Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorskie w krajowej czołówce pod względem wystawionych e-skierowań

Minął rok od kiedy do Internetowego Konta Pacjenta, e-recepty i e-zwolnienia dołączyło e-skierowanie. Od tego czasu w naszym województwie wystawiono blisko 4 miliony elektronicznych skierowań, co daje nam trzecie miejsce w kraju. Wyprzedzają nas gęściej zaludnione województwa mazowieckie (8 mln) oraz śląskie (ponad 6 mln) e-skierowań.
lekarz

Autor: Pexels.com | Zdjęcie ilustracyjne

Od stycznia ub. roku obowiązują w Polsce elektroniczne skierowania. Pracownicy medyczni wystawili już prawie 50 mln e-skierowań na badania i konsultacje dla ponad 17 mln pacjentów (nie licząc e-skierowań wystawionych na szczepienia przeciw COVID-19). Średnio w trakcie jednego dnia roboczego wystawiano w Polsce 165 tysięcy elektronicznych skierowań. Od końca 2021 r. e-skierowania są wystawiane także na rehabilitację leczniczą.

- Zaletą e-skierowań jest to, że są one ważne do momentu realizacji świadczenia, dzięki czemu pacjent może zapisać się na wizytę lub badanie w dowolnym dogodnym terminie - wyjaśnia Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. -  Dodatkowo otrzymując e-skierowanie pacjent nie ma już obowiązku przynosić do placówki oryginału dokumentu, co w przypadku skierowań papierowych musiał zrobić w ciągu 14 dni.

Elektroniczne skierowania wystawiło 104 tysiące pracowników medycznych. Ponad połowa  e-skierowań (56 proc.) została wystawiona kobietom, a najczęściej otrzymywali je pacjenci do 17. roku życia oraz osoby w wieku 60 – 69 lat.

(fot. pacjent.gov.pl)

E-skierowanie można otrzymać w postaci:

  • SMS-a z 4-cyfrowym kodem,
  • e-maila z plikiem PDF,
  • wydruku informacyjnego.

Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w ustawieniach konta podać swoje dane. E-skierowania są również dostępne w aplikacji mobilnej mojeIKP.

Na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki medycznej. Jeśli po zarejestrowaniu e-skierowania, pacjent znajdzie bardziej dogodny termin wizyty w innej placówce, musi wycofać e-skierowanie w pierwotnie wybranym miejscu. Można to również zrobić telefonicznie. Dopiero, gdy e-skierowanie wróci do statusu „wystawione”, można zarejestrować je w innym podmiocie medycznym.

Jakie są zalety elektronicznego skierowania?

  • pacjent ma do niego dostęp w  Internetowym Koncie Pacjenta
  • rodzice, mający wgląd do konta dziecka, mogą śledzić historię jego leczenia
  • lekarz może łatwo odtworzyć historię choroby
  • rodzic ma wgląd do konta swojego dziecka i może śledzić jego historię leczenia
  • lekarz może wystawić e-skierowanie online
  • pacjent nie musi osobiście dostarczyć skierowania by zapisać się na wizytę lub badania
  • pacjent na swój adres e-mail  lub SMS dostaje czterocyfrowy czterocyfrowym kodem do e-skierowania

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama