Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tczew i Starogard Gdański świętować będą 104. rocznicę powrotu do Macierzy

Przed nami wydarzenia związane z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera. W Starogardzie Gdańskim w poniedziałek, 29 stycznia, a w Tczewie we wtorek, 30 stycznia obchodzona będzie 104. rocznica powrotu obu miast do Macierzy. 30 stycznia to także Dzień Tczewa, ustanowiony przez radę miejską. Podczas obchodów poznamy laureatów wyróżnień.
gen. Józef Haller w Tczewie, Dzień Tczewa, 2023

Autor: Andrzej Połomski

Powrót Pomorza do Polski. To już 104. rocznica

Przyłączenie Starogardu Gdańskiego do ziem polskich było jednym z wielu wydarzeń wielkiego procesu powrotu Pomorza Gdańskiego do Polski, który rozpoczął się latem 1919 roku. Uczestnicy konferencji w Wersalu zadecydowali, że Starogard Gdański, Tczew, Świecie, Gniew i Pelplin wracają do Rzeczypospolitej. Kociewiacy musieli jednak trochę poczekać na przyłączenie do odradzającej się po latach zaborów niepodległej Polski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomnik generała Józefa Hallera odsłonięty w Kartuzach

Starogardzianie 29 stycznia 1920 roku na ulicach miasta cieszyli się z odzyskanej wolności. Na zachowanych fotografiach widać rynek udekorowany na powitanie żołnierzy polskich z Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. 1. Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu Gdańskiego od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi, mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” i „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii przejeżdżającej przez Rynek wykrzykiwali: „Niech żyją”, i głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej!

PRZECZYTAJ TEŻ: Generał Haller wrócił do Władysławowa. Inscenizacja na rocznicę Zaślubin Polski z Morzem

W Tczewie uroczystości z okazji powrotu do Macierzy odbyły się 30 stycznia 1920 roku. Tak odnotowano je w ówczesnym piśmie „Pielgrzym”:

„W piątek, 30 stycznia spełniło się to, co od dawna było marzeniem naszym: nad miastem załopotał po 10-letniej, ciężkiej niewoli nasz Orzeł Biały. Dzień 30 stycznia 1920 roku pozostanie nam w pamięci po wszystkie wieki”.

Sam wódz Błękitnej Armii gen. Józef Haller w Tczewie pojawił się nieco później, bo 4 lutego. Mieszkańcy zgotowali mu owacyjne powitanie.

104. rocznica powrotu Starogardu Gdańskiego do Macierzy. Program obchodów

  • W Starogardzie Gdańskim miejskie uroczystości z okazji powrotu miasta do Polski odbędą się w poniedziałek, 29 stycznia o godz. 12 na Rynku. Zaplanowano odśpiewanie hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wiązanek kwiatów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gala Wierzyczanek z udziałem Marcina Wyrostka już 29 stycznia. Dla kogo statuetki?
  • W Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby w poniedziałek, 29 stycznia o godz. 17 natomiast odbędzie się wręczenie Wierzyczanek – nagród Prezydenta Miasta Starogard Gdański za osiągnięcia w dziedzinach: kultury, gospodarki oraz inicjatyw społecznych, w 2023 roku.

104. rocznica powrotu Tczewa do Macierzy. Program obchodów

  • W tym roku gen. Józefa Hallera (w tej roli Michał Rychlicki) Tczew przywita we wtorek, 30 stycznia o godz. 15.30 przed urzędem miejskim.
  • W Centrum Kultury i Sztuki o godz. 16 rozpocznie się natomiast uroczysta sesja rady miejskiej.

W programie m.in.: podsumowanie samorządowej kadencji miasta w latach 2018-2024, wręczenie medali „Pro Domo Trsoviensi” (laureaci wyróżnienia: Kamila Justa-Kowalska, Kazimierz Homa, Edmund Antczak, Adam Wendt, Jarosław Kukowski), nagrody „Tczewianin Roku” oraz wyróżnienia „Pro Obywatel”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Medale „Pro Domo Trsoviensi” za 2023 rok przyznane
  • W urodziny miasta w Fabryce Sztuk o godz. 19 otwarta zostanie wystawa „Marzenia na haczyku” (fotografie, medale, puchary), poświęcona Kamili Justa-Kowalskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama