– Według rankingu Krajowego Rejestru Operacji Kardiochirurgicznych, Oddział Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie awansował do pierwszej dziesiątki ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce, zajmując siódme miejsce pod względem liczby zabiegów na 39 oddziałów tego typu w Polsce. To ogromne osiągnięcie! – poinformowała Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji Szpitali Pomorskich.
Krajowy Rejestr Operacji Kardiochirurgicznych został powołany w 2005 r. decyzją ówczesnego ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi. W jego ramach działa cyfrowa platforma do gromadzenia danych o operacjach wykonywanych we wszystkich 39 ośrodkach kardiochirurgii w Polsce. Rejestr zawiera informacje dotyczące liczby, rodzajów, zakresu oraz wyników zabiegów u dorosłych i dzieci. Na tej podstawie każdego roku powstaje ranking najlepszych ośrodków kardiochirurgicznych w kraju.
Wejherowo: Sukces kardiochirurgii! Jest siódma w kraju
Ośrodek w Wejherowie awansował do grona najlepszych w kraju z kilku ważnych powodów.
To właśnie w tej placówce w ubiegłym roku wykonano najwięcej w kraju zabiegów wieńcowych metodą małoinwazyjną na bijącym sercu, nazywanych bypassami. Ośrodek jest również liderem w Polsce w zakresie przezskórnej implantacji zastawki aortalnej TAVI z dostępu podobojczykowego. Ponadto zajmuje trzecie miejsce w kraju w wykonywaniu skomplikowanych operacji małoinwazyjnych zastawki mitralnej i trójdzielnej, z dużym naciskiem na metody naprawcze, które pozwalają uniknąć wszczepiania sztucznych protez.
Małgorzata Pisarewicz / dyrektor ds. komunikacji Szpitali Pomorskich
Ponadto operacje zastawki aortalnej przeprowadzane są praktycznie w 100 proc. z małych bocznych cięć, co znacznie przyspiesza proces gojenia i minimalizuje ryzyko powikłań pooperacyjnych. Dzięki nowoczesnemu podejściu do kardiochirurgii i nieustannemu dążeniu do doskonalenia technik operacyjnych pacjenci mogą liczyć na szybki powrót do zdrowia.
– To zdecydowanie sukces całego zespołu Oddziału Kardiochirurgii. To wspólna praca wszystkich pracowników, gdzie zaangażowanie każdego z nich jest tak samo ważne. Stanowimy zespół i chcemy to robić, chcemy dalej się rozwijać, wprowadzać nowe metody i doskonalić techniki operacyjne. Naszym celem jest dalsze rozwijanie technik kardiochirurgii małoinwazyjnej – twierdzi dr n.med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator oddziału.
Znaczący wzrost liczby przeprowadzanych zabiegów był możliwy dzięki otwarciu dwa lata temu Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń. Składają się na nie, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę, dwa powiększone oddziały kardiochirurgii i kardiologii, a także nowoczesny blok operacyjny, co umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych operacji na najwyższym poziomie.
Napisz komentarz
Komentarze