Wybór miejsca nie był przypadkowy. Orlen zaprezentował swoją nową strategię w postindustrialnej przestrzeni Instytutu Energetyki przy ul. Mory w Warszawie. Polski gigant energetyczny opowiadał o swoich nowych założeniach w miejscu, które wyglada niczym laboratorium Nikoli Tesli.
Prezes Orlenu o strategii do 2035 roku
Momentami można było odnieść wrażenie, że nie będziemy świadkami prezentacji, tylko koncertu - imponujące oświetlenie, lasery, wizualizacje, gigantyczne ekrany ledowe. Na taki rozmach mogą pozwolić sobie tylko najwięksi. Ale ten organizacyjny rozmach nie przyćmił konkretów. Prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara szybko przedstawił cele na najbliższą dekadę, po czym oddał się w ręce dziennikarzy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Orlen buduje Morski Terminal Przeładunkowy. Kolejny etap ukończony
Nowa strategia zastąpi poprzednią - tą, która miała obowiązywać do 2030 roku i która opracował poprzedni zarząd spółki, którą dowodził Daniel Obajtek.
- Bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja, cele środowiskowe i rozwój oferty to nowa strategia Orlenu. 'Energia jutra zaczyna się dziś' to najbardziej ambitny i największy program inwestycji rozwojowych w historii koncernu - mówił podczas prezentacji Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.
Wśród głównych celów znajdują się dekarbonizacja aktywów i transformacja energetyczna rozumiana jako prow
adzenie zrównoważonej działalności i budowanie zrównoważonego portfela aktywów.
- Przyczynimy się do budowy niezależności energetycznej polskiej i regionalnej gospodarki. Będziemy bezpieczni, konkurencyjni i nowocześni. Zainwestujemy w to nawet 380 mld zł - zapowiedział Fąfara. - To nasze zobowiązanie wobec klientów, a więc również wszystkich Polaków. W naszej branży jest wiele do nadrobienia. To dekada ostatniej szansy dla obszaru energii, dlatego przyspieszamy - dodał.
Nie zabrakło także wątków pomorskich. Co prawda w głównym panelu, podczas prezentacji, mówiono jedynie o farmach wiatrowych jako jednym z najważniejszych punktów w procesie transformacji energetycznej, ale później, już podczas spotkań z dziennikarzami, prezes Fąfara nieco szerzej opowiedział o roli Pomorza dla Polski i Orlenu.
- Energa jest dla nas bardzo ważna - stwierdził Fąfara. - Nie wyobrażamy sobie nie mieć tej spółki w naszej grupie. Największy proces modernizacji sieci energetycznej będziemy realizować właśnie w Enerdze.
Na pytanie odnośnie do współpracy z Pawłem Olechnowiczem, prezes Orlenu powiedział, że były prezes Lotosu, z którym znają się od lat, jest jego doradcą i bardzo ceni sobie jego wiedzę oraz pracę, którą wykonuje. Liczy, że ta współpraca będzie długofalowa i Olechnowicz zostanie z gigantem energetycznym na dłużej. - Chcemy korzystać z jego wiedzy oraz rozumienia Gdańska i Pomorza - usłyszeliśmy.
ZOBACZ TAKŻE: To nie przypadek. Orlen ujawnia kulisy awarii dystrybutorów [WIDEO]
Orlen chce sprzedać Polska Press
Co ważne - także w kontekście Pomorza - Orlen zamierza sprzedać grupę Polska Press, która została zakupiona przez koncern za czasów Daniela Obajtka w 2021 roku. W piątek, 10 stycznia, na antenie Tok FM, prezes Fąfara powiedział, że poszukiwanie kupca rozpocznie się w ciągu kilku miesięcy.
- Jeszcze nie prowadzimy rozmów. Chcemy podnieść wartość tego aktywa. Firma jest w bardzo złej sytuacji finansowej, pomagamy jej przetrwać, pomagamy ją zrestrukturyzować - oceniamy jako bardzo dobry program restrukturyzacyjny. Dlatego szacuję, że koło czerwca-lipca zaczniemy proces sprzedaży - mówił w radiu szef koncernu.
Przypomnijmy, że Polska Press to wydawca ok. 20 dzienników i ponad 150 tygodników regionalnych, a także pół tysiąca serwisów internetowych; w tym „Dziennika Bałtyckiego”.
Napisz komentarz
Komentarze