Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Artykuły

Gwiazdy kina i muzyki na Święcie Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku

Czy Andrzej Grabowski czuł się dyskryminowany? Jak Kuba Wesołowski oraz Julia Pietrucha wspominają swoje dzieciństwo? Ci, którzy przyszli w sobotni poranek, 4 czerwca, do Strefy Społecznej mogli posłuchać ciekawych historii i anegdot z życia gwiazd polskiego kina.

04.06.2022 14:26
Aleksander Hall. „Anatomia władzy”
Większość opozycjonistów traktowała start do Sejmu jako ofiarę, którą trzeba złożyć, by władze zgodziły się na legalizację Solidarności

Jaruzelski powiedział: przegraliśmy przez własną głupotę. Miał na myśli zadziwiającą nieporadność, jaką wykazał się jego obóz. Potwierdziła się teza, że dla systemu despotycznego najtrudniejszy ten moment, kiedy się reformuje – mówi prof. Aleksander Hall współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

04.06.2022 14:00
ECS, wystawa stała
Szli po zwycięstwo jako jedna drużyna... drużyna Wałęsy. Bracia Kaczyńscy też w niej byli

Tamte wybory to był zgniły kompromis, który mógł się tragicznie zakończyć. Dlatego ja się do tamtych wyborów tak bardzo nie przyznaję. Musiałem się zgodzić na fragment demokracji. A fragment demokracji to żadna demokracja - mówi były prezydent Lech Wałęsa.

04.06.2022 12:00
ReklamaFestiwal Filmów Fabularnych w Gdyni 2024
Nie 11 listopada, a 4 czerwca powinien być głównym świętem państwowym

- To co wydarzyło się 4 czerwca 1989 r. należy postrzegać jako swoisty „game changer”, moment przełomowy. Nie mam żadnej wątpliwości, że skala zwycięstwa Solidarności, a raczej, skala przegranej władzy, uruchomiła upadek dyktatury komunistycznej - mówi prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

04.06.2022 07:00
Wybory 4 czerwca nie były w pełni demokratyczne, bo prawdziwa rywalizacja toczyła się o 161 na 460 miejsc w Sejmie

Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że głosując w stawiamy krzyżyk przy nazwisku naszego faworyta. Wybory 4 czerwca 1989 to była jednak prawdziwa wykreślanka. Żeby poprzeć swojego kandydata, trzeba było skreślić nazwiska wszystkich pozostałych.

04.06.2022 05:00
Od Okrągłego Stołu do rządu Mazowieckiego. Pięć miesięcy, które wstrząsnęły historią Polski

Dokładnie 129 dni upłynęło od zakończenia rozmów Okrągłego Stołu do zaprzysiężenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Polityczny plan komunistów, który miał im zapewnić utrzymanie władzy, przy jednoczesnym podzieleniu się odpowiedzialnością za stan kraju z opozycją - nie wypalił. Stało się tak w dużej mierze dzięki fenomenalnemu zwycięstwu „drużyny Lecha" w wyborach 4 czerwca 1989. Przypominamy kalendarium tamtych gorących pięciu miesięcy.

03.06.2022 19:00
Reklama
Wójt gminy Chojnice: Najpierw nam się zabiera pieniądze, a potem w świetle reflektorów rozdaje

Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański, ciesząc się, iż jego gmina otrzymała w tym rozdaniu Programu Inwestycji Strategicznych 9,5 mln zł, jednocześnie nie zostawia na rządzących suchej nitki. - Najpierw nam się zabiera pieniądze, a potem w świetle reflektorów je rozdaje – mówi Szczepański.

03.06.2022 18:12
Mężczyzna spadł z dachu budynku w Jantarze, w akcji śmigłowiec LPR

Groźny wypadek w Jantarze na Mierzei Wiślanej - mężczyzna spadł z wysokości podczas wykonywania prac przy demontażu płyt eternitowych. Poszkodowanego zabrał do szpitala śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

03.06.2022 16:54
Prawie 750 tysięcy zł kary dla operatora hulajnóg z Sopotu

Zamiast, jak wydawałoby się, na przykład obiecywanych 20 złotych za dzień korzystania z hulajnogi elektrycznej, które mogło wyglądać na jednorazową opłatę, sopocka firma Logo-Sharing faktycznie kasowała od użytkowników niemałe kwoty cyklicznie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na operatora karę w wysokości niemal 750 tysięcy złotych.

03.06.2022 16:40
Reklama
Mariusz Szmidka
Święto 4 czerwca 1989. Wywalczonej przez „Solidarność” przestrzeni wolności trzeba pilnować!

Zwycięstwo „Solidarności” w częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku doprowadziło do odsunięcia od władzy PZPR i upadku komunizmu. Otworzyły się drzwi do suwerenności, demokracji i wolności (słowa, gospodarczej i zrzeszania się), ale też do systemu odpowiedzialności władzy przed obywatelami. Po raz pierwszy w tym dniu wybory nie były już fikcją propagandową, ale rzeczywistymi wyborami obywateli.

03.06.2022 16:22
Kai Bumann
Zmarł wybitny dyrygent Kai Bumann

Muzyka poważna ma w tle ból odchodzenia – mówił Kai Bumann. Wybitny dyrygent i pedagog, przed laty dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zmarł w czwartek, 2 czerwca w wieku 61 lat.

03.06.2022 15:49
Funkcjonariusz Straży Granicznej na gdańskim lotnisku | Zdj. Andrzej Kubiak / MOSG
Dwa bombowe żarty w ciągu 6 dni na gdańskim lotnisku

27 maja i 1 czerwca 2022 roku pasażerowie samolotów odlatujących z gdańskiego Rębiechowa wykazali się specyficznym poczuciem humoru informując obsługę, że w bagażach znajdują się ładunki wybuchowe. W obu przypadkach sygnały nie potwierdziły się, a zamiast na pokładzie samolotu dowcipnisie skończyli z mandatami do zapłaty. Jeden z mężczyzn spowodował dodatkowo opóźnienie lotu o ponad 2 godziny.

03.06.2022 15:41
Reklama