Powrót Pomorza do Polski. To już 104. rocznica
Przyłączenie Starogardu Gdańskiego do ziem polskich było jednym z wielu wydarzeń wielkiego procesu powrotu Pomorza Gdańskiego do Polski, który rozpoczął się latem 1919 roku. Uczestnicy konferencji w Wersalu zadecydowali, że Starogard Gdański, Tczew, Świecie, Gniew i Pelplin wracają do Rzeczypospolitej. Kociewiacy musieli jednak trochę poczekać na przyłączenie do odradzającej się po latach zaborów niepodległej Polski.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pomnik generała Józefa Hallera odsłonięty w Kartuzach
Starogardzianie 29 stycznia 1920 roku na ulicach miasta cieszyli się z odzyskanej wolności. Na zachowanych fotografiach widać rynek udekorowany na powitanie żołnierzy polskich z Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. 1. Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu Gdańskiego od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi, mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” i „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii przejeżdżającej przez Rynek wykrzykiwali: „Niech żyją”, i głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej!
PRZECZYTAJ TEŻ: Generał Haller wrócił do Władysławowa. Inscenizacja na rocznicę Zaślubin Polski z Morzem
W Tczewie uroczystości z okazji powrotu do Macierzy odbyły się 30 stycznia 1920 roku. Tak odnotowano je w ówczesnym piśmie „Pielgrzym”:
„W piątek, 30 stycznia spełniło się to, co od dawna było marzeniem naszym: nad miastem załopotał po 10-letniej, ciężkiej niewoli nasz Orzeł Biały. Dzień 30 stycznia 1920 roku pozostanie nam w pamięci po wszystkie wieki”.
Sam wódz Błękitnej Armii gen. Józef Haller w Tczewie pojawił się nieco później, bo 4 lutego. Mieszkańcy zgotowali mu owacyjne powitanie.
104. rocznica powrotu Starogardu Gdańskiego do Macierzy. Program obchodów
- W Starogardzie Gdańskim miejskie uroczystości z okazji powrotu miasta do Polski odbędą się w poniedziałek, 29 stycznia o godz. 12 na Rynku. Zaplanowano odśpiewanie hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wiązanek kwiatów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gala Wierzyczanek z udziałem Marcina Wyrostka już 29 stycznia. Dla kogo statuetki?
- W Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby w poniedziałek, 29 stycznia o godz. 17 natomiast odbędzie się wręczenie Wierzyczanek – nagród Prezydenta Miasta Starogard Gdański za osiągnięcia w dziedzinach: kultury, gospodarki oraz inicjatyw społecznych, w 2023 roku.
104. rocznica powrotu Tczewa do Macierzy. Program obchodów
- W tym roku gen. Józefa Hallera (w tej roli Michał Rychlicki) Tczew przywita we wtorek, 30 stycznia o godz. 15.30 przed urzędem miejskim.
- W Centrum Kultury i Sztuki o godz. 16 rozpocznie się natomiast uroczysta sesja rady miejskiej.
W programie m.in.: podsumowanie samorządowej kadencji miasta w latach 2018-2024, wręczenie medali „Pro Domo Trsoviensi” (laureaci wyróżnienia: Kamila Justa-Kowalska, Kazimierz Homa, Edmund Antczak, Adam Wendt, Jarosław Kukowski), nagrody „Tczewianin Roku” oraz wyróżnienia „Pro Obywatel”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Medale „Pro Domo Trsoviensi” za 2023 rok przyznane
- W urodziny miasta w Fabryce Sztuk o godz. 19 otwarta zostanie wystawa „Marzenia na haczyku” (fotografie, medale, puchary), poświęcona Kamili Justa-Kowalskiej.
Napisz komentarz
Komentarze