Teraz Dwa Teatry wróciły do domu… Czy uda się przywrócić atmosferę festiwalu sprzed lat? Na pewno pojawią się na nim gwiazdy telewizji dawno na tym festiwalu i w TVP nie widziane.
Festiwal Dwa Teatry ponownie w Sopocie! Nagrody dla aktorów
Mieszkańcy Sopotu i Trójmiasta po trzech latach przerwy będą mogli uczestniczyć w festiwalu prezentującym dorobek Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w minionym sezonie. Dwa Teatry odbędą się w dniach 22-24 czerwca 2024 roku.
To też szczególny dla teatru telewizji rok. Bowiem ta kulturalna instytucja świętuje jubileusz 70-lecia. Korzystając z okazji tego okrągłego jubileuszu, dwoje wyjątkowych artystów: Olga Lipińska i Jerzy Antczak, zostanie uhonorowanych nagrodą specjalną.
Jerzy Antczak to dla wielu miłośników kina przede wszystkim reżyser „Nocy i dni” – jednego z popularniejszych filmów i seriali w polskiej kinematografii. Ale to także reżyser teatralny, aktor, scenarzysta, producent filmowy i twórca telewizyjny. W Teatrze Telewizji wyreżyserował ponad sto sztuk. Pracę na ekranie rozpoczął w latach 50., tuż po otwarciu Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego. W 1959 roku został jego naczelnym reżyserem, inaugurując i rozwijając cieszący się uznaniem Teatr Popularny. Pierwszym spektaklem wystawionym w jego ramach była „Kolonia karna” F. Kafki w reżyserii Kazimierza Oracza (1958). Sam Jerzy Antczak wyreżyserował dla tej sceny m.in. „Wierną rzekę” S. Żeromskiego, nagrywaną w studio oraz w plenerach (1960). Do jego autorskich realizacji należy natomiast inaugurujący działalność Teatru Faktu „Epilog Norymberski” (1970).
Drugiej laureatki nagrody też nie trzeba przedstawiać. To wielkie nazwisko polskiego teatru. Olga Lipińska – reżyserka, scenarzystka, felietonistka, satyryczka jest przede wszystkim autorka uwielbianych przez publiczność telewizyjnych programów kabaretowych. Współpracę z Telewizją Polską podjęła w latach 50., a pod koniec lat 60. zyskała rozpoznawalność jako autorka i reżyserka cyklów: „Głupia sprawa” (1968-1970) i „Gallux show” (1970-1974), a później „Właśnie leci kabarecik” (1975-1977), „Kurtyna w górę” (1977-1981) i „Kabaret Olgi Lipińskiej” (1990-2005). Jako swoje kabaretowe inspiracje wskazywała działalność Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jego Zieloną Gęś, ale także komediową twórczość Aleksandra Fredry. W sumie wyreżyserowała ponad czterdzieści inscenizacji telewizyjnych, w tym aż dziewięć na podstawie sztuk Aleksandra Fredry.
Lipińska zwykła mawiać: „Dla mnie telewizyjny teatr to bycie przed kamerą. Bez kamery nie widzę nic”. „Pracuję w atmosferze wrzenia wody. Nie znoszę obojętności i wymagam całkowitego zaangażowania w to, co się dzieje na planie, bo wszyscy tworzymy program”.
Tradycją Dwóch Teatrów są Wielkie Nagrody Festiwalu, za całokształt, można powiedzieć. Tym razem otrzymają je Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
Joanna Szczepkowska – aktorka, reżyserka, scenarzystka, publicystka. Z Teatrem Telewizji związała sporą część swojego życia. To właśnie tam debiutowała w 1974 roku rolą Iriny, jednej z tytułowych sióstr w spektaklu „Trzy siostry” A. Czechowa wyreżyserowanym przez Aleksandra Bardiniego.
Od tego czasu wykreowała w Teatrze Telewizji ponad sześćdziesiąt ról, m.in. w przedstawieniach w reżyserii: Jana Świderskiego, Olgi Lipińskiej, Jerzego Gruzy, Andrzeja Łapickiego, Macieja Wojtyszki, Jana Englerta.
Obdarzona sceniczną osobowością, niezwykłym talentem i inteligencją, co wykorzystywała, stwarzając kolejne znakomite postaci w repertuarze klasycznym, a także współczesnym. W Teatrze Telewizji wcieliła się zarówno w Antygonę, jak i Lady Makbet. Jako reżyserka zadebiutowała w telewizyjnym teatrze w 2016 roku autorskim spektaklem „Goła baba”, za który otrzymała nagrodę aktorską podczas XIV edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.
Adam Ferency – aktor, reżyser teatralny związany z Teatrem Telewizji od lat 70. Debiutował w 1975 roku w „Piątym weselu” w reżyserii W. Siemiona (scena poetycka). Na telewizyjnej scenie teatru wykreował niemal sto ról, współpracując m.in. z: Agnieszką Holland, Erwinem Axerem, Maciejem Prusem, Olgą Lipińską, Laco Adamikiem, Janem Englertem, Tomaszem Zygadło i Krzysztofem Zaleskim. Uchodzi za specjalistę od trudnych ról postaci niejednoznacznych moralnie i stających przed dramatycznymi wyborami.
Festiwal Dwa Teatry w Sopocie. Co będzie się działo?
Ale festiwal to przede wszystkim prezentacja i konkurs spektakli telewizyjnych minionego roku oraz słuchowisk radiowych. To także spotkania z gwiazdami.
- Pierwszego dnia, 22 czerwca. o godz. 11 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie publiczność będzie mogła posłuchać rozmowy z Andrzejem Grabowskim, następnie o godz. 13 zaplanowano spotkanie z Joanną Szczepkowską, a od godz. 15 z Adamem Ferencym.
- Drugiego dnia, 23 czerwca, o godz. 11 w tym samym miejscu, czyli sopockiej PGS, spotkanie ze Stanisławą Celińską.
- Trzeci dzień, 24 czerwca, należeć będzie do Olgi Lipińskiej. W sopockim Multikinie o godz. 12 najpierw będzie można obejrzeć Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna w jej reżyserii, a po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką.
Napisz komentarz
Komentarze