Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

To będzie największy szpital dziecięcy na Pomorzu! Budowa coraz bliżej

Centrum Medycyny Pediatrycznej powstanie w Gdańsku - podpisano umowę o realizacji tej inwestycji. To kolejny etap rozbudowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Powstało już Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.
To będzie największy szpital dziecięcy na Pomorzu! Budowa coraz bliżej

Autor: Sylwia Mierzewska | UCK

W październiku ubiegłego roku przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz UCK odebrali symboliczny czek na kwotę blisko 300 milionów złotych. Nowe Centrum Medycyny Pediatrycznej zapewni nowoczesną, kompleksową i wysokospecjalistyczną opiekę nad najmłodszymi pacjentami. Każdego roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym hospitalizowanych jest około 18 tysięcy dzieci. Te możliwości zostaną wyraźnie zwiększone.

Nowy budynek Centrum Medycyny Pediatrycznej obejmie m.in. Oddział Obserwacyjny, Oddział Dzienny Pediatryczny, Oddział Dzienny Rehabilitacji Pediatrycznej, Pracownię Endoskopii oraz Klinikę Reumatologii i Immunologii Dziecięcej. W tej przestrzeni odzyskiwać będą zdrowie najmłodsi pacjenci. CMP pozwoli na wyraźne poszerzenie możliwości diagnostycznych i leczniczych dzieci nie tylko z regionu pomorskiego, lecz z całego kraju. Pozwoli też na częściowe przynajmniej zintegrowanie rozproszonej bazy klinicznej. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomorze z dużym szpitalem dziecięcym? Na Centrum Medycyny Pediatrycznej potrzeba 300 mln złotych

- Dziś mamy wielki dzień, dzień spełniania marzeń. Czekaliśmy na to dziesięciolecia, żeby wreszcie w Gdańsku, na Pomorzu, na północy Polski mogło powstać prawdziwe, wielospecjalistyczne, kompleksowe centrum leczenia dzieci. Takiej inwestycji bardzo tutaj potrzeba. Współczesna medycyna - leczenie pacjentów onkologicznych, leczenie pacjentów z chorobami rzadkimi, z wadami wrodzonymi - wymaga właśnie kompleksowej opieki, najlepszej diagnostyki i różnych specjalistów pod jednym dachem – komentował prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK, także przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

Czekaliśmy na to dziesięciolecia, żeby wreszcie w Gdańsku, na Pomorzu, na północy Polski mogło powstać prawdziwe, wielospecjalistyczne, kompleksowe centrum leczenia dzieci. Takiej inwestycji bardzo tutaj potrzeba.

Centrum Medycyny Pediatrycznej obejmie budynek składający się z sześciu kondygnacji (w tym dwóch podziemnych), powstały w miejscu starych zabudowań z głównego kompleksu UCK. Specjalne łączniki zapewnią bezpośrednie połączenie z pozostałymi częściami szpitala. Co znajdzie się na poszczególnych kondygnacjach?

  • na poziomie -2 oraz -1: pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska;
  • na poz. 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;
  • na poz. +1: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni;
  • na poz. +2: blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek;
  • na poz. +3: Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25 łóżek.

To wszystko obejmie ponad 29 tys. m kw. powierzchni, na której znajdzie się 110 łóżek. Na wyposażeniu znajdzie się najnowocześniejsza aparatura medyczna, nie wyłączając rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego, angiografu, stołów operacyjnych z funkcją wymiennych blatów, mobilnych aparatów RTG, respiratorów, defibrylatorów,  kardiomonitorów i endoskopów.

ZOBACZ TAKŻE: W UCK przeszczepiono równocześnie serce i płuca. Po raz pierwszy od 21 lat!

- To niezwykle ważna dla Uniwersytetu, szpitala i dla Pomorza inwestycja, która pozwoli skonsolidować nasze kliniki pediatryczne w jednym miejscu. Najnowocześniejszy sprzęt będzie służył nie tylko pacjentom, którzy bardzo go potrzebują, ale również celom dydaktycznym - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - UCK to szpital kliniczny, który służy również szkoleniu studentów we wszystkich zawodach medycznych. Przyszłe kadry medyczne należy bowiem kształcić w placówkach bardzo nowoczesnych, oferujących dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i kompetentnej kadry nauczycielskiej. Nasz szpital to również miejsce, gdzie prowadzone są badania i rozwijamy wiedzę medyczną, która później jest wdrażana wprost do praktyki klinicznej. Budowa Centrum Medycyny Pediatrycznej jest zatem niebywale istotna dla pacjentów, studentów i dla rozwoju polskiej nauki.

Budowa nowego CMP kosztować będzie blisko 300 milionów złotych, ponadto Uniwersyteckie Centrum Kliniczne otrzymało od Ministerstwa Zdrowia dwa symboliczne czeki – jeden opiewający na kwotę ponad 7 milionów złotych na przebudowę i adaptację pomieszczeń szpitalnych w celu utworzenia oddziału dziecięcego oraz zakup aparatury i sprzętu medycznego, drugi – na kwotę ponad 11 milionów złotych – na modernizację i doposażenie Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama