten mało znany epizod i okres historyczny ma małą ilość opracowań, bo można polegać jedynie na obcych przekazach. I był raczej jednym z ostatnich. Niewątpliwie, nie zaistniał w próżni i takie "relacje" były normą w czasie "wykluwania" się państwowości na północy Europy. NA opracowanie czeka półmityczna postać Świętosławy/Sygrydy, siostry Bolesława Chrobrego, aktywnej uczestniczki tego procesu... Sugestywną ilustrację/interpretację tego czasu pokazał serial "Vikings", gdzie inspiracją końcowej jego partii jest właśnie najazd ze wschodu. Więc nie tylko bezpośrednie otoczenie Cesarstwa Rzymskiego były cywilizacją ale w tej "ciemnej barbarii" też się działo... I tak jak kiedyś, tak również obecnie, łączność z morzem to krótkie epizody, po których jesteśmy od niego odsuwani przez bardziej światłych i sprawnych uczestników podziału łupów... Bo to jest ciągła wojna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama