Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Tradycyjny Fischmarkt z pięknymi łodziami na Motławie

Fischmarkt, czyli tradycyjny targ rybny, odtworzony został na Motławie w ramach Gdańskich Dni Kaszubskich. Widowisko odbywało się w Dzień Dziecka, dlatego najmłodsi mogli zobaczyć przepiękne łodzie rybackie, z których przed laty poławiano na wodach Zatoki Gdańskiej. Rybacy przeszli pod Dwór Artusa, gdzie otrzymali klucze do miasta, następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Świętopełka i powrócili na Targ Rybny, gdzie urządzono inscenizację tradycyjnej chaty rybackiej.
Fischmarkt, Gdańsk 2024
W Gdańsku po raz kolejny odbył się Fischmarkt. Rybacy otrzymali klucze do miasta

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Fischmarkt nawiązuje do tradycji targów rybnych w Gdańsku, datującej się od XIV wieku, ponieważ był rok 1342, kiedy wielki mistrz zakonu krzyżackiego Ludolf von Kônig nadał mieszkańcom Gdańska przywilej handlowania rybami. Korzystali z niego również rybacy z Półwyspu Helskiego, przez lata łowiący słynnymi pomerankami, by przywieźć potem ryby na targ. Fischmarkt odbywał się w każdy piątek, z wyjątkiem Jarmarku św. Dominika, kiedy trwał dłużej.

Fischmarkt ponownie w Gdańsku! Trwają Dni Kaszubskie

Tradycje rybackie bardzo mocno związały się z życiem gdańszczan. Targ Rybny istnieje wszak do dziś, choć już nie jako miejsce handlowania owocami morza. Stąd pomysł organizowania inscenizacji nawiązujących do Fischmarktu, które odbywają się podczas Gdańskich Dni Kaszubskich. W sobotę, 1 czerwca rybacy przypłynęli tradycyjnymi pomerankami na Wyspę Spichrzów. Część uczestników skorzystała jednak z pewnej nowoczesności, płynąc promem Motława.

Fischmarkt, Gdańsk 2024

Następnie przed Dworem Artusa rybacy z Jastarni odebrali symboliczne klucze do bram miasta. Na Targu Rybnym urządzono zaś inscenizację tradycyjnej chaty rybackiej z oryginalnym wyposażeniem, narzędziami rybackimi z epoki oraz pokazami rzemiosła rybackiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama