Komendę uruchomienia procedury otwarcia kanału wodnego przez Mierzeję Wiślaną wydał w sobotę, 17 września o godz. 14.15 dyrektor Urzędu Morskiego kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Uroczyste otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną
Pierwszy statek – Zodiak II, jednostka Urzędu Morskiego – wypłynął ze śluzy o godz. 14.40. W ślad za nim podążyły dwa inne statki, cumujące wcześniej w komorze śluzy, – SG-312 Kaper 2, należący do Morskiego Oddziału Straży Granicznej, oraz Orkan, statek ratowniczy SAR.
>>> Zdjęcia z otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej zobaczysz w galerii <<<
Tego dnia (17 września) kanał nie był dostępny dla jednostek innych armatorów – kiedy na kilka dni przed otwarciem przekopu ogłoszono tę informację, towarzyszyło temu duże niezadowolenie.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Żeglarze oburzeni organizacją otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej
Wielu wodniaków liczyło na to, że od razu po otwarciu będą mogli przepłynąć na Zatokę Gdańską lub w odwrotnym kierunku – na Zalew Wiślany.
Przekop Mierzei Wiślanej otwarty. Ile jednostek nim przepłynęło?
Pierwsze jednostki mogły skorzystać z nowego kanału w niedzielę, 18 września. Jak podaje Urząd Morski, prześluzowanych zostało 95 jednostek.
- W I śluzowaniu (godz. 8.30-10.30) – 12 jednostek.
- W II śluzowaniu (11.00-13.00) – 40.
- W III śluzowaniu (13.30-15.30) – 38.
- W IV śluzowaniu (16.00-18.00) – 5.
PRZECZYTAJ TEŻ: PiS chce partyjnie zawłaszczyć przekop Mierzei Wiślanej
W II i III śluzowaniu kanał był wypełniony między skrajnymi bramami śluzy. Śluzowanie nr I oraz III dotyczy jednostek przepływających z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, śluzowanie nr II oraz IV – jednostek przepływających w odwrotnym kierunku, z zalewu na zatokę. Śluzowanie jest bezpłatne.
Nie każdy statek docierający do kanału przepływa go. Port osłonowy od strony zatoki, bez zamiaru śluzowania, odwiedziło w niedzielę, 18 września 6 jednostek, port osłonowy od strony zalewu – 4 jednostki.
Napisz komentarz
Komentarze