W belgijskim Mons odbyła się uroczystość wręczenia trzeciej edycji Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Uroczystość miała miejsce podczas X Europejskiego Szczytu Regionów i Miast. Laureatem tegorocznej edycji nagrody został ADL Zavidovići Association za pomoc tysiącom uchodźców oraz w uznaniu wkładu w promocję demokracji lokalnej, niedyskryminacji i integracji społecznej.
Nagrodę im. Prezydenta Pawła Adamowicza ustanowiły w 2021 roku Europejski Komitet Regionów wspólnie z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i miastem Gdańsk.
ZOBACZ TEŻ: Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznana
Jury Nagrody przyznało również specjalne wyróżnienie Alli Myronovej, burmistrz gminy Inhulka w obwodzie mikołajowskim w Ukrainie, która w czasie okupacji rosyjskiej aktywnie walczyła o swoją społeczność, pomimo prześladowań ze strony okupantów.
Wręczając nagrodę laureatom europosłanka Magdalena Adamowicz podkreślała, że nagroda upamiętniająca jej zamordowanego męża, Pawła Adamowicza, oddaje hołd tym wszystkim, którzy na co dzień zawstydzają nas troską nie o siebie, a o innych.
- „Jeśli nie ja, to kto? - to proste pytanie zadają sobie ci, którzy nad swoją wygodę, spokój, bezpieczeństwo a często też życie, przedkładają pomoc innym ludziom. Jeśli nie ja, to kto? – te pięć prostych słów zawiera odwagę, empatię, altruizm. Jeśli nie my, to kto – ten etos przyświecał trzem pacyfistom z Brescii, którzy stali się patronami ADL Zavidovići Association. Jeśli nie Alla Myronova, to kto broniłby swojej społeczności przed rosyjskimi okupantami? Stawiając na szali swoje zdrowie i życie, Alla wybrała wierność zasadom, wybrała pomaganie innym, po prostu wybrała dobro” – mówiła Adamowicz.
CZYTAJ TAKŻE: Wręczenie nagrody im. Pawła Adamowicza. Uhonorowano bezimiennych bohaterów z MichałowaWręczenie nagrody im. Pawła Adamowicza. Uhonorowano bezimiennych bohaterów z Michałowa
I dodała jeszcze: - Świat będzie wreszcie lepszy, gdy więcej ludzi, tak jak dziś uhonorowani Nagrodą Pawła Adamowicza, nie będzie czekać, aż ktoś inny przeciwstawi się złu. Mimo oczywistego lęku.
Odwaga nie polega na braku lęku, a na zważeniu, czy mój lęk zwalnia mnie z moralnego obowiązku niesienia pomocy ludziom w potrzebie. Odwaga oznacza, że nad nasz lęk przedkładamy drugiego człowieka.”
Napisz komentarz
Komentarze