Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Latawce zawojowały Wyspę Sobieszewską

Feeria barw oraz radość małych i dużych amatorów awiacji kolorowych konstrukcji – tak wyglądało niedzielne popołudnie na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. 2 czerwca 2024 roku odbył się tam 8. już Karnawał Latawców.
Kliknij aby odtworzyć

W samo południe rozpoczęły się niedzielne, podniebne „regaty” Karnawału Latawców na plaży przy wejściu nr 16 na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. W ramach tradycyjnego konkursu, najbardziej kreatywne konstrukcje wyróżnione zostały nagrodami pieniężnymi w wysokości od 400 do 1000 zł oraz nagrodami specjalnymi. 8. edycja imprezy zorganizowana została przez Gdański Archipelag Kultury pod hasłem „Moc Ognistego Smoka”

ZOBACZ TEŻ: Gdańsk: Tradycyjny Fischmarkt z pięknymi łodziami na Motławie

Gdańska tradycja ze starożytnych Chin

Tradycja puszczania latawców ma swoje korzenie w starożytnych Chinach. Tam, około IV wieku przed naszą erą, ludzie używali latawców w kształcie smoków, aby nawiązać kontakt z bogami, odstraszyć wrogów i unikać burz. Chińskie latawce były zrobione z papieru, jedwabiu i bambusowych pałeczek. Miały prostokątny kształt. 

Rok 2024, który według chińskiego kalendarza jest rokiem smoka, rok zdarza się tylko raz na 60 lat. W chińskich wierzeniach jest to jeden z najważniejszych symboli. Oznacza dumę, siłę, niezależność, odwagę, kreatywność. Smok to też osoba ambitna i pełna optymizmu. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama