Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła ponowne działania kontrolne w koncernie paliwowym Orlen. Jak podaje radio Zet, w poniedziałek kontrolerzy mają się pojawić także w Rafinerii Gdańsk. Wezmą pod lupę kontrowersyjną fuzję Orlenu z Lotosem.
Co najmniej 300 mln zł kosztować będą planowane remonty 102 budynków komunalnych w Gdańsku. Najwięcej nieruchomości odnowionych zostanie we Wrzeszczu Górnym. Samo przygotowanie dokumentacji pochłonie 15 mln zł. Pierwsze remonty rozpoczną się jeszcze w tym roku na Olszynce.
Port Lotniczy Gdańsk podsumował wyniki za pierwszy kwartał 2024 rok. Są powody do zadowolenia. Pierwszy kwartał zamknięty został prawie 20-procentowym wzrostem obsłużonych gości. Dobrze wyglądają także wyniki finansowe spółki.
2 miliony ton mają wynosić docelowo możliwości nowo powstającego Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Martwej Wiśle, który będzie obsługiwać pobliską rafinerię ropy naftowej. Przy budowanym już nabrzeżu będą mogły cumować statki morskie o długości do 130 m. Inwestycja ma się zakończyć w roku 2025.
Niemal 140 osób straciło pracę po likwidacji zakładu TE Connectivity Industrial Poland w Nowej Wsi Lęborskiej. O tym, że amerykańska firma postanowiła przenieść produkcję do Maroka, poinformował „Dziennik Bałtycki”. Już przed likwidacją zakładu stopa bezrobocia w pow. lęborskim była wyższa niż w innych pomorskich powiatach.
W Gdańsku przy ul. Srebrniki od lat niszczeje zabytkowy budynek przeznaczony na szkołę i hostel dla dzieci, które nie mogą wrócić do toksycznych domów. Koszt remontu sięga już 16 milionów złotych. Może warto zawalczyć o pieniądze w Ministerstwie Zdrowia?
Port Czystej Energii to największa w historii regionu pomorskiego samorządowa inwestycja związana z gospodarką odpadami komunalnymi. Począwszy od połowy 2024 r., w zakładzie, w wyniku procesu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, w kogeneracji produkowana będzie energia elektryczna – 114 000 MWh/rok oraz ciepło systemowe – 509 000 GJ/rok, które trafią odpowiednio do krajowej sieci elektroenergetycznej i sieci ciepłowniczej Gdańska i okolic.
Wrzeszcz jest kolażem pierwotnie niepołączonych ze sobą elementów, które powstawały czasami trochę obok siebie, a czasami trochę wbrew sobie – mówi Jarosław Wasielewski autor książki „Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych”
Nowa linia ro-ro (czyli roll on-roll off) dla naczep oraz ładunków ciężkich i wielkogabarytowych na regularnej trasie między Polską a Szwecją zostanie uruchomiona dzięki umowie podpisanej przez OT Port Gdynia oraz szwedzkiego armatora Lakeway Link. Pierwszy statek powinien przypłynąć do Gdyni na początku maja.
Trwają prace przygotowawcze przed budową w Gdańsku terminala LNG oraz gazociągu podmorskiego, służącego do odbioru i dalszego transportowania gazu dostarczanego drogą morską. Spółka Gaz-System zleciła szczegółowe badania dna Zatoki Gdańskiej, aby sprawdzić, czy na obszarze projektowanego terminala i gazociągu nie ma przeszkód w postaci podmorskich obiektów. Marynarka Wojenna prowadzi obecnie neutralizację wykrytych przedmiotów i materiałów potencjalnie niebezpiecznych.
Sporo ryzykował kapitan statku handlowego pod banderą liberyjską, który w trakcie rejsu z Darłowa do Gdańska wpłynął w granice strefy zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa. Był to morski poligon wojskowy, na szczęście, nie odbywały się na nim akurat ćwiczenia. Kapitan został ukarany mandatem przez Straż Graniczną, a jego jednostkę dokładnie skontrolowano.
Zabytkowe budynki po Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Partyzantów oraz bursy szkolnej w Słupsku doczekają się modernizacji i rozbudowy. Zaadaptowane zostaną na usługi społeczne dla mieszkańców miasta. Właśnie zaprezentowano ich koncepcje architektoniczno-budowlane.