„Pierwsze dni obowiązywania przepisów podatkowych Polskiego Ładu ujawniły szereg poważnych problemów związanych ze stosowaniem ich w praktyce” – czytamy w apelu Rady Przedsiębiorców.
Dalej napisano, że „nawet podatnicy zaliczani do beneficjentów nowych rozwiązań podatkowych, do momentu rozliczenia rocznego w 2023 r., muszą liczyć się z ponoszeniem zwiększonych obciążeń fiskalnych, a przedsiębiorcy – którzy są płatnikami podatku dochodowego – zostali nieoczekiwanie, z dnia na dzień, obarczeni obowiązkiem podwójnego obliczania zaliczek oraz przebudowy dopiero co zmienionych systemów księgowo-płacowych”.
Polski Ład. Apel Rady Przedsiębiorczości
„Trzy pospieszne nowelizacje ustawy, wprowadzone jeszcze przed 1 stycznia 2022 r., zaszyte w zmianach aktów prawnych zupełnie niezwiązanych z prawem podatkowym, nie wystarczyły do załatania luk w Polskim Ładzie – zarówno tych, które już się ujawniły, jak i tych, które nadal pozostają w ukryciu” – pisze Rada.
Dodaje, iż „przedsiębiorcy i specjaliści podatkowi nie mają wątpliwości, że obecne problemy to dopiero początek”.
„W ciągu kilku kolejnych tygodni czekają nas: obliczenie w nowym systemie i wypłata wynagrodzeń pozostałych grup pracowników, rozliczenie pierwszych zaliczek na PIT od dochodów przedsiębiorców, oraz naliczenie i odprowadzenie składki zdrowotnej na nowych zasadach. Problemy interpretacyjne, pułapki i ryzyka dla podatników przy stosowaniu pozostałych przepisów, nawet tych, które wprowadzają dodatkowe ulgi, zaczną wychodzić na jaw dopiero w następnych miesiącach” – stwierdzono w apelu.
Według Rady, „wszystkie te problemy są efektem pośpiesznego procesu legislacyjnego, nieadekwatnych konsultacji społecznych oraz niezwykle krótkiego okresu vacatio legis”.
„Tak głębokiej i daleko idącej zmiany w systemie podatkowym nie da się wprowadzić z dnia na dzień, bez czasu na odpowiednie przygotowania po stronie nie tylko podatników, ale również administracji skarbowej. Obecny chaos wynika z odrzucenia dawno zgłaszanego przez przedsiębiorców postulatu, aby termin wejścia w życie ustawy podatkowej Polskiego Ładu przesunąć na 1 stycznia 2023 r.” – czytamy w apelu.
„W związku z powyższym, Rada Przedsiębiorczości, skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce, apeluje do Rządu o pilne przygotowanie i przedłożenie do Sejmu projektu zmian legislacyjnych, które zawieszą stosowanie przepisów podatkowych Polskiego Ładu do dnia 1 stycznia 2023 r., oraz przywrócą do tego czasu w obrocie prawnym stosowanie dotychczasowych regulacji prawa podatkowego” – napisano.
Rada uważa, że, „w obliczu ryzyka związanego ze stosowaniem wadliwych przepisów Polskiego Ładu oraz szkodliwymi efektami chaotycznych prób ich pospiesznej naprawy, opóźnienie w ten sposób terminu wejścia w życie zmian podatkowych jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji”.Pod apelem podpisały się organizacje: Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL oraz Związek Rzemiosła Polskiego.
Polski Ład. Co się zmieniło?
Od początku 2022 roku weszły w życie zmiany w podatkach w ramach Polskiego Ładu, zapowiadane przez PiS. Chodzi o 140-stronicową ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w niektórych innych ustawach. Po wejściu w życie zmian podatkowych z Polskiego Ładu, m.in. kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tysięcy złotych, a próg podatkowy do 120 tysięcy złotych. Jednocześnie zniknęło odliczenie składki zdrowotnej od podatku.
Napisz komentarz
Komentarze