Prokurator Urszula Turzyńska-Schulz nowym zastępcą Prokuratora Regionalnego w Gdańsku
– Na mocy decyzji Zastępcy Prokuratora Generalnego p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza, z dniem 12 marca 2024 r. powierzono pełnienie funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Gdańsku prokurator Urszuli Turzyńskiej-Schulz – brzmi, opublikowany dopiero 2 dni po nominacji, kompletny komunikat na ten temat.
Jednozdaniowa informacja, autorstwa rzecznik prasowej Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, nie oddaje, oczywiście, dorobku zawodowego nowej zastępcy szefa jednostki. Niezależnie od tej kwestii, warto jednak wspomnieć chociaż o niektórych „politycznych” perturbacjach tej doświadczonej przedstawicielki oskarżenia publicznego.
„Urszula TURZYŃSKA-SCHULZ – Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku delegowana do Prokuratury Rejonowej w Gdyni od 10.2.2017 r. do nadal” – napisano na temat nowej wiceszefowej najwyższej rangą gdańskiej jednostki aparatu ścigania w opublikowanym w lutym 2020 roku raporcie zatytułowanym „Wymiar sprawiedliwości pod presją – represje jako metoda walki o przejęcie kontroli nad władzą sądowniczą i Prokuraturą w Polsce. Lata 2015-2019”. Dokument przygotowany został wspólnie przez członków Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oraz przedstawiciela Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Nazwisko prok. Urszuli Turzyńskiej-Schulz znalazło się we wspomnianym raporcie na liście 25 „prokuratorów delegowanych i przeniesionych do jednostek niższego szczebla lub innych komórek organizacyjnych”, a jako źródło wiedzy na ten temat wskazano „informacje Prokuratury Okręgowej w Gdańsku” oraz wywiad bezpośredni. Choć ten konkretny przypadek nie został szerzej opisany w publikacji, to w ogólnym omówieniu sytuacji śledczych dotkniętych decyzjami personalnymi (byłego dziś) Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego oraz byłego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry napisano:
„[...]Akcja degradacji prokuratorów była pierwszą i największą, zorganizowaną ustawowo, operacją szykanowania funkcjonariuszy publicznych – prokuratorów. Uwłaczała ona ich godności i honorowi, traktowała tych, działających w imieniu i na rzecz Państwa Polskiego, funkcjonariuszy publicznych przedmiotowo, deptała ich pozycję zawodową, niweczyła dorobek wielu lat pracy. Taki sposób traktowania prokuratorów jest niegodny, jest największą z szykan[…]”.
Warto zaznaczyć, że trwające wówczas już ponad 6 lat „zesłanie” do gdyńskiej rejonówki nie wymusiło pokory prok. Urszuli Turzyńskiej-Schulz i w marcu 2023 r. zdecydowała się ona jako jedna z ponad 200 prokuratorów wesprzeć stanowisko sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Było ono wyrazem „stanowczego protestu przeciwko bezprawnym próbom nacisku” na sędzię Joannę Knobel, która zdecydowała o uniewinnieniu 32 osób pikietujących w poznańskiej katedrze w ramach tak zwanego Czarnego Protestu z października 2020 r. (demonstracje były reakcją na wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej zaostrzający prawo aborcyjne).
Wcześniej – w lipcu 2021 r. – Urszula Turzyńska-Schulz podpisała się pod „apelem sędziów okręgu olsztyńskiego wspieranych przez sędziów z innych okręgów” dotyczącym pełnego wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i m.in. natychmiastowego zaprzestania działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z kolei w sierpniu 2022 r. złożyła podpis pod listem w obronie Ewy Gregajtys i Ewy Leszczyńskiej-Furtak. To dwie sędzie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, które zostały karnie przeniesione do innego wydziału przez rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika, powołanego decyzją Zbigniewa Ziobry.
Napisz komentarz
Komentarze