Od dwóch tygodni alarmujemy o stale rosnącej liczbie dzieci, głównie po próbach samobójczych, przywożonych do szpitala na gdańskim Srebrzysku. W piątek rano na oddziale przebywało już 76 nieletnich pacjentów. - Doszło do przekroczenia masy krytycznej - słyszę w gdańskim szpitalu. Stąd niezbędna decyzja o wstrzymaniu przyjęć.
ZOBACZ TEŻ Mniej łóżek na oddziale dziecięcym na Srebrzysku
Jak czytamy w opublikowanym na stronie Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego (w mediach społecznościowych) komunikacie dyrekcji: szpital w ciągu ostatnich trzech lat zwiększył z 35 do 45 liczbę miejsc na oddziale. Otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej, utworzono Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży.
Pomimo starań sytuacja z miesiąca na miesiąc pogarsza się, a dzieciom na oddziale nie można zapewnić bezpieczeństwa, nie mówiąc już o odpowiedniej terapii. Jednocześnie nie ma miejsc, gdzie można przekierować pacjentów z Gdańska - podobnie jest w całej Polsce.
„Potrzebne są jak najszybsze rozwiązania na poziomie ogólnopolskim”! - apelują władze szpitala.
- Sytuacja wymaga podjęcia natychmiastowych działań przez obecnego ministra zdrowia - mówi posłanka KO Agnieszka Pomaska, która wielokrotnie w ostatnich latach wskazywała na fatalny stan psychiatrii dziecięcej na Pomorzu i w Polsce. - W dalszej perspektywie niezbędne są dodatkowe środki, m.in na zatrudnienie personelu i stworzenie dodatkowych oddziałów psychiatrii dziecięcej.
Sytuacja wymaga podjęcia natychmiastowych działań przez obecnego ministra zdrowia. W dalszej perspektywie niezbędne są dodatkowe środki, m.in na zatrudnienie personelu i stworzenie dodatkowych oddziałów psychiatrii dziecięcej
Agnieszka Pomaska / Koalicja Obywatelska
O sytuacji na Srebrzysku został już powiadomiony dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - Rozmawiałem z dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Maciejem Laszkiewiczem, który zadeklarował podjęcie jak najszybciej działań, by zabezpieczyć bezpieczeństwo pacjentom. Uważam przy tym, że konieczne są decyzje o przekazaniu do dyspozycji oddziałów NFZ pieniędzy na zatrudnienie dodatkowego personelu pomocniczego w szpitalach, głównie pielęgniarek, psychologów i psychoterapeutów.
Napisz komentarz
Komentarze